Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


Send artiklen Film om Jehovas Vidner skuffer fælt til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Film om Jehovas Vidner skuffer fælt

'To Verdener' handler om en kvinde, der har oplevet en turbulent periode i Jehovas Vidner, skriver Kim Nyberg.

- Foto: Jens Juncker-Jensen

397 debatindlæg Hold mig opdateret

Jehovas Vidners tro bliver sat noget på spidsen i filmen ’To Verdener’, skriver tidligere Jehovas Vidne Kim Nyberg

Jeg er et tidligere Jehovas Vidne men ikke udstødt. Jeg har været i biografen for at se filmen "To Verdener" om en kvindes kvaler med kærligheden på den ene side og Jehovas Vidner på den anden. Idet jeg ikke er udstødt, har jeg stadig kontakt til Jehovas Vidner, som regelmæssigt kommer til min dør. Og jeg har intet imod dem, overordnet set.
 
Jeg må indlede med at sige, at filmen skuffer fælt. Som jeg ser det, er der en lang række af faktuelle fejl i filmen, men der er også nogle guldkorn flettet ind.
 
Filmen handler om en ung kvinde på 17 år, Sara, som lader sig døbe blandt Jehovas Vidner. Gætter jeg ikke meget forkert, er dåbsbassinet i Vidnernes egen stævnehal på Oslovej i Silkeborg brugt som kulisse. Den ligner i hvert fald fuldstændig. Og lige præcis her starter filmens handling. Sara er en del af en familie bestående af far, mor, to brødre og en lillesøster. Den ældste bror er udstødt, angiveligt fordi han har modsagt menighedens ældste. Efter min opfattelse en noget tynd begrundelse for udstødelse.
 
Faderen hænger på kanten af en udstødelse, for han har ladet sig friste af en anden kvinde. Men han angrer overfor de ældste, som tilgiver ham. Det gør konen til gengæld ikke, så børnene bliver stillet overfor et valg: Hvilken forælder skal blive boende hos dem? Det ender med at moderen må pakke sine ting.
 
En veninde fra rigssalen inviterer Sara med på diskotek. Og Sara tager med. Her møder hun en fyr, Teis, som ikke kender noget til Jehovas Vidner. Og han bliver naturligt nok paf overfor alle hendes forbehold og holdninger til livet. Forholdet kommer til at skabe en del forvirring i Saras sind, for skal hun vælge kærligheden eller vælge den fra? De ældste og også Saras egen far mener, at hun skal afslutte forholdet, ellers vil hun blive udstødt. Kærlighed til en person "udenfor" er i virkelighedens verden ikke begrundelse for udstødelse. Så den holder heller ikke.
 
Hun udstødes da heller ikke på dette grundlag. Forholdet til Teis tager i stedet fart, og det resulterer i, at de ikke kan styre deres lyster under dynen. Det finder hendes familie hurtigt ud af, for Sara har løjet om sit opholdssted. Hun vil i første omgang ikke vedkende sig den rette sammenhæng, så faderen siger direkte til hende at "Gud ser alt". Den kommentar sidder lige i skabet, og det får da også Sara til at erkende sin lille løgn.
 
Det får naturligvis følger, for hun udstødes for utugt, fordi hun ikke vil angre, hvad hun har gjort (sex udenfor ægteskabet). En begrundelse, der sidder lige hvor den skal. Også blandt virkelige Jehovas Vidner.
 
Undervejs ser vi scener, der umiskendeligt ligner Jehovas Vidners stævneplads for enden af Oslovej i Silkeborg. Ellers er det i hvert fald en knaldgod efterligning. Men et enkelt billede derfra er fejlplaceret. Jehovas Vidner medbringer ikke banner med håndmalede slogans. Det er klart en om’er. Ellers er scenerne derfra ganske gode og troværdige. Selv reversmærkerne er taget med. Fin detalje.
 
Menighedens præsiderende (den ledende ældste), spillet af Anders W Bertelsen, binder møderne i rigssalen sammen. Også mere end tilfældet er i virkeligheden.
 
Jehovas Vidners tro bliver dog sat noget på spidsen i filmen. Det fremgår med al tydelighed, at det ene og alene er Jehovas Vidner, der opnår frelse. Enhver anden vil dø i Harmagedon. Sådan er virkeligheden ikke. Det er korrekt, at Jehovas Vidner opfatter sig som de eneste sande kristne i dag, men de ved også godt, at deres religion er så ung, at der ikke kun er plads til dem. Og hvis filmens påstand var korrekt, har de allerede gjort sig til dommer, hvilket bibelen siger man ikke må. "For med den dom I dømmer, vil I selv blive dømt".
 
Selv den nærmeste familie slår i filmen hånden af et udstødt familiemedlem. Det er efter min hukommelse heller ikke virkeligheden. Det har været normal kutyme før i tiden, men ikke i de senere år. Blodets bånd kan man ikke løbe fra. Derfor virker det meget stærkt, når filmen på den måde skildrer en praksis, som ikke mere bruges.
 
Hvis man ligeså skal tro filmen, handler Jehovas Vidners forkyndelse ene og alene om at hverve så mange som muligt. Alt andet træder totalt i baggrunden. Det er heller ikke virkeligheden. Deres primære formål er dels at udbrede budskabet, som Jesus befalede, dels at få folk til selv at interessere sig for budskaberne i Bibelen og selv undersøge om tingene holder. At hverve er derfor ikke noget mål i sig selv.
 
Saras familie er knastørre som en ørkenstorm. Det samme er den menighed, der er skildret. Der er ikke skyggen af sprudlende liv. Sammen med de nævnte faktuelle fejl og de få pletskud der er i filmen, kan jeg desværre kun give den to ud af seks stjerner.
 
Det man skal huske her er, at filmen handler om hvordan en kvinde har oplevet en turbulent periode i Jehovas Vidner. Det er altså ikke i den forstand en dokumentar om Jehovas Vidner. Og det skal man lige skille ad inden man sætter sig i biografsædet.

Kim Nyberg
Fortsættes på næste side »
Læs hele artiklen 1 | 2 | 3

FACEBOOK: Bliv ven med religion.dk

Hold mig opdateret

Trådet overblik  |  Fladt overblik

Film om Jehovas Vidner skuffer fælt

Anonym, publiceret d.03/04 11:51 (for 4 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Film om Jehovas Vidner skuffer fælt
Kære ven
Vældig fint indlæg du der har begået, men jeg tror du er "meget" forkert på den med hensyn til de udstødte, hvem i al verden har magt til at udstøde nogen fra et samfund? ingen ud over Gud. Og som jeg ikke tror på at Paven er Guds stedfortræder her på jorden kan jeg heller ikke tro at nogen fra jeres forsamling kan det. Men enhver er jo "salig i sin tro" at den så ikke lige passer sammen med de andres. Jeg forstår ikke (med mit kendsab til det) hvordan det kan lade sig gøre at forlade jeres forsamling og stadig være på god fod med dem.
leif elektriker
Del Link

Re: Film om Jehovas Vidner skuffer fælt

Anonym, publiceret d.03/04 16:06 (for 4 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Film om Jehovas Vidner skuffer fælt
Kim Nyberg ser en lang række af faktuelle fejl i filmen. Gælder det også den omstændighed, at man kan blive udstødt for at modsige de ældste? Og hvordan forholder det sig, hvis man offentliggøre sin overbevisning?

Gary
Del Link

Re: Film om Jehovas Vidner skuffer fælt

Anonym, publiceret d.03/04 16:55 (for 4 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Film om Jehovas Vidner skuffer fælt
Sagde Kim ikke lige netop at udstødelse for at modsige de ældste var meget tynd grund (= ikke faktuel)?

Og til Leif:

Skriften taler klart og tydeligt om at man har pligt til at udstøde folk der ikke vil angre af menigheden - efter en bestemt procedure. Om den så følges af JV skal jeg ikke kunne sige, men bibelsk er det dog.

Og lige for at komme spørgsmålet i forkøbet: NEJ, jeg er ikke JV. Jeg er ortodoks lutheraner.

PS: "Enhver er salig i sin tro" er en satanisk løgn der intet har med kristen tro at gøre. Der er kun én vej til salighed: Jesus.
Del Link

Re: Film om Jehovas Vidner skuffer fælt

Anonym, publiceret d.03/04 17:26 (for 4 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Film om Jehovas Vidner skuffer fælt
Citat: ""Enhver er salig i sin tro" er en satanisk løgn der intet har med kristen tro at gøre. Der er kun én vej til salighed: Jesus."


Jeg ved ikke hvor udtrykket stammer fra; men det er vel en kendsgerning at enhver mener sig salig i sin tro.

Det gør jeg også.
Del Link

Re: Film om Jehovas Vidner skuffer fælt

Anonym, publiceret d.03/04 23:11 (for 4 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Film om Jehovas Vidner skuffer fælt
hej Kim
Jeg har ikke været inde og se filmen endnu, men er besluttet på at se den.
Det er rart at du som person med "insider" viden giver feedback på filmen.
Mange hilsner Elsebeth
Del Link

Re: Film om Jehovas Vidner skuffer fælt

OJV, publiceret d.04/04 14:51 (for 4 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Film om Jehovas Vidner skuffer fælt



Hvor sygt det end lydder, så er fakta dog, at man kan blive udelukket fra hele sit bagland Måske endda for alt man overhovedet har kendt nogensinde, hvis man er født ind i sekten - DET indebærer følgende:

Ingen medlemmer af JV må SE på dig - hilse på dig m.v.
Forestil dig, at alle de mennesker DU kender, kigger den anden vej når du møder dem -

Nedenstående er et ægte citat fra det vigtigste kommunikationsmiddel JV besidder "VAGTTÅRNET" (De har også bladet "VågnOp" der giver retningslinier på det verdslige plan - "UDELUKKELSE" regnes ikke for verdslig, men for en BIBELSK foreteelse, der påstås at bunde i næstekærlighed.



citat:

NB! - Jeg er IKKE oversætter hvorfor NERVEN i teksten måske ikke bliver ramt PRÆCIST - Hvilket ofte i sådanne tekster er vigtigt! - Jeg beklager.





Re.: UDELUKKELSE ......................... VAGTTÅRNET 1.-11-1994

Den ubarmhjertige klogskab dikterer, at hvis nogle forlader VAGTTÅRNET!

Må jehovas vidner fuldstændig kvitte ethvert selskab og aldrig modtage ham i dit hjem

Eller hilse på ham JEHOVAS VIDNER ER INSTRUEREDE I AT HADE TIDLIGERE MEDLEMMER

Og kan ikke vise sympati med dem SELV IKKE HVIS DET ER FAMILIE

jehovas vidner KAN IKKE ENGANG BEDE FOR EN UDELUKKET PERSON!






Re.: SHUNNING! '''''''''''''' Watch-tower 11/1/94 p. 21

This cruel policy dictates that if someone leaves the Watchtower,

JW's must "quit mixing in company" and "never receive him into your home

or say a greeting to him." JW's are instructed to HATE former members

and cannot show pity to them, even if they are family! JW's can't even pray for a disfellowshipped person.



Del Link

Re: Film om Jehovas Vidner skuffer fælt

Anonym, publiceret d.04/04 21:09 (for 4 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Film om Jehovas Vidner skuffer fælt
Også jeg synes det er godt at Kim har skrevet om filmen fra en anden vinkel. Jeg skal ikke se den .. var fra starten på vagt over for den. Selv om jeg ikke anser Jehovas vidner for at være kristne men for at være en falsk kirke, ved jeg også godt, hvem der laver sådan nogle film: sekulariserede medier, som er fortalere for hor, ulydighed og alt muligt anti-kristelig adfærd. Og de kommer snart til din menighed for at lave "et portræt", så jeg vil ikke give dem en øre til deres foretagender.

Hvis man lever i synd, som man ikke angrer er det grund til udstødelse eller ekskommunikation i både den katolske kirke og en del frikirker.. det er jo ganske bibelsk. Hvis kirken lader alt flyde, så leder den de små til fald.. det sker mange steder i folkekirken (hvor man desværre heller ikke praktiserer personlig syndsbekendelse) og i samfundet generelt.. men det er falsk tolerance at lade folk leve i synd.. det kan nok gøre en præst populær, hvis han tillader alt i sin menighed, men det vil aldrig bringe hans hjord ind i himlen.

Vi skal ikke tilpasse Bibelen efter vores liv, men tilpasse vores liv efter Bibelen. Som Jesus siger :"Hvorfor siger I "Herre, Herre", men I gør ikke hvad Jeg siger?"

Ina Bach.
Del Link

Re: Film om Jehovas Vidner skuffer fælt

Carmencita, publiceret d.04/04 21:19 (for 4 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Film om Jehovas Vidner skuffer fælt
Jeg har set filmen og ikke nogen grund til at rakke den ned.


Instruktøren har selv fortalt, hvilke temaer han synes er vigtig, nemlig børneopdragelsen og udstødelsespraksis.


Der er ikke noget at sige til, at en kirke har eksklusionsregler; men når man som her er født ind i troen, og har forældre, der også er født ind i den, står man i en situation, hvor man reelt ikke har noget valg. I den situation ville det være rimeligt, hvis den, der vælger at gå ud, møder respekt for sit valg, selv om forældrene synes, der er en forkert beslutning.
Del Link

Kim Nyberg skuffer fælt...

123, publiceret d.04/04 22:32 (for 4 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Film om Jehovas Vidner skuffer fælt
Kim Nyberg (herefter KN) skriver, at:
…”Det er altså ikke i den forstand en dokumentar om Jehovas Vidner. Og det skal man lige skille ad inden man sætter sig i biografsædet”.

At filmen er "baseret på en sand historie" betyder ikke at den er 100 % sand. Men den giver et fuldgyldigt billede af livet i JV (eller andre ekstreme religioner og sekter for den sags skyld). Magrittes kendte billede af en pibe har titlen: "Dette er ikke en pibe" og er netop ikke en rigtig rygende og dampende pibe fyldt med groftskåret Mac Baren-tobak i virkelighedens verden, men er bare et BILLEDE af en pibe.
På samme måde er "To verdener" med til at give et fuldgyldigt og sobert billede af JV.


KN nedtoner problemerne med JV betragteligt:
”Forholdet kommer til at skabe en del forvirring i Saras sind, for skal hun vælge kærligheden eller vælge den fra? De ældste og også Saras egen far mener, at hun skal afslutte forholdet, ellers vil hun blive udstødt. Kærlighed til en person "udenfor" er i virkelighedens verden ikke begrundelse for udstødelse. Så den holder heller ikke”….

Jo – Den holder desværre. For selv om man ikke bliver udstødt (hvis hun fortsatte forholdet til Teis) så er JV fra en helt anden planet, himmellegeme eller skulle vi bare sige: fra ”En helt anden verden”. Deraf også den rammende filmtitel ”To verdener”. Selv om man må mødes med JV som udstødt, så må man desværre sige at der er ikke mere at snakke om udover fuldstændigt tamme, neutrale eller ligegyldige emner. Eksemplet med faderen, som til sidst mødes med Sara og taler om forskellige æblesorter osv. Fuldstændigt blottet for noget personligt.


KN fortsætter:
…”Selv den nærmeste familie slår i filmen hånden af et udstødt familiemedlem. Det er efter min hukommelse heller ikke virkeligheden. Det har været normal kutyme før i tiden, men ikke i de senere år. Blodets bånd kan man ikke løbe fra. Derfor virker det meget stærkt, når filmen på den måde skildrer en praksis, som ikke mere bruges”.

Kim Nyberg bagatelliserer derfor også problemerne, hvis man evt. bliver udstødt fra JV. Jeg er selv opvokset i JV, men forlod det pga. tvivl og manglende tro. Jeg havde det også benhårdt, da jeg valgte at gå ud af JV (efter at jeg tvivlede og mistede troen). Derfor var det meget hårdt at miste familien og venner (indenfor JV). De ville ikke se mig mere. Jeg ville godt se dem (ligesom Sara i filmen: "To verdener").

Det er en meget svær, ubehagelig og isoleret situation at havne i...

Da jeg forlod JV var der dengang en mere afslappet holdning til udstødte, så blev der strammet op i en årrække (hvor man endog i en længere periode ikke måtte spise med en udstødt). Nu virker det til at der atter løsnes for de hårde reb. Men det siger mere om JV og deres vægelsind (læs fx Bloddebatten, ”Den sidste generation” osv. her på siden, som også syntes at have ændret sig markant over tid).

Problemet ved at forlade JV er, at man så IKKE bare vælger "et andet bord", som der stod i en Vagttårnsartikel. Man har ganske enkelt ikke fået nok "værktøjer" med til at kunne gebærde sig hensigtsmæssigt i livet, i verdenen. Problemet er, at man ikke kun har ændret sine holdninger (og fx ikke længere tror på JV).

Man har også hele sin habitus med, dvs. hele ens ubevidste adfærd eller handlingsberedskab med.
Altså hvordan man skal begå sig i verden... Det vil sige, at ens personlige valg bliver taget på ulige vilkår. Man skal starte forfra som voksen. Det vil svare til, at man bliver sendt til Grønland for at gå med badebukser over indlandsisen.

Læs fx også Irma Lauridsen bog: "Skæbner fra et usynligt fængsel", hvor der er masser af eksempler på x-jv, som er blevet psykisk syge, narkomaner, alhokolikere eller enkelte, som har begået selvmord, fordi livet har været for vanskeligt.

For i modsætning til andre, skal man som X-JV opfinde alt på nyt og starte helt forfra....
Del Link

Re: Kim Nyberg skuffer fælt...

jmp, publiceret d.04/04 22:57 (for 4 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Film om Jehovas Vidner skuffer fælt
Men det er også en chance til at forstå hvad livet drejer sig om. Det er vanskeligt at forlade hele sit trosgrundlag og sin tryghed og så i stedet møde en verden hvor de fleste mennesker tænker på sig selv.

Men der i verdens hektiske jag er det også muligt at finde mennesker som man kan komme ved og som kommer en ved.

Faktisk behøver man kun ét sådant forhold men der er mange mennesker man kan knytte venskabelige forbindelser med.

Så betyder det ikke så meget hvad man tror for det er altsammen falsk.

Så betyder det noget at komme hinanden ved. Det er den eneste sande tryghed der findes.
Del Link
Mere:   1 ... | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40   Næste


flexblock
flexblock
splitblock
flexblock

Stil et spørgsmål

Kategori*

*

*

*

NB: Alle felter med * skal udfyldes
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock
flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock