Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


Send artiklen - Mennesket skal bruge sin sunde fornuft til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

- Mennesket skal bruge sin sunde fornuft

Den enkelte kan aldrig fralægge sig ansvaret for sine handlinger, for frihed og ansvar går hånd i hånd, skriver Aminah Tønnsen. -

- Foto: Arkiv.

Svaret giver udtryk for panelistens holdning
Religion.dk har inviteret religionsforskere og repræsentanter fra forskellige religioner og religiøse grupperinger til at besvare de spørgsmål, som sendes til "Spørg om religion". Alle svar i "Spørg om religion" giver udtryk for panelisternes egen holdning, ikke for hvad religion.dk mener.
flexblock
32 debatindlæg Hold mig opdateret

De, der ikke bruger deres intellekt, karakteriseres i Koranen som døve og blinde, skriver muslimsk forfatter Aminah Tønnsen

Spørgsmål:

Hvordan viser Koranen at Muslimerne skal leve efter sin fornuft?

Hilsen Selda


Svar:

Kære Selda

Gud opfordrer gang på gang menneskene til at reflektere over Koranens budskab:

"Således gør Gud Sine tegn tydelige for jer, at I må reflektere over dem". (Koranen 2:219)

Annonce
Sig: "Jeg påbyder jer én ting: At I to og to - eller alene - får øjnene op for Guds sag og nøje reflekterer over den." (34:46)

Mennesket adskiller sig nemlig fra den øvrige skabelse ved, at Gud har givet det intellekt, dvs. evnen til at tænke og forstå - og dermed til at træffe selvstændige valg i tilværelsen. Mennesket viser sin taknemmelighed over for Gud ved at drage nytte af de gaver, Gud har givet det, bl.a. ved at bruge de muligheder og evner, det har fået:

"Oh I mennesker! Drag nytte af det, der er lovligt og godt på jorden, og følg ikke i Satans fodspor, for han er jeres svorne fjende. Han påbyder jer kun, hvad der er slet og skændigt og at tilskrive Gud noget, hvorom I ingen viden har." (2:168)

Mennesket skal ikke blindt og passivt følge "deres forfædres skikke" - for hvad nu, hvis forfædrene tog fejl, fordi de ikke havde den nødvendige indsigt og viden?

"Når der siges til dem: "Følg, hvad Gud har åbenbaret!" siger de: "Nej, vi følger vore forfædres skikke." Hvad nu, hvis deres forfædre manglede både indsigt og vejledning?" (2:170)

Det blindt at følge andre, uden selv at reflektere over tingene, kaldes "taqlid". Nogle lærde definerer "taqlid" som en form for vantro (i betydningen "utaknemmelighed over for Gud") fordi man ikke gør brug af de evner, Gud har givet én. De, der ikke bruger deres intellekt, karakteriseres som "døve, stumme og blinde":

"De vantro (kafirûn) er som en dyreflok, der blot opfatter nogle lyde, når hyrden kalder på dem. Døve, stumme og blinde (er de) - uforstandige (i bund og grund). Oh I troende! Drag nytte af de gode ting, Vi har forsynet jer med og tak Gud, hvis det er Ham, I tjener!" (2:171-172)

"De værste skabninger for Gud er de døve og stumme, der end ikke prøver at forstå Budskabet." (8:22)

Dette er blot nogle af de opfordringer, der findes i Koranen til at bruge den sunde fornuft. Vi skal alle stå til ansvar for vore handlinger, vore valg og fravalg. Den enkelte kan aldrig fralægge sig ansvaret for sine handlinger, for frihed og ansvar går hånd i hånd.

Og hvem er så disse "forfædre" - ud over vore rent biologiske forfædre i form af forældre, bedsteforældre osv.? Det er alle dem, vi i dagligdagen opfatter som autoriteter - og i denne sammenhæng også de mennesker, der (ud fra Koranens vejledning og Profetens sædvane) formulerer retningslinjer for god islamisk opførsel og levevis.

Vi skal ikke blindt kopiere retningslinjer, der er blevet til i fremmede kulturer og under helt andre historiske, politiske og sociale omstændigheder, men bruge vor kritiske sans og sunde fornuft. Nogle af de traditionelle fortolkninger kan fint overføres til vor egen virkelighed, medens andre får den helt modsatte virkning og derfor må nytænkes og nyformuleres ind i den aktuelle kontekst.

Det er den enkeltes ansvar at vurdere de enkelte fortolkninger og vælge sådanne, der skaber harmoni mellem Koranens ånd og hendes/hans virkelighed.

Man begrænser Gud og gør Ham lille, hvis man mener, Han ikke kan acceptere, at mennesker forstår og levendegør Hans åbenbaringer på forskellig vis, når Han dog har givet menneskene intellekt og dermed handle-, tanke- og trosfrihed. Gud alene kan afgøre, om vi bevæger os inden for eller uden for Hans vejledning.

Med venlig hilsen
Aminah Tønnsen
forfatter og foredragsholder
Fortsættes på næste side »
Læs hele artiklen 1 | 2

FACEBOOK: Bliv ven med religion.dk

Hold mig opdateret

Trådet overblik  |  Fladt overblik

- Mennesket skal bruge sin sunde fornuft

Bjarnemand, publiceret d.14/11 13:31 (for 4 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: - Mennesket skal bruge sin sunde fornuft


Ja, Aminah, de intelletuelle rettroende muslimer, de hopper let og elegant over de grusomheder, der findes i Koranen.

De grusomheder ville en almægtig Gud aldrig ha' lagt navn til, og det gjorde han heller ikke!

Koranen er udtænkt af den selvudnævnte profet Muhammed.
Del Link

Re: - Mennesket skal bruge sin sunde fornuft

HBP, publiceret d.14/11 14:40 (for 4 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: - Mennesket skal bruge sin sunde fornuft

Til Bjarnemand som skrev:

"Ja, Aminah, de intelletuelle rettroende muslimer, de hopper let og elegant over de grusomheder, der findes i Koranen.

De grusomheder ville en almægtig Gud aldrig ha' lagt navn til, og det gjorde han heller ikke!"

Men en almægtig gud vil gerne lægge navn til de grusomheder der findes i biblen?
Ikke fordi jeg ønsker at forsvare koranen, men hvis man som kristen ikke er villig til at bruge det gamle testamente som toiletpapir, så kan man ikke tillade sig at se ned på koranens indhold.

Folk med tålmodighed og adgang til begge bøger har optalt antallet af grusomheder i bøgerne og er kommet frem til ca. 890 i biblen og ca. 520 i koranen. Men koranen noget kortere end biblen, så det er måske ikke en helt retfærdig sammenligning.
Del Link

Re: - Mennesket skal bruge sin sunde fornuft

FC Bogger, publiceret d.14/11 16:38 (for 4 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: - Mennesket skal bruge sin sunde fornuft
HBP skrev:

”Folk med tålmodighed og adgang til begge bøger har optalt antallet af grusomheder i bøgerne og er kommet frem til ca. 890 i biblen og ca. 520 i koranen. Men koranen noget kortere end biblen, så det er måske ikke en helt retfærdig sammenligning.”


Svar:

Og hvor mange ’grusomheder’ er der mon i De islandske Sagaer eller De Syv Samuraier?
Sikkert temmelig mange.
GT og de nævnte værker er historier fra gamle dage – de er ikke normative for nogen personer.

Koranens befalinger gælder for muslimer til evig tid.


Relevante spørgsmål lyder derfor:

Hvor mange befalinger har GT til at slå vantro ihjel i al evighed?

Svar: 0


Hvor mange befalinger har Koranen til at slå vantro ihjel i al evighed?

Svar: Over 100


Hvor mange gange lover GT paradis til dem, der slår vantro ihjel?

Svar: 0

Hvor mange gange lover Koranen paradis til dem, der slår vantro ihjel?

Svar: Adskillige gange.



Bogger
Del Link

Re: - Mennesket skal bruge sin sunde fornuft

Butcher, publiceret d.14/11 17:17 (for 4 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: - Mennesket skal bruge sin sunde fornuft

Prøv at læse her:

http://www.kristendom.dk/artikel/276043:--Maa-man-slaa-de-vantro-ihjel-ifoelge-Bibelen

Del Link

Re: - Mennesket skal bruge sin sunde fornuft

Bjarnemand, publiceret d.14/11 17:27 (for 4 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: - Mennesket skal bruge sin sunde fornuft


Er der grusomheder i Nye Testamente?

Jamen, så kom venligst med nogle eksempler ...

På forhånd tak.
Del Link

Re: - Mennesket skal bruge sin sunde fornuft

Bjarnemand, publiceret d.14/11 17:34 (for 4 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: - Mennesket skal bruge sin sunde fornuft


Jamen, jamen ... o.k.

Nu skal jeg levere ild-suraerne, og så kan du få lov til
at fortolke dem og forsvare dem. Hvis du har mod til det.


mvh.
Del Link

Re: - Mennesket skal bruge sin sunde fornuft

Bjarnemand, publiceret d.14/11 19:27 (for 4 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: - Mennesket skal bruge sin sunde fornuft



Ja, Bogger. Og JA.

Hvad med ild-suraerne som du var så venlig at levere
på en anden webside. ---> ?

Disse suraer er ren vold. Når mennesker kan læse indenad.

For forstillelse er så nemt - og praktisk.

- Er f - ikke når man lyver for sig selv?

OG - samvittigheden?
Del Link

Re: - Mennesket skal bruge sin sunde fornuft

HBP, publiceret d.16/11 10:07 (for 4 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: - Mennesket skal bruge sin sunde fornuft

Til FC Bogger som skrev:

"GT og de nævnte værker er historier fra gamle dage – de er ikke normative for nogen personer."

Ifølge din overbevisning og udlægning. Der er masser af kristne (f.eks. i USA og Afrika) som vil være dybt uenig med dig.


"Koranens befalinger gælder for muslimer til evig tid."

Ifølge din overbevisning og udlægning. Der er jo nogle muslimer som har et lidt andet syn på tingene; sikkert ikke mange men nogle få %. Der er osse nogle muslimer som mener koranen skal fortolkes, og nogle kristne som mener at GT skal tages bogstavligt.


"Hvor mange befalinger har GT til at slå vantro ihjel i al evighed?"

Og det er det som gør hele forskellen?? Hvis jeg absolut skal slåes ihjel af religiøse mennesker, så er jeg da ligeglad med om det er fordi jeg er vantro (koranen) eller fordi jeg arbejder på helligdagen (GT).


"Hvor mange gange lover GT paradis til dem, der slår vantro ihjel?"

Hvormange gange siger GT at man skal myrde sine børn hvis de er uartige? Mindst 1 gang. Om koranen siger det samme, det ved jeg ikke, men ellers siger det sikkert noget om nogen andre.

Jeg ved ikke hvad du regner med at bevise ved at fremhæve udvalgte eksempler. Andre kan bare finde andre eksempler. En bog som opfordrer til mord er en bog som opfordrer til mord. Så er det mindre vigtigt hvilke ynkelige argumenter bogen bruger for at retfærdiggøre svineriet.
Del Link

Re: - Mennesket skal bruge sin sunde fornuft

HBP, publiceret d.16/11 10:27 (for 4 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: - Mennesket skal bruge sin sunde fornuft

Til Bjarnemand som skrev:


"Er der grusomheder i Nye Testamente?

Jamen, så kom venligst med nogle eksempler ..."

Der er endnu ikke nogen i denne debat som har sagt at der er grumsomheder i det nye testamente, kun at der er en overflod af grumsomheder i biblen.

Men jeg skal da gerne give et eksempel: en stakkels tømrer bliver torteret og myrdet i det nye testamente, alene fordi gud ønsker det, fordi det vil få gud til at behandle resten af menneskeheden lidt bedre. Aztekerne ofrede osse mennesker for at formilde guderne. Hvad er forskellen? For en udenforstående er det svært at se en forskel, men jeg er sikker på at de indviede vil sige at der er en forskel.
Del Link

Re: - Mennesket skal bruge sin sunde fornuft

grosboel, publiceret d.18/11 10:00 (for 4 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: - Mennesket skal bruge sin sunde fornuft
Jeg er bange for at der er mange døve og blinde!! Det er ikke sund fornuft der præger den islamiske verden !!
Del Link
Mere:   1 | 2 | 3 | 4   Næste


flexblock

Stil dit eget spørgsmål til religion.dk

Kategori (vælg en af de nedenstående kategorier) *

*

*

*

NB: Alle felter med * skal udfyldes
flexblock
splitblock
flexblock
splitblock
flexblock
Hvilken film om religion er den mest kontroversielle?
 
flexblock

Stil et spørgsmål

Kategori*

*

*

*

NB: Alle felter med * skal udfyldes
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock
flexblock

Nyhedsbrev

flexblock

flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​