9. juni 2008
Profeten Muhammed indgik ægteskab med Aisha, efter hun var blevet seksuel klar til det, og det er dermed ikke pædofili, skriver imam Ahmed Akkari
Spørgsmål: Sagen om den 8-årige pige i Yemen, der selv gik i retten for at blive skilt fra sin voldelige mand, sætter fokus på et ubehageligt problem, nemlig at pædofili synes at være accepteret i islam, blot det sker i et passende arrangeret ægteskab. Da Muhammed selv ifølge de islamiske skrifter organiserede sig tilsvarende med Aisha, er det indlysende at spørge: Accepterer islamiske lærde den slags, eller fordømmer islam pædofili uden forbehold?
Og er der forskel på sunni- og shia-islam hvad dette angår? Ayatollah Khomeini var jo meget klar i mælet angående sin accept af pædofili, men det kan jo tænkes, at hans efterfølgere har fordømt de udtalelser.
Svar: Islam er imod pædofili, og det er uforbeholdent. Det er nemlig forbudt at have samleje med en mindreårig uanset hvad. Der er dog to forkerte opfattelse her:
1. En mindreårig i islam er den som ikke har fået sin første menstruation, og en pige der har fået den en gang er i princippet klar til intim kontakt, hvis modenheden er der. Modenhed defineres forskelligt over tid og sted, og dengang var det hverken 15 eller 18 års-reglen, der gjaldt, men pigens fysiske parathed.
En lille note: Det betyder ikke, at man skal gå imod de aktuelle regler for dagens samfund, for de er ikke i modstrid med islams syn på pigens frie valg og modenhed m.m. før direkte samleje kan finde sted, men jeg mener bare: man skal ikke dømme historiske hændelser efter nutidens mål og aktuelle regler.