Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


Send artiklen 10 værste misbrug af religion i USA-valgkampen til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

10 værste misbrug af religion i USA-valgkampen

Obama gør sig ifølge alliancen skyldig i to af de ti værste misbrug

- WIN MCNAMEE/Scanpix Denmark

Kommenter Hold mig opdateret

Religiøs alliance tager et opgør med misbrug af religion fra både journalister og politikeres side

Den såkaldte Interfaith Alliance har opstillet en liste med de ti værste misbrug af religion hidtil i den amerikanske præsidentvalgkamp.

Interfaith Alliance kan oversættes med Multireligiøs Alliance. Det er en amerikansk organisation med medlemmer fra mere end 75 forskellige trosretninger, der vil fremme den positive rolle, religion spiller i samfundet. Samtidig vil alliancen udfordre dem, der udnytter religiøse spørgsmål til at skabe konflikter.

Med hensyn til det sidste, er organisationen netop fremkommet med en undersøgelse af den amerikanske valgkamp. De har kaldt undersøgelsen ”Uhellig brug af religion i præsidentvalgkampen”. Ifølge organisationen er der masser af eksempler at vælge imellem, og de har lavet en top-10 over de værste.

De 10 værste er som følger:

Annonce
1. Mike Huckabee siger til en forsamling: "I stedet for, at vi forsøger at bøje Guds standarder i forfatningen, så må vi ændre forfatningen, så den lever op til Guds standarder" (14. januar 2008).

2. Barack Obama beder en menighed om at hjælpe ham med at blive "et redskab for Gud" og sammen med ham at skabe "et (guds)rige lige her på jorden" (10. oktober 2007).

3. John McCain siger, at forfatningen fastslår, at USA er en kristen nation, og han vil foretrække en kristen som præsident. (9-27-07).

4. Tim Russert (NBC vært) spørger alle de demokratiske kandidater, om de kan ”nævne deres yndlings-bibelvers” (MSNBC 26. september 2007).

5. Mike Huckabee (republikansk præsidentkandidat, der stadig er med i valgkampen) forklarer sin daværende succes i valgkampen ved at bruge lignelsen med de to fisk og fem brød, som bespiste 5000 mennesker (11. November 2007).

6. Hillary Clinton siger, at “vi er nødt til at give politik en god indsprøjtning med religion” (CNN/Sojourners town hall 26. juni 2007).

7. Barack Obama distribuerer en kampagne pamflet, der beskriver ham som en “dedikeret kristen” (21. Januar 2008).

8. James Dobson (evangelikal kristen grundlægger af Focus on the Family) siger til en journalist, at han ikke tror, Fred Thompson (tidligere republikansk præsidentkandidat, der nu støtter John McCain) er kristen (27. Marts 2007)

9. CNN's Soledad O'Brien beder John Edwards (tidligere demokratisk præsidentkandidat, der hverken støtter Hillary Clinton eller Barrack Obama) om at fortælle om “den største synd, han har begået” (CNN/Sojourners town hall 26. Juni 2007).

10. Mitt Romney (tidligere republikansk kandidat, der nu støtter John McCain) bliver spurgt, om han tror på ”hvert ord” i Bibelen (CNN/You Tube debat (28. november 2007))
Fortsættes på næste side »
Læs hele artiklen 1 | 2

FACEBOOK: Bliv ven med religion.dk

Hold mig opdateret

flexblock
flexblock
splitblock
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock
flexblock

Nyhedsbrev

flexblock

flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​