Kan man gennem fænomenologien komme til at forstå mere om Audrey Santos og det under, hun repræsenterer?
Spørgsmål: Kære Niels Christian Hvidt
Da jeg læste om din bog (jeg har ikke læst bogen endnu), og især din artikel i KD om Audrey Santos, fik jeg den tanke at det kunne være interessant at se på hende ud fra et fænomenologisk synspunkt.
Dels ville jeg gerne se om fænomenologien her ville kunne forklare noget, eller om den ville komme til kort, altså på den måde afgøre noget om fænomenologien. Dels ville jeg gerne ad den vej prøve at komme til at forstå mere om Audrey og det under, hun repræsenterer.
Har du tid til at sige syv ord om, hvad du synes om den ide?
Venlig hilsen
Michael Møllgaard
Stud. Theol.
Svar: Kære Michael Møllgaard,
Jeg har bevidst søgt en fænomenologisk tilgang til stoffet, gennem hele bogen, og ikke villet skrive en udtømmende "for-og-imod"-debat om undere. Det har for mig handlet om at beskrive underne, sådan som de fremstår og giver mening i den verden, der er vores. De steder, hvor jeg refererer til videnskabelige undersøgelser, er det for at vise, at der foreligger materiale, der indgår i miraklernes fænomenologi, idet de er med til at få moderne mennesker til at undres og tage miraklerne alvorligt. En distanceret, analytisk tilgang til miraklerne har i alle fald svært ved at få den indre glød i dem frem. Det samme, mener jeg, gælder for Audrey. Jeg talte med forskellige folk, der havde forskellige udlægninger af hendes historie, og redegør for dem i bogen. Primært ser man et tegn fra Gud om, at alt liv har stor værdi, uanset hvor svagt og sårbart det er.
Venlig hilsen,
Niels Christian Hvidt