Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


Send artiklen Tyskland undertrykker Scientology til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Tyskland undertrykker Scientology

Kommenter Hold mig opdateret

SCIENTOLOGY: T. Overgaard var i Berlin til åbningen af den nye Scientology-kirke. I læserdebatten skriver han om sin oplevelse af den udskældte bevægelses forhold i Tyskland

Jeg var i Berlin i lørdags, da den nye Scientology Kirke blev åbnet. Det var bestemt ikke mit indtryk, at de omkringboende havde et problem med kirken. Tværtimod kunne man finde kirkens brochurer på kaffebaren overfor. En restaurationsejer inde i byen viste vej til Brandenburg Tor ved at dirigere gæster til kirken som pejlemærke og derfra videre.

Fire politibetjente, der stod et stykke væk, da kirken blev åbnet med 4.000-5.000 mennesker på gaden udenfor, blev bedt af en pressfotograf, om de ville stå foran ham, så han kunne få deres politi-emblem i billedet og kirken bagved. De sagde, at det ville de ikke være med til. Han kunne fotografere kirken, og så gik de bag ved ham.

Det er klart, hvilket billede der skal males af Scientology Kirken. Og det er lige så klart, når man står der, at det ikke har noget med virkeligheden at gøre.

En demonstrant løb op foran alle fotograferne ved indgangen med et skilt om "hjernevask nej-tak", hvilket naturlgvis fik samtlige tv-stationer og kameraer til at lave et billede af hende foran kirken. Hun fik lov til at stå der, til hun selv gik væk.

Men at der er nogen et sted i Tyskland, der ikke vil kirken det godt, fremgik klart. Der var lagt klare restriktioner for politiet, at de skulle sørge for, at åbningen og de 4-5.000 tusind mennesker ikke spærrede fortovet! (Hvilket de iøvrigt så ikke gjorde, fordi kirkens egne folk havde uddelt sedler med reglerne).

Det er sådan, at US State Department talrige gange i sine årlige menneskerettigheds-reporter har kritiseret Tyskland for den fortsatte overvågning af Scientology Kirken, trods sikkerhedspolitiets offentlige tilkendegivelser af, at man ikke har fundet nogen beviser for, eller tegn på, illegale aktiviteter. (Ifølge International Herald Tribune 12 januar 2007).

Ifølge en dom i Berlin i 2002 og 2003, blev det afgjort, at man i Berlin ikke måtte foretage sådanne aflytninger og overvågninger mere. Netop fordi de forgående års aflytninger jo havde påvist, at der ikke var noget at komme efter.

Omtalte overvågnign har i andre delstater stået på siden 1994 - altså i over 12 år - og gør det fortsat, uden at telefonaflytning, fysisk overvågning fra parkerede varebiler, rumaflytning, åbning af post m.v. har givet anledning til én eneste sag. Det tjener alene til mistænkeliggørelse, samt naturligvis som en konstant påmindelse for dem, det går ud over, om at de nok ikke skal blive for begejstrede med det der religion.

US State Departments rapporter kritiserer Tyskland for diskrimination af religiøse mindretal i øvrigt. Og har gjort det i flere år i træk. Scientology Kirken er ikke den eneste religion, der undertrykkes. Det var iøvrigt disse anmærkninger, der fik den tidligere kansler Kohl til for åbent TV at beskylde US State Department for at være infiltreret af Scientology Kirken!

Tilstandene i Tyskland er ganske enkelt en del anderledes, end jeg tror de fleste danskere kan forestille sig. Og her taler jeg ikke om hårmoden alene. Har man set filmen "De andres liv," har man en god ide om, hvordan det står til.

Der faldt i februar 2006 en dom i den tyske højesteret, at de tyske myndigheder fremover ikke måtte opfordre virksomheder til at 'screene' medarbejdere for, om de var scientologer. Den omtalte screening gik ud på i forbindelse med jobsamtaler, at spørge folk, om de selv eller nær familie nogen sinde havde læst en bog af L. Ron Hubbard, deltaget i et kursus, havde medlemsskab osv. - og i så fald afvise at ansætte dem. Disse regler gjaldt også for offentlige kontorer.

I juni 2006 var højesteret på banen igen, idet tyske myndigheder havde brugt sagen til endnu engang at udsende vejledningen i hvordan man 'screener' jobansøgere, hvilket klart var et brud på højesterets afgørelse. Retten bestemte denne gang, at hvert enkelt fremtidige brud ville blive takseret til 100.000 € i bøde - pr. stk.

Trods årelang overvågning er der ikke dukket konkrete forhold eller sager, der påviser "skadelig aktivitet" eller andet, der kan retfærdiggøre den undertrykkelse, forskelsbehandling og intolerance, scientologer er blevet - og fortsat fra officiel hold bliver - udsat for.

Hvis man læser Scientology Kirkens troesbekendelse og hvad der i øvrigt ellers findes af materiale i kirkerne og på dens egen hjemmesider, vil man erfare, at 'statsfjendtlig virksomhed' er meget fjernt fra det, kirken går ind for eller beskæftiger sig med.

T. Overgaard har skrevet dette indlæg i læserdebatten - klik her for at kommentere det.

FACEBOOK: Bliv ven med religion.dk

Hold mig opdateret

Tyskland undertrykker Scientology

cocio, publiceret d.19/01 20:28 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Tyskland undertrykker Scientology
det er smart af tyskland at aflytte scientology, det er en farlig kult, som ødelægger folks liv. desuden kan filmen de andres liv ikke bruges til at vise noget i dag, den handler om før muren blev revet ned ...
Del Link

Re: Tyskland undertrykker Scientology

Winston Churchill, publiceret d.19/01 23:29 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Tyskland undertrykker Scientology
Cocio skrev: ”det er en farlig kult, som ødelægger folks liv.”


Hej Cocio! Kunne du ikke fortælle os, hvor du har din viden fra?


http://www.religion.dk/artikel/10969:Synspunkt--Tyskland-undertrykker-Scientology
Del Link
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock

Stil et spørgsmål

Kategori*

*

*

*

NB: Alle felter med * skal udfyldes
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock
flexblock

Nyhedsbrev

flexblock

flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​