Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


Send artiklen Naturkatastrofer indvarsler Dommedag til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Naturkatastrofer indvarsler Dommedag

Svaret giver udtryk for panelistens holdning
Religion.dk har inviteret religionsforskere og repræsentanter fra forskellige religioner og religiøse grupperinger til at besvare de spørgsmål, som sendes til "Spørg om religion". Alle svar i "Spørg om religion" giver udtryk for panelisternes egen holdning, ikke for hvad religion.dk mener.
flexblock
Kommenter Hold mig opdateret

Jesus taler om de sidste tiders trængsler, men vi skal ikke lade katastroferne få det sidste ord, skriver cand.theol. Knud Jørgensen

Spørgsmål:

Står der i Biblen, at når der kommer mange naturkatastrofer, så er enden nær? Og kan det virkelig passe?

Svar:
 
Der står faktisk en del i Det Nye Testamente om det man kalder "De sidste tiders tegn og Jesu genkomst" (se især Matt 24, Luk 21 og Mark 13). Her nævner Jesus også naturkatastrofer som tegn, men det er langt fra det, som fylder mest. Ifølge Markus-evangeliet forudsiger Jesus, at der sted efter sted skal komme jordskælv, og der skal komme hungersnød og pest.
 
Jesus taler i denne forbindelse om mange tegn - forfølgelse, forstyrrelser i sol og måne, krigslarm og rygter om krig, folk som rejser sig mod folk. Op igennem historien har hver generation forsøgt at forstå og tolke Jesu tale om disse mange tegn, men jo mere man læste tegnene ind i sin egen tids faktiske begivenheder, jo mere fejl tog man. Også fordi de tegn, Jesus taler om, inklusive naturkatastroferne, på mange måder er noget, som har fulgt os hele vejen gennem historien.
 
Hvad skal vi så gøre med disse tegn og de mange billeder, Jesus bruger, når han taler om sin genkomst? Lad mig nævne to ting, som er vigtige for mig, mens jeg venter på Herrens komme:

Annonce
  • Alle de tre nævnte evangelier taler om tiden før Jesu genkomst som "en trængselstid", som især mærkes på, at hans disciple trækkes for magthaverne for der at aflægge vidnesbyrd. Også det er sket igen og igen igennem historien, men jeg tror sådanne trængselstider vil øge - det vil blive vanskeligere at være og bekende sig som en Jesu discipel.
  • Alle tre evangelister slutter talen om trængselstiderne med, at Jesus fortæller dem en lignelse om figentræet. Når vi ser det springe ud, ved vi sommeren er nær. Det er altså ikke naturkatastroferne eller jordskælvet eller de mange andre trængsler, som får det sidste ord; i grunden skal vi snarere løfte hovedet og vente på sommeren, når alt dette sker. 

Lad mig vove mig et lille stykke længere ud: Hvad Jesus siger om trængslerne, inklusive naturkatastroferne, handler om ødelæggelse og det destruktive i liv og skaberværk. Den slags kommer ikke fra Gud, men fra hans modstander Satan.
 
Knud Jørgensen, cand.theol.

FACEBOOK: Bliv ven med religion.dk

Hold mig opdateret

Naturkatastrofer indvarsler Dommedag

Agnostikeren, publiceret d.19/08 09:59 (for 3 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Naturkatastrofer indvarsler Dommedag
"Hvad Jesus siger om trængslerne, inklusive naturkatastroferne, handler om ødelæggelse og det destruktive i liv og skaberværk. Den slags kommer ikke fra Gud, men fra hans modstander Satan. "

Jeg har således nu forstået, at dette "gudevæsen" der så fantasifuldt omtales, ikke er mægtigt nok til at rydde "Satan" karakteren af vejen. Guden der her omtales, er altså ikke almægtig og omnipotent - det er derimod en svag eller svækket gud man her forestiller sig, tilbeder, dyrker og underkaster sig. Satan (fantasi)figuren får iflg. dette selvmodsigende eventyr både lov til, og mulighed for, at skabe kaos, død og ødelæggelse - samtidig med at vi skal opfatte guddommen "Gud", som benevolent (algod) og omnipotent (almægtig). Måske ikke lige den irrationelle gudeforestilling jeg ville vælge hvis jeg hoppede på religions-vognen til "den magiske verden".
Del Link

Re: Naturkatastrofer indvarsler Dommedag

Lars Kristensen, publiceret d.19/08 15:41 (for 3 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Naturkatastrofer indvarsler Dommedag
Når et logisk tænkende menneske for to tusind år siden, har kunnet sige, at når trængslernes tid vil komme, så vil kristus komme.

Så er spørgsmålet hvad der menes med ordet kristus.

For mig findes der tre ord, kristus kan henvises til, foruden "den salvede".

1. Chrys'os = guld - varme
2. kris'is = røgelse - krise
3. kryos = krystal/is (myrraskær) - kulde

Når trængslernes tid kommer, vil kriserne være overvældende og der vil ske "jordskælv og andre katastrofer" i den menneskelige verden.

Vi er på vej til at være 7 milliarder mennesker på Jorden. Vi er mere end 4 gange antallet af mennesker på Jorden i 1900.

Vi kan vel egentlig blive enige om, at menneskeheden er ved at komme op i et antal af individer, som giver trængsel på Jorden.

Det meget interessante ved denne forøgelse af menneskemængden er også, at den vil forøge mængden af naturkatastrofer, fordi menneskene også nu bosætter sig i områder der netop har naturkatastrofer indbygget i sin natur. Herudover gør menneskene indhuk i naturen, som førhen beskyttede områder mod naturkatastrofer (eksempelvis mangroveskove langs kysterne omkring det Indiske ocean. I 2004, hvor tsunamien skabte en flodbølge med store ødelæggelser til følge, kunne have været mindre, dersom befolkningen ikke havde fjernet mangroveskovene langs kysten.

Vi kan kun se frem til endnu flere og større katastrofer end vi kender. Hvor stor en katastrofe vil det blive, dersom der sker et vulkanudbrud som det der skete med Krakatau i Indunesien 27. august 1883 http://www.ponty.dk/krakatau.htm .

Det vil ikke blot skabe en katastrofe for den lokale befolkning, et vulkanudbrud af den størrelse vil uden lige skabe store problemer selv her i Danmark. Netop fordi vi alle i dag er så sammenflettede økonomisk og handelsmæssigt, så et vulkanudbrud som det nævnte vil skabe en global krise af dimensioner vi næppe har tænkt os at kunne fantasere os til.

Det underlige er, at det er ikke naturkatastrofen i sig selv, der skaber katastrofen, men derimod menneskenes måde at leve sammen på, der skaber naturkatastrofen.

Med venlig hilsen
Lars Kristensen
Del Link

Re: Naturkatastrofer indvarsler Dommedag

johanneså, publiceret d.21/08 02:33 (for 3 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Naturkatastrofer indvarsler Dommedag
citat:
Hvad Jesus siger om trængslerne, inklusive naturkatastroferne, handler om ødelæggelse og det destruktive i liv og skaberværk. Den slags kommer ikke fra Gud, men fra hans modstander Satan.



Det er klart, det er derfor Jesus siger at hans rige ikke er af denne verden.
Men samtidig har han brug for Satan, dels til at føre dom over verden, dels til at oprette sit nye rige, som ikke er oprettet endnu, men som vil blive oprettet når satan begynder at destruere sit (lidt som at vende en flaske på hovedet).
Disse to riger kan åbenbart ikke eksistere samtidig.
Del Link

Re: Naturkatastrofer - Dommedag - med flasker på hovedet!

Jerry, publiceret d.21/08 03:10 (for 3 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Naturkatastrofer indvarsler Dommedag
johanneså:
"Det er klart, det er derfor Jesus siger at hans rige ikke er af denne verden.
Men samtidig har han brug for Satan, dels til at føre dom over verden, dels til at oprette sit nye rige, som ikke er oprettet endnu, men som vil blive oprettet når satan begynder at destruere sit (lidt som at vende en flaske på hovedet).
Disse to riger kan åbenbart ikke eksistere samtidig."



Ak! Det der med flasker - og flaskepant. Før var pantet på en almindelig ølflaske to kroner; Men nu nedsat til én krone pr. flaske.

Satans også, at denne Satan 'vender flasker på hovedet', og derved halverer værdien af indsamlede ølflasker.

Det har faktisk skabt problemer for mange pensionister, der supplerer deres elendige folkepension - ca. 11.000 kr. pr. måned før skat
- med flaskepant - indsamlen af flasker.

Jerry
Del Link

Re: Naturkatastrofer indvarsler Dommedag

Agnostikeren, publiceret d.21/08 08:46 (for 3 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Naturkatastrofer indvarsler Dommedag
Men samtidig har han brug for Satan, dels til at føre dom over verden, dels til at oprette sit nye rige, som ikke er oprettet endnu, men som vil blive oprettet når satan begynder at destruere sit


Så din Jesus bifalder altså Satans arbejde - og er åbenbart ikke almægtig, eftersom han ikke er i stand til at gribe Satan knægten om bollerne og smide ham "ad helvedes til". Din gud ser således velvilligt til, at jorden ødelægges og mennesker (og andre dyr) lider og dør - "Satan" karakteren er altså din gudeforestillings forlængede arm, en håndlanger for en almægtig og benevolent (algod) gud?

Jeg ved ikke hvad du tænker når du underkaster dig din morbide guddom, men du kan vel umuligt besidde nok blind tro til at være "overbevist" om at denne gud både er almægtig og god af "hjerte".

Disse to riger kan åbenbart ikke eksistere samtidig.


Din ukristelige konklusion er altså, at det ikke er muligt for en omnipotent og omniscient guddom, som din egen fantasiven, at få disse to riger til at eksistere samtidig? Det er noget af en påstand, samt en voldsom underkendelse af din egen guds evner skulle jeg mene. Er det ikke en slags blasfemi egentlig?
Del Link

Re: Naturkatastrofer indvarsler Dommedag

Elin Quist, publiceret d.21/08 14:06 (for 3 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Naturkatastrofer indvarsler Dommedag
Hej (igen) Jakob.

Du

Jeg har således nu forstået, at dette "gudevæsen" der så fantasifuldt omtales, ikke er mægtigt nok til at rydde "Satan" karakteren af vejen. Guden der her omtales, er altså ikke almægtig og omnipotent - det er derimod en svag eller svækket gud man her forestiller sig, tilbeder, dyrker og underkaster sig. Satan (fantasi)figuren får iflg. dette selvmodsigende eventyr både lov til, og mulighed for, at skabe kaos, død og ødelæggelse - samtidig med at vi skal opfatte guddommen "Gud", som benevolent (algod) og omnipotent (almægtig).

Jeg


HAN (GUD) tøver ikke med at opfylde sine løfter, sådan som nogle mener. Men Han venter tålmodigt, fordi Han ikke vil, at nogen skal fortabes, men alle få lejlighed til at omvende sig.

HERRENS DAG KOMMER !

Den kommer lige så uventet som en tyv om natten.
Da skal himlene eksplodere med et brag - himmellegermerne smelte i den brændende hede; og Jorden og alt, hvad der findes på den, skal tilintetgøres. Da nu vores Jord står overfor denne totale tilintetgørelse, bør I så mere leve et helligt og gudfrygtigt liv. I skal i ivrig forventning se frem til den dag - ja, arbejde på at fremskynde den - for det er GUDS Dag !
Når den kommmer, skal himmel og Jord brænde op, og stjernerne skal smelte . Men vi ser frem til løftes opfyldelse : " NYE HIMLE OG EN NY JORD ", hvor retfærdighed skal råde.
Når I nu har dette at se frem til, kære venner, så bestræb jer på at leve i fred med Gud og mennesker, så I står fejlfri og rene i Guds øjne.
OG HUSK, HVORFOR HAN LADER VENTE PÅ SIG : Det er for at mennesker skal have muligheden for at blive frelst.

vers 16 b

Vor elskede bror Paulus har ud fra den visdom, der er hans særlige gave, skrevet om dette i flere af sine breve. Noget af det er ikke altid lige let at forstå, og usikre og ukyndige mennesker FORDREJER det, ligesom de fordrejer de andre skrifter. Det fører kun til deres egen undergang.
Jeg ADVARER jer PÅ FORHÅND , ELSKEDE VENNER ! VÆR på VAGT, så I IKKE bliver revet med af disse løsagtige menneskers FEJLTAGELSER og dermed mister jeres faste ståsted.
Men I skal vokse i NÅDEN og i KENDSKABET TIL vor HERRE og FRELSER, Jesus Kristus. HAM TILHØRER ÆREN og Herligheden NU og i AL EVIGHED.
(2. Peters Brev 3 vers 9-18).


Jeg


Det skulle være svar nok, på et eller flere af dine spørgsmål Jakob.
Hvis ikke , er du mere stædig end det næsten burde være muligt og "tilladt" !! - Og, - du bliver (næsten umulig) at nå !!! Det eneste du gør, er at du ødelægger det for dig selv og dine. (Er det ungdommens dumstædighed og trods, der her desværre bruger sine Gud-givne gode evner og ildsjæl, forkert ? ) Det er godt at være skeptisk og vågen overfor uretfærdighed, og stille spørgsmål til Gud, som vi ikke forstår, det gør vi kristne også. Men, tænk alligevel på, at det er Gud-Skaberen du udfordrer. Skulle du ikke komme til HAM på en lidt anden og (måske Ydmyg) måde ? Trods Alt ?
Jeg tror godt HAN kan ta`det, - men, jeg tror det ville være bedre for dig, kære Jakob !

Angående Djævlens / Satans skæbne, står der i 2. Tessalonikerne- Brevet Kap. 2. vers 1- 12

Krist Genkomst.

Hvordan vil det gå, når vor Herre Jesus Kristus kommer tilbage og vi skal samles for at møde Ham ? Vi beder jer om, brødre, ikke at lade jer skræmme af rygter om, at HERRENS Dag er lige forestående. Hvis I har hørt om en åbenbaring eller fået et budskab, eller hvis der er kommet et brev angående dette, som påstår at være fra os, så skal I ikke tro det.
Lad jer ikke vildlede på nogen måde.
For den dag kommmer nemlig ikke, før to ting er sket:

Først kommer det store oprør mod GUD, og dernæst skal DEN STORE OPRØRER, som bringer fordærv og selv ender i fordærv, åbent træde frem.
Han vil bekæmpe alt Guddommeligt og ophøje sig over alt, hvad der er helligt.
Han vil enddog tage plads i Guds tempel og udnævne sig selv til Gud.
Husker I ikke, at at jeg fortalte det, da jeg var hos jer ? Og I ved hvad der hindrer ham i at komme : Han kan ikke komme, før hans tid er inde.
Dette skjulte, lovløse værk, som Oprørets og Fortabelsens menneske skal udføre, er allerede i fuld gang; men han selv vil ikke træde åbent frem, før den, der holder ham tilbage, bliver fjernet.
Men da vil han komme, dette Oprøretes menneske, som HERREN JESUS blot behøver at puste til - så er han færdig. Ja, når HERREN kommer igen, vil HANS blotte nærvær tilintetgøre ham.
Når Den Lovløse kommer, vil Satan givee ham magt, og han vil forføre mennesker med al slags løgn og tegn og undere; og han vil vildlede alle dem, der er på vej til Fortabelsen, fordi de IKKE tog imod den Kærlighed til Sandheden, som kunne frelse dem. Derfor overgiver GUD dem nu til Forførelsen, så de tror løgnen. De vil blive dømt, fordi de IKKE troede på Sandheden, men foretrak uretfærdigheden.

Johs. Åbenbaring Kap 20 vers 1-15 :

Den anden død.

Når de 1000 år er forbi, skal Satan slippes ud af sit fængsel, og han vil gå ud og forføre nationerne fra de fire verdenshjørner... De drog frem over Jorden og omringede Guds folks lejr og Den Elskede Stad. Men ild kom fra Himlen og fortærede dem. og Djævlen/ Satan som havde forført dem, blev kastet i søen med brændende svovl, hvor Dyret og den falske profet allerede var....
Jeg så en stor , hvid Trone og HAM, der sad på den. Jord og himmel flygtede for HAM, og de kunne ikke længere finde et sted at være. Og jeg så de døde, store som små, stå foran Tronen. Bøger blev åbnet... Livets Bog..
Døden og Dødsriget blev kastet i ildsøen. Dette er den anden død - ildsøen .....
Del Link

Re: Naturkatastrofer indvarsler Dommedag

Jerry, publiceret d.21/08 14:45 (for 3 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Naturkatastrofer indvarsler Dommedag
Hej Elin Quist!

Så skal vi nok en gang opleve at blive truet med den morderiske Gud.

" Da skal himlene eksplodere med et brag - himmellegermerne smelte i den brændende hede; og Jorden og alt, hvad der findes på den, skal tilintetgøres. Da nu vores Jord står overfor denne totale tilintetgørelse, bør I så mere leve et helligt og gudfrygtigt liv. I skal i ivrig forventning se frem til den dag - ja, arbejde på at fremskynde den - for det er GUDS Dag !
"

Se frem til 'i ivrig forventning', at blive udslettet. Hele menneskeheden, Jorden, himlene og 'himmellegermerne' - skal vel forstås som udslettelse af hele universet.

Dit indlæg føles som at blive, mentalt set, ført tilbage til overtroen fra den mørkeste del af Middelalderen.

Eller til nød amerikanske svovlprædikanter.

-----------------------------------

ELLER:

Gør du grin med os?

Mvh
Jerry
---------------------------------------

"HAN (GUD) tøver ikke med at opfylde sine løfter, sådan som nogle mener. Men Han venter tålmodigt, fordi Han ikke vil, at nogen skal fortabes, men alle få lejlighed til at omvende sig."

Nå - så er der lang tid tilbage før Dommedag kommer.
Del Link

Re: Naturkatastrofer indvarsler Dommedag

Agnostikeren, publiceret d.21/08 17:38 (for 3 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Naturkatastrofer indvarsler Dommedag
Hvorfor tror dybt troende mennesker, at endeløse citater af netop deres "hellige" skrifter, kan bidrage med noget som helst til debatten?

HAN (GUD) tøver ikke med at opfylde sine løfter, sådan som nogle mener. Men Han venter tålmodigt, fordi Han ikke vil, at nogen skal fortabes, men alle få lejlighed til at omvende sig.


Gør hun det? Så hun venter altså på at nok mennesker har lidt og nok har følt smerte? Det er jo bortforklaringer - kan du ikke forstå, at en almægtig gud kan gøre hvad hulen den vil og når den vil, herunder at frelse alle mennesker og befri dem for sygdom, nød og smerte. Hvis guden blot var god, ville hun for længst have grebet ind - den der med "gud venter tålmodigt" må du længere ud på landet med!
Del Link

Re: Naturkatastrofer indvarsler Dommedag

Simon2, publiceret d.21/08 21:26 (for 3 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Naturkatastrofer indvarsler Dommedag



Hej..

"Gør hun det? Så hun venter altså på at nok mennesker har lidt og nok har følt smerte? Det er jo bortforklaringer - kan du ikke forstå, at en almægtig gud kan gøre hvad hulen den vil og når den vil, herunder at frelse alle mennesker og befri dem for sygdom, nød og smerte. Hvis guden blot var god, ville hun for længst have grebet ind - den der med "gud venter tålmodigt" må du længere ud på landet med!".

- Klare hjerner længere tilbage i historien magtede ikke at løse teodicéproblemet, og det var endda på et tidspunkt hvor kirkens dogmatik skulle forestille at forklare virkeligheden, med gud her, dér og alle vegne - specielt i det politiske virkefelt! Idag lever guderne så et tilbagetrukket liv på pension, og vil ligesom ikke rigtig medvirke til at understøtte udsagn fra deres håbefulde men stadig underdanige troende; så det blir nok lidt vanskeligt at få løst teodicéproblemet med de arbejdsbetingelser - ha' nu lidt tålmodighed, hvor der er debat, er håb forude! ;-)

mvh
Simon
Del Link

Re: Naturkatastrofer indvarsler Dommedag

johanneså, publiceret d.22/08 06:25 (for 3 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Naturkatastrofer indvarsler Dommedag
citat:

Så din Jesus bifalder altså Satans arbejde - og er åbenbart ikke almægtig, eftersom han ikke er i stand til at gribe Satan knægten om bollerne og smide ham "ad helvedes til". Din gud ser således velvilligt til, at jorden ødelægges og mennesker (og andre dyr) lider og dør - "Satan" karakteren er altså din gudeforestillings forlængede arm, en håndlanger for en almægtig og benevolent (algod) gud?




Når jeg læser dine indlæg, må jeg indrømme at jeg godt kunne tænke mig at Gud ville gribe satan knægten om bollerne og smide ham af helvede til.
Men Gud er meget mere kærlig og tålmodig end jeg er.
Kunne du selv tænke dig at få pryl af Gud, så snart du laver noget forkert ?.
Du modsiger dig selv, for samtidig med at du kritiserer Gud for at være for svag, så beskylder du ham også for at være ond.
Det du efterlyser er ikke en kærlig og tålmodig gud, men en diktator, som man bare skal rette sig efter og hvis man ikke gør som han befaler så vanker det pryl. Derfor er kristendommen ikke en lovreligion som tilbyder færdige opskrifter på alting, for der er ingen opskrift på livet, det er op til den enkelte at vurdere hvad der er godt i en bestemt situation.

citat:

Jeg ved ikke hvad du tænker når du underkaster dig din morbide guddom, men du kan vel umuligt besidde nok blind tro til at være "overbevist" om at denne gud både er almægtig og god af "hjerte".




Spørgsmålet er om Gud overhovedet ønsker at være almægtig, ikke om han er det.

citat:

Din ukristelige konklusion er altså, at det ikke er muligt for en omnipotent og omniscient guddom, som din egen fantasiven, at få disse to riger til at eksistere samtidig? Det er noget af en påstand, samt en voldsom underkendelse af din egen guds evner skulle jeg mene. Er det ikke en slags blasfemi egentlig?



Det er bestemt ikke ukristeligt. Gud og Satan kan ikke herske samtidig, men Satan arbejder hårdt på at frembringe Guds rige, selv om han tror det modsatte.
Det handler om hvem der snører hvem.
Derfor kan jeg godt forstå Guds tankegang, hvorfor bekæmpe sin fjende når man kan udnytte ham ?.
Del Link
flexblock

Stil dit eget spørgsmål til religion.dk

Kategori (vælg en af de nedenstående kategorier) *

*

*

*

NB: Alle felter med * skal udfyldes
flexblock
splitblock
flexblock
splitblock
flexblock

Stil et spørgsmål

Kategori*

*

*

*

NB: Alle felter med * skal udfyldes
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock
flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock