Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


Send artiklen Muslimske læger protesterer mod dødshjælp til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Muslimske læger protesterer mod dødshjælp

For fremtiden kan britiske læger blive påtvunget at holde både mad og medicin tilbage, hvis det er patientens ønske

-

Kommenter Hold mig opdateret

I England risikerer en gruppe af muslimske læger nu fængelsstraffe for at trodse en ny lov

1. oktober træder en ny lov i kraft i England. Det drejer sig om den såkaldte Mental Capacity Act, som giver patienterne ret til at skrive et testamente, hvor lægen forbydes at forsøge at redde patientens liv.


Derudover giver loven juridiske rettigheder til patientens pårørende, så de kan instruere lægen i at sulte patienten ihjel.


En talsmand for den muslimske lægeorganisation IMA (Islamic Medical Association) udtaler, at ”alle muslimske læger, sygeplejersker og patienter, som udtrykker vor islamiske tro, bør gå mod denne lov”.


Katolsk støtte
Også andre religiøse grupper er mod loven. Den Romersk-Katolske kirke har tidligere i september udtalt, at alle læger har en moralsk forpligtelse til at forsyne alle patienter med føde og vand.

Annonce

Vatikanet udtaler endvidere, at vand og mad, selv i kunstig form, altid må betragtes som et helt nødvendigt, livsopretholdende middel og ikke blot et lægemiddel.


Patienten har altid ret
Men den britiske humanistiske organisation, BHA, er ikke enig. En talsmand for organisationen udtaler, at en læges første pligt altid vil være overfor patienten, og at en vigtig del af det er at respektere patientens ønsker angående deres pleje.


Derudover siger organisationen, at lægens egen religiøse overbevisning aldrig må gribe ind i patientens rettigheder.


Den britiske læge-organisation er enig: Organisationen vil ikke støtte læger, der med vilje trodser patienters ønsker, pointerer en talsmand.


Så alt tyder på, at muslimske og andre læger, der ikke ønsker at yde dødshjælp, kan se frem til konfrontationer i fremtiden på baggrund af den nye lov.

FACEBOOK: Bliv ven med religion.dk

Hold mig opdateret

Muslimske læger protesterer mod dødshjælp

Anonym, publiceret d.04/10 04:16 (for 5 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Muslimske læger protesterer mod dødshjælp
Der findes mennesker som har et onske om at maatte do.

Jeg mener at det skal de have lov til, uden andre menneskers inblanding.

En ting er sikkert, alle menesker dor for eller siden alligevel, saa hvorfor forhindre mennesker i at do ?
Del Link
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock
flexblock

Nyhedsbrev

flexblock

flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​