Bagdads kardinal og patriark i den kaldæiske kirke udtaler sig om baggrunden for kirkeafbrændinger
Kristne kirker i Irak har i starten af det nye år været udsat for angreb og afbrænding. Kardinal Emmanuel III Delly, der er kaldæisk patriark for den kaldæiske kirke, kritiserer angrebene, fordi gudstjenestesteder er rum for fred og stilhed. Steder for bøn. Men han ser også angrebene som et budskab til Iraks regering.
Ønsker opmærksomhed
Til Vatikanets radio siger kardinal Delly, at de mennesker, der angriber kirker og andre religiøse steder, ønsker at tiltrække sig regeringens og den vestlige verdens opmærksomhed. Der har også været en række angreb på moskeer, men det har ikke vakt megen opmærksomhed. Derfor disse nye angreb på kristne kirker og institutioner for at minde Vesten om, at der ikke er fred i Irak.
- I den situation må vi bede kristne i hele Verden bede for os. Andet kan vi ikke gøre, fastslog kardinalen
Hjælpebiskop Shlemon Warduni fra det kaldæiske ærkestift i Bagdad rapporterer om syv angreb centreret omkring Bagdad og Mosul. Sidste sted gik det ud over den kaldæiske Sankt Pauls katedral, Dominikanernonnernes kloster og et børnehjem drevet af den kaldæiske kirke. I Bagdad drejede det sig om den græsk-ortodokse St. Georges af Saha Al Taharriyat kirke, den kaldæiske Mar Grogihis kirke i Ghadir og den kaldæiske St. Pauls kirke i Zafaraniya, der er del af et kloster for kaldæiske nonner.