Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


Send artiklen Muslimske kvinder vælger selv tørklædet til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Muslimske kvinder vælger selv tørklædet

TørklædevalgNår muslimske kvinder bærer tørklæde, er det oftest deres egen beslutning, viser en ny undersøgelse. -

- stock.xchng

Kommenter Hold mig opdateret

Ny undersøgelse skyder hul i fordommen om, at det er mænd, der presser muslimske kvinder til at bære tørklæde

Tørklædet har større betydning for muslimske kvinder end muslimske mænd, viser en ny undersøgelse fra Catinét.

391 kvinder og 321 mænd med anden etnisk baggrund end dansk er blevet spurgt om deres holdning til tørklædet. Her svarer 42 procent af kvinderne, at det er 'vigtigt' eller 'meget vigtigt', mens tallet kun er 29 procent, når det handler om mændenes holdning, skriver Nyhedsavisen.

Tørklædet signalerer modstand
Ifølge Camilla Elg fra Aalborg Universitet, der har skrevet ph.d. om indvandrerkvinder og deres påklædning, er beslutningen om at bære tørklæde oftest en personlig handling. Tit handler det om modstand.

- De føler sig mindre værd i vores samfund. De tænker: Hvis jeg skal være fremmed, skal jeg nok selv bestemme hvordan. Så gør jeg det til mit adelsmærke, at jeg har min egen identitet. Tørklædet kan blive en mde at vise, at man står ved sin baggrund og sin religiøse orientering, selvom den er ugleset, siger hun.

Annonce
Undersøgelsen viser, at det især er kvinder, der ikke er integreret og ikke har danske venner, der mener, tørklædet er vigtigt.

FACEBOOK: Bliv ven med religion.dk

Hold mig opdateret

Muslimske kvinder vælger selv tørklædet

Anonym, publiceret d.11/03 20:36 (for 4 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Muslimske kvinder vælger selv tørklædet
Hvad med alle de umyndige piger helt ned til 5-6 år der nu har tørklæde hver gang de forlader hjemmet?

Indgår den gruppe i undersøgelsen? Hvor frivilligt er det at små piger går i tørklæde?
Del Link

Re: Muslimske kvinder vælger selv tørklædet

Anonym, publiceret d.11/03 23:48 (for 4 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Muslimske kvinder vælger selv tørklædet
Der er ingen tvivl om, at undersøgelsen dokumenterer, at de muslimske kvinder bruger tørklædet til at distancere sig fra dansk kultur.
Del Link

Re: Muslimske kvinder vælger selv tørklædet

jmp, publiceret d.11/03 23:59 (for 4 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Muslimske kvinder vælger selv tørklædet
Det er en ganske naturlig reaktion at forsvare sig når man bliver angrebet.

I modsætning til jer kan jeg godt huske hvordan det startede for mange år siden og det har eskaleret siden da.

Det startede da et par småborgerlige ældre mennesker brokkede sig over at blive ekspederet i FDB af en kvinde iført tørklæde. Det var alt for fremmedartet for dem.

I stedet for at gøre op med småborgerligheden valgte FDB at forbyde kassedamerne at bære tørklæde, de tænkte formentlig på deres indtjening.

Siden da er debatten blevet meget ophedet. Der er ingen plads til forståelse af hinandens forskelligheder.

Grunden til at alle muslimske kvinder i dag bærer tørklæde er fordi de bliver angrebet på deres tro, selve deres livsgrundlag. For at overleve i en hadsk verden vælger de at bære tørklæde i stedet for at lade sig underkue. Enhver kristen ville gøre det samme i den situation. I det gamle Rom lod de kristne sig smide for løverne for at forsvare deres tro.

Det drejer sig ikke om at hade hinanden men om at respektere hinanden. De muslimer som er kommet til vores land kender ikke til demokrati.

I stedet for at lære dem hvad vi står for bebrejder vi dem det de er.

De kan ikke andet end være det de er.
Del Link

Re: Muslimske kvinder vælger selv tørklædet

DebatBorad, publiceret d.12/03 02:46 (for 4 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Muslimske kvinder vælger selv tørklædet

Hej Signe..

Jeg må tilstå at jeg synes det er en meget hurtig konklusion du drager dér..

Der er forskel på at ville identificere sig og distancere sig.. Som Jmp også er inde på, så tror jeg mere at det er en modreaktion, som jeg - reelt - godt kan forstå..

Jeg kan f.eks. pege på jøders brug af kippah ('kalot').. Det er faktisk både en måde at identificere sig og distancere sig, uden at det gør at de vil se sig selv som ikke-danske..

Det kunne måske være et forsøg værd, at forholde os lidt mere til hvad folk siger og gør (som individer) istedet for at forholde os til hvad vi mener at de tænker og gør..

Mvh
Del Link

Re: Muslimske kvinder vælger selv tørklædet

Anonym, publiceret d.13/03 19:42 (for 4 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Muslimske kvinder vælger selv tørklædet
Vi ved det jo alle. Men nu bekræftes det også i medierne og i forskerkredse, hvad floskelen, "af anden etnisk herkomst end dansk", i virkeligheden dækker over.

Analysebureauet en Catinét, har foretaget følgende ’videnskabelige’ undersøgelse: ”391 kvinder og 321 mænd, med anden etnisk baggrund end dansk, er blevet spurgt om deres holdning til tørklædet. Her svarer 42 procent af kvinderne, at det er 'vigtigt' eller 'meget vigtigt', mens tallet kun er 29 procent, når det handler om mændenes holdning”.



Man må naturligvis forvente af Catinét, at der her er tale om en videnskabelig korrekt undersøgelse, og at den bygger på et bredt udsnit af personer der ikke har dansk som kulturbaggrund. Det kan derfor godt undre én, at f.eks. Vietnamesere, Svenskere, Koreanere, Kinesere, Chilenere og Hollændere overhovedet har nogen mening om, hvor vidt det er vigtigt, at kvinder går med ’elefanthue’ hele året. Som etnisk Polak ville jeg have svaret, at det da virkelig måtte afhænge af vejret, om det er ’vigtigt’ eller 'meget vigtigt' at dække hovedet til.



Nej – medierne går med allerstørste selvfølge ud fra, at dem som man opfatter som fremmede, og definerer som havende "anden etnisk baggrund end dansk", er muslimer, og dermed forfaldne til, at 'bo i telt' hele året.



Alle andre fremmede, som Danmark har modtaget gennem årene, mærker vi jo ikke noget specielt til. De opfattes end ikke som fremmede, selvom de fortsat synes bedst om deres egne nationalretter, og fejrer oprindelseslandets helligdage.



Dette beviser netop, at Danmark er ét af de mest gæstfrie og integrations-venlige lande i verden. Uanset om man kommer fra syd eller nord, øst eller vest, så er man velkommen her, når bare man kommer med fred og villighed til at samarbejde og yde sit til det fælles bedste.



Selvom Danmark i en periode modtog ganske mange ægte flygtninge fra Sydøstasien, i forbindelse med både Korea-krigen, og senere fra Vietnam, har man ikke oplevet dette som en belastning. Tvært imod. De stiller ingen særkrav, forventer ikke positiv forskelsbehandling, eller udpræget respekt for deres særegne kultur og religiøse baggrund.

De er kommet her til, for at skabe sig en ny tilværelse, og sætter en ære i, at klarer sig selv, på lige fod med de indfødte danskere. Hvem har f.eks. hørt om problemer med ildspåsættelse og bandekriminalitet blandt 2. og 3. generations vietnamesere, med buddhistisk baggrund ?



Alt andet lige, kommer disse ’bådflygtninge’ dog dobbelt så langt væk fra (hvis dette da ellers kan omsættes til kulturel afstand), og tilhører endog en anden race, end de horder af bekvemmelighedsflygtninge fra Mellemøsten, der lægger deres selvskabte problemer bag sig, og ’flygter’ hertil med det ordinære rutefly fra Beirut til København.



Alene det faktum, at disse ’forfulgte’ muslimer i vid omfang medbringer de kulturelle sameksistensproblemer, som de angiveligt er flygtet fra, viser, at de har en helt anden agenda, end at skabe sig en ny og bedre tilværelse her.

Nej – de opfatter der imod sig selv som hellige krigere, der i ægte martyrånd har påtaget sig den selvopofrende opgave det er, at berede vejen i fjendeland, for islams endelige magtovertagelse, og det altomfattende kalifats etablering; præcis som deres falske profet har lovet dem - for 1400 år siden.



Uanset hvor islam trænger frem, levnes der efterfølgende hverken plads til jøder, kristne, buddhister eller andre folk der slet ingen religion har, men blot tror på fredelig sameksistens og demokrati. De er allesammen vantro hunde eller svin, som skal udryddes (jævnfør koranen, bl.a. sværdets vers, Sura 9:5).



Og – denne fascistoide herrefolksmentalitet har de så i øvrigt hele den politisk korrekte presse (selv dem der kalder sig kristelige), hele venstrefløjen og hovedparten af de lalle-liberale politikeres velsignelse og fulde opbakning til.



Selvom det givetvis ikke var meningen, så er det alligevel befriende, nu at få bekræftet, fra ’officielt hold', at ”personer af anden etnisk herkomst end dansk”, er den politisk korrekte betegnelse for personer, der er tilhængere af islam; med andre ord, muslimer.
Del Link
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock
flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock