Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


Send artiklen Modernitet og seksualmoral til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Modernitet og seksualmoral

Svaret giver udtryk for panelistens holdning
Religion.dk har inviteret religionsforskere og repræsentanter fra forskellige religioner og religiøse grupperinger til at besvare de spørgsmål, som sendes til "Spørg om religion". Alle svar i "Spørg om religion" giver udtryk for panelisternes egen holdning, ikke for hvad religion.dk mener.
flexblock
Kommenter Hold mig opdateret

Hvordan kan kristendommen matche vores moderne livssyn og samfundsopfattelse?

Spørgsmål:

Kære Flemming Pless

Vi er to lærerstuderende, der er ved at skrive en opgave i religion under den foreløbige overskrift "Sex og erotik i kristendom". Meget forkortet ser vores problemformulering ud som følger:

Kan man være kristen hvis man er homoseksuel, lader sig skille, har sex før ægteskabet eller er sin ægtefælle utro?

Hvordan mener du det kristne livssyn (på baggrund af disse emner) vil se ud såfremt det skal matche vores moderne livssyn og samfundsopfattelse?

Annonce
Hvad indebærer det at være en "moderne kristen"?

Vivi og Trine
email : trinemikkelsen@sol.dk

Svar:

Åh ja, atter et spørgsmål af de helt store!

En ting er, hvad der står i biblen, en anden ting er, hvorledes man har fortolket bibelen gennem tiderne.

Derfor; man kan ikke være homoseksuel, hvis man læser bibelen bogstaveligt.

Men godt, hvis man vælger at læse bibelen på en måde, så man ser bort fra steder, hvor homoseksualitet nævnes som en vederstyggelighed.

Det samme gælder andre de sexrelaterede emner, du nævner.

Det er klart, at når man taler om bibelen i forhold til den måde et moderne samfund fungerer, så er der sammenstød og ustandselige overvejelser om livsvilkår. Efter min mening findes sandheden mellem bibelens ord, i fortolkningen.

Det at være en moderne kristen er at være overladt til at matche et evigtgyldigt princip - Guds kærlighed - med en hver tids syn på sig selv.

Håber I kan bruge dette korte svar til noget. Ellers må I godt ringe til mig

Kh
Flemming

FACEBOOK: Bliv ven med religion.dk

Hold mig opdateret

flexblock

Stil dit eget spørgsmål til religion.dk

Kategori (vælg en af de nedenstående kategorier) *

*

*

*

NB: Alle felter med * skal udfyldes
flexblock
splitblock
flexblock
splitblock
flexblock

Stil et spørgsmål

Kategori*

*

*

*

NB: Alle felter med * skal udfyldes
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock
flexblock

Nyhedsbrev

flexblock

flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​