26. marts 2008
Selvom der ikke findes fysiske kirker i Saudi-Arabien, har kristne og folk med interesse for kristendommen mulighed for at gå i den virtuelle kirke i Mekka
På muslimernes helligste sted, Mekka, har en kristen kirke slået sig ned. Ikke fysisk med mursten, sangbøger og kirkebænke, men derimod på internettet.
Kirkens hjemmeside,
church4mecca.com, der også udgør selve kirken, byder velkommen med et bibelvers om et folk, der befinder sig i mørke og ser et stort lys.
Bøn for den saudiske kongeKirkens formål er at opmuntre de kristne i Saudi-Arabien, der bliver forfulgt og at vise saudiarabere, at de også kan blive kristne.
Samtidig bliver det understreget, at kirken ikke er imod den saudiske konge eller myndighederne. Der henvises til en bøn, man kan bede for kongefamilien.
Konkrete retningslinjerHjemmesiden, der kan læses på 13 sprog, deriblandt arabisk, farsi og tyrkisk, har retningslinjer for, hvad man skal gøre for at blive kristen.
Der findes også en mulighed for at henvende sig med spørgsmål, men ingen navne eller oplysninger om, hvem der står bag siden, er opgivet.