For at debattere skal du være logget ind. Indtast din e-mailadresse og adgangskode herunder. Hvis ikke du har et login, skal du vælge "Nej, jeg er ny bruger".
Send artiklen Jeg skal hilse fra Frans til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Jeg skal hilse fra Frans

Selvom det er mange år siden, Frans af Assisi levede, kan vi lære af hans tilgang til naturen.-

- Mogens B Poulsen

Annonce flexblock
flexblock

TEMA: Fra bloggen


Læs hele temaet her
flexblock

Her er artiklen i temauniverset

flexblock

Emneord for denne artikel

miljø | finanskrise | Frans af Assisi | islamofobi
flexblock
1 debatindlæg

Mogens Mogensen samtaler med Frans af Assisi om finanskrise, miljøproblemer og islamofobi på sin blog 

Solen var ved at gå ned bag Trasimeno-bakkerne over for Assisi. Jeg sad på en fortovscafe på Piazza Santa Chiara med usigt både til Claras kirke og til solnedgangen - og nød en cappuccino. Efter fire-fem timers togrejse fra Pisa til Assisi var jeg lidt træt og sad og døsede - ind imellem at jeg læste lidt i en bog om Frans af Assisis liv.

"Buona Sera", lød det, og en munk kom hen og satte sig ved mit bord. Der var noget bekendt og tillidsvækkende ved ham, og efterhånden gik det op for mig, at det var Frans - i egen ydmyge person. Ind imellem vi talte sammen, vekslede han også et par orde med de duer, som samlede sig om ham.

Da han hørte, at jeg kom fra Danmark, spurgte han mig, hvordan det gik med kirken i Danmark. Jo, det gik godt, kunne jeg oplyse ham. Jeg havde i flere år været medlem af et menighedsråd og vidste, at ikke bare vor kirke, men også alle andre kirker i Danmark blevet taget meget godt vare på.

Annonce
Frans fortalte mig så, hvordan det hele var begyndt for ham. Han pegede over på Santa Chiara basilikaen, hvor der hang et specielt krucifiks, der tidligere havde været i San Damiano-kirken. Da Frans var først i tyverne, havde han oplevet, at Kristus havde talt til ham fra dette krucifiks.  Min kirke ligger i ruiner, havde Kristus sagt, genopbyg den. Frans var straks begyndt at bruge sine (og faderens) penge på at genopbygge den, men efterhånden blev han klar over, at det egentlig var kirken i betydningen, Guds folk, som Kristus havde haft i tankerne.

- Hvordan går det med kirken, altså Guds folk, i Danmark, spurgte Frans mig. Tja, jo. Da han godt kunne fornemme, at det var svært for mig at svare på dette spørgsmål, spurgte han i stedet, hvad folk i Danmark var optaget af for tiden. Jeg forsøgte også at slå dette spørgsmål hen, ved at sige, at det med hans baggrund i det 13. århundrede nok ville være svært for ham at forstå. Men med sit insisterende og opmuntrende smil holdt han mig fast på sit spørgsmål.

Jo, siden 1990'erne - og især efter terroristangrebet i USA i 2001 - havde vi været meget optaget af truslen fra muslimerne. Efter den kolde krigs afslutning var flere og flere begyndt at tale om, at vi alle måtte stå sammen i kampen mod islam. Også kristne var blevet mere og mere fjendtlige over for muslimer. Men det ville sikkert være svært for Frans at forholde sig til den problemstilling.

I de senere år var mange danskere begyndt at blive alvorligt bekymret over den økologiske krise, og især klimakrisen, der kan føre til forhøjet vandstand og mange andre problemer. Det er lige som om, at vi er kommet på kant med naturen. Men hvad vidste Frans om miljø og økologi?

Endelig var Danmark sammen med store dele af resten af verden i de seneste uger blevet ramt af den værste finansielle og økonomiske krise siden 1930'erne. Banker er i fare for at krakke, og vore investeringer går måske tabt. Men Frans kunne ikke forventes at forstå det økonomiske kredsløb og moderne bankdrift.

Frans lyste imidlertid op i et stort smil:

- Der er virkelig intet nyt under Broder Sol. Jeg føler mig næsten hjemme i din verden. For mig, sagde han, begyndte det hele netop med kampen mod mammon. Mammon var også ved at tage magten fra mig, og jeg blev nødt til at forsage min rigdom og begynde at leve et liv i fattigdom og enkelthed for at blive sat fri.

- Og muslimerne. Jo, jo, dem kendte vi godt. Vi kaldte dem bare saracenerne. På min tid var krigen mod saracenerne også det, der samlede de kristne stater. Det ene korstog efter det andet blev rettet mod saracenerne for at befri den hellige grav. Jeg kunne virkelig ikke forstå, hvordan kristne i Jesu navn og med korset i spidsen, kunne drage i krig mod saracenerne. Derfor valgte jeg i stedet at drage ubevæbnet til Egypten for at møde sultanen, saracenernes leder. Jeg vidnede om Jesus og forsøgte at skabe fred mellem saracenere og kristne. For kirken må der være en anden vej end korstogets vej.

- Med hensyn til miljø og klima-teorier, har du ret: det forstår jeg mig ikke på. Men ét ved jeg, og det er, at Gud vor Far har skabt vor verden og alt i den, og at vi skal behandle vore medskabninger godt, hvis vi vil leve i harmoni med hinanden. Og så brød han ud i en sang på italiensk, som han kaldte "Il cantico della creatur”. Mit italiensk er mere end rustent, men nogle brudstykker fik jeg heldigvis fat i.

Lovet være du, Herre, med alle dine skabninger, især Hr. Broder Sol
som skaber dag, og du oplyser os ved ham,
og han er skøn og strålende med stor glans.
på dig, du højeste, er han et billede.

Lovet være du, Herre, for vor Søster, Moder Jord,
som opholder os og bærer os,
og frembringer alskens frugter og farvede blomster og græs.

Sangen var så smuk, at jeg - da jeg lukkede øjnene - blev helt henført. Jeg vågnede ved, at jeg hørte ordene: "Hils mine brødre og søstre i Danmark." Men da jeg så mig omkring, var Frans væk.

Mogens S. Mogensen, Ph.d., ekstern lektor og konsulent i interkulturelle og interreligiøse spørgsmål.
Fortsættes på næste side »
Læs hele artiklen 1 | 2 | 3

Tag afstand fra amerikansk Koran-afbrænding

"Ingen ved længere, hvad der står i Bibelen"

Gud behøver ikke blasfemiparagraffer

Derfor må min søn ikke faste

"Kirken er ikke samfundets pejlemærke længere"

- Ferie giver tid til det, der er helligt

- Ateisten Richard Dawkins minder om en sektleder

- Muslimske børn lærer at se ned på vores samfund

Imam: Medina-sag ude af proportioner

- Mødre er mellemled til Paradis

Vær skeptisk over for Hirsi Alis missionsmotiver

- Debattører er ramt af islam-virus

- Frivillige integreres i marokkansk hospitalsarbejde

Muslimer har sharia, katolikker har kanonisk lov

Kan religion opstå på internettet?

Stands klapjagten på katolske præster

Jesus og den omskårne piberenser

Guds Ord er ikke en bog, men en person

Da kirkelederen tog sig flere koner

- Adskil kirke og stat

- Konservativ Ungdom går den gale vej

Blog: Politiken bør behandle alle religioner bedre

Khader på demokratisk glidebane

- Billedet skal nuanceres

- Nonner begår også overgreb

Jordskælvet er ikke det værste

- At sætte ord på fortiden er ubærligt

Religiøse behov bør mødes på sygehusene

- Tre religioner dominerer online

- Allah tester vores tålmodighed gennem de ældre

Hvorfor støtter kommunen nyreligiøse kurser?

Hvorfor fortier vi mordforsøg på imamer?

- Religioner forbyder drab

Blog: Hvis Kurt Westergaard havde været en imam...

Blog: Westergaard-angreb kalder på både fordømmelse og besindighed

- Nærhed skaber fjendskab

Sandbeck: Gud er død - sådan da

Minareter i Danmark - selvfølgelig!

- Hvor går grænsen for tiltag mod muslimer?

Katolik og muslim bad sammen

- Det var ikke dét, Luther mente

- Kors i klasseværelset gør ingen kristen

Liberale kirker tiltrækker ikke mænd

Imamer på internettet har det svært

Klokketårne og minareter er magtsymboler

Medmenneskelighed udelukker aktiv dødshjælp

- Lad os faste sammen

- Dumt, men ikke forbudt, at prædike politisk

Hvordan bliver klima-udsigten?

Gør som svenskerne - bed på nettet

- Patienter ved ikke, de kan få religiøs støtte

- Khaders burkaforbud er uværdig signalpolitik

- Religiøse bliver lettere krænkede

- Homoseksuelle må kontrollere deres følelser

10 råd til kristne homoseksuelle

10 råd til liv og til dåd

10 gode råd til at få et godt liv

10 gode råd for et godt liv

- Jeg blogger, fordi jeg kan

-Obamas tale udfordrer os

Kristne myrdes og diskrimineres

Kroppen kan også være demokratisk

Sådan kan Bibelen formidles på internettet

Kristne diskrimineres groft i Mellemøsten

Fogh går fra krig til mere krig

Hinduistisk vrøvl om påsken

Mere Jesus i Danmark!

Rabbinere opfordrede til had under Gaza-invasion

Åbent brev til søster Abraham

- Der er ro igen i Evangelist

- De sulter ikke i Afrika!

Kirkerne skal ud af det 20. århundrede

- Vi er til, fordi Gud vil det

Kald det bare supermarkedtro

Teologer skal droppe mindreværdskomplekserne

Det er ikke lige meget, hvad vi tror

Paven og YouTube er et vanskeligt parløb

Fra Chicago til Washington

Fredagsprædiken: Den intellektuelle jihad

Facebook skaffer nye katolske søstre

flexblock
flexblock

Få adgang til alle artikler

Køb et netabonnement

* 1 dag 25 kroner
* 1 mnd 175 kroner
* 1 år 999 kroner

Alle priser er inkl. arkiv-artikler.
flexblock
flexblock