Lissi Rasmussen |
18. februar 2002
Hvorfor har de tre hovedreligioner så svært et forhold til kvinder? En far spørger på vegne af sine døtre og børnebørn
Spørgsmål:Mit spørgsmål er såmænd ganske elementært, men som far til to døtre og tre børnebørn af hunkøn, har de bedt mig stille disse spørgsmål:
a. Hvorfor har alle tre religioner en historisk fordømmende holdning til kvindekønnet?
b. Denne historiske fordømmelse, er med hensyn til kristendommen og delvis jødedommen efterhånden blevet til kun historie, og ser man kristendommen så har kvinder på stort set alle niveauer ligeberettigelse og bliver behandlet som ligestillede person med respekt. Men går vi til muslimerne, så hersker der den totale adskillelse af kønnene, med en klar fordel til det at være mand. Jeg behøver vist ikke komme med eksempler, dem kender de fleste.
c. Hvad er det der gør Islam til en religion, der i den grad er uden en hver form for respekt for piger/kvinder, jeg skriver her om året 2002. Når jeg i denne sammenhæng skriver om respekt, så går det på de mest elementære rettigheder, til selv at bestemme over sit eget liv - kort og godt.
Venligst
på vegne af Pia Cecilie, Helle, Ida, Olivia, Dagmar og Lone.
Steen Flemming Jørgensen
Vester Søgade 78
1601 København
Svar:Kære Steen
Både jødedom, kristendom og islam har deres oprindelse i patriarkalske samfund. Samtidig har de tre religiøse traditioner været præget af, at overvejende mænd har oversat og fortolket deres grundlæggende skrifter. Dette har i særlig grad været problematisk for islams vedkommende, idet Koranen opfattes som Guds talte ord. Oversættelse og tolkning bliver derfor afgørende. Alligevel betød islams opståen en forbedring af kvindens position på mange områder.
Du har ret i, at det kristne kvindesyn i højere grad har været historisk, kulturelt bestemt. dvs. til alltider afspejlet det kvindesyn, der har været fremherskende i samfundet på forskellige tidspunkter af historien. Og der udviklede sig tidligt en kritik af den patriarkalske holdning, dvs. af den kønsdiskrimination, der har været integreret i både teologisk teori og kirkelig praksis. Denne udvikling hænger dels sammen med, at der ikke fremkommer noget egentligt kvindesyn i Det Nye Testamente. Kønspolitik var ikke et anliggende for Jesus, selv om han undertiden gjorde op med det traditionelle jødiske kønsrollemønster. Og han behandlede ikke kvinder anderledes end mænd.
Paulus har været brugt til at holde kvinder på plads i samfund og kirke. Men dels var Paulus præget af det kønsrollemønster, der eksisterede på den tid. Dels mente han ligesom andre kristne på den tid, at Gudsriget stod for døren, hvorfor en virkelig nyfortolkning af kvinderollen var irrelevant. Som kristne må vi se Paulus' ord om kvinder i den historiske sammenhæng og sætte dem ind i den virkelighed, vi lever i nu. I den katolske kirke har kvinder dog ikke opnået de sammen rettigheder som mænd, når det gælder det kirkelige liv.
Muslimer kan ikke se på Koranen på samme måde. Her forestiller man sig, at ordene og reglerne er gyldige til alle tider og må efterleves, som de forekommer. Der har dog altid været muslimske kvinder, der har gjort oprør. Især indenfor de sidste årtier er flere og flere kvinder, især i Iran, Marokko, Tunesien, USA og Europa gået tilbage til Koranen for at læse den med nye øjne. Der er kvinder, der forsøger at gentolke Koranen ind i den nuværende sammenhæng. Men det er en proces, der tager tid, fordi det er vanskeligt for mændene at acceptere, at der er andre måder at oversætte og fortolke på end den, de har været vant til, og som har givet dem en særstatus i praksis.
Selv om det jødiske kvindesyn i højere grad end det muslimske har været præget af de historiske betingelser, så har kvinder stadig en underordnet rolle at spille på visse områder, især på det rituelle.
Men også her er der reformbevægelser, især i USA, der forsøger at ændre på denne ulighed.
Som blandt jøder og kristne er der også blandt muslimer forskellig opfattelse og praksis med hensyn til mænds og kvinders roller. Nogle muslimer har en anden holdning til, hvad respekt for kvinden indebærer end de fleste vesterlændinge, og kritiserer måske vestlige samfund for ikke at vise respekt for kvinden.
Med venlig hilsen
Lissi Rasmussen
FACEBOOK: Bliv ven med religion.dk