Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


Send artiklen Velplejet hår var tegn på verdslighed til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Velplejet hår var tegn på verdslighed

I dag giver munke især udtryk for den enkle livsstil gennem deres klædedragt. -

- Foto: sxc.hu

Svaret giver udtryk for panelistens holdning
Religion.dk har inviteret religionsforskere og repræsentanter fra forskellige religioner og religiøse grupperinger til at besvare de spørgsmål, som sendes til "Spørg om religion". Alle svar i "Spørg om religion" giver udtryk for panelisternes egen holdning, ikke for hvad religion.dk mener.
flexblock
Kommenter Hold mig opdateret

Når munke før i tiden klippede deres hår som en krans, var det for at gøre op med forfængelighed, skriver søster Anna-Maria Kjellegaard

Spørgsmål:

Kære religion.dk.

Jeg har længe undret mig over, hvorfor munke vises med den der underlige "munkefrisure", som efter sigende kaldes "tornus"? Jeg tænker nok mest på munke i gamle dage, for jeg ved ikke, om de stadig barberer sig sådan. I hvert fald kunne jeg godt tænke mig at vide, hvorfor de gjorde/gør det? Buddhistiske munke gør det vel for at afstå materielle goder... har det noget med skønhedsidealet at gøre?

Maria

Svar:

Kære Maria

Du spørger om munkes frisure. Det blev kaldt tonsur, som kommer fra latin og ganske enkelt betyder klipning. Det var en speciel form for klipning, hvor man klipper det øverste af håret af. Det symboliserede enten sorg, som det var skik og brug i Mellemøsten længe før vores tidsregning, eller forsagelse af "verden" og dens forfængelighed.

Annonce
Den sidste betydning kom via det egyptiske munkevæsen fra det 3.-4. århundrede til munkevæsenet i Vesten i det 5. århundrede. Langt velplejet hår blev anset for tegn på verdslighed - på forfængelighed.

Munkene henviste til 2. Korinterbrev 11,14, hvor det hedder: "...Naturen selv lærer, at det er vanærende for en mand at have langt hår". Når en ung mand blev optaget i munkefællesskabet, blev hans hår klippet på en sådan måde, at det tiloversblevne hår dannede en krans, en krone (en "corona" på latin), og som mindede om Kristi tornekrone.

Så at få tonsur var både tegn på forsagelse af forfængelighed og at vedkommende tilhørte Kristus. Og det er de billeder af munke i gamle dage, som du tænker på.

Nu om dage klipper munke, så vidt jeg ved, ikke håret på denne måde. Selve munkedragten er tegn nok. Mange af de munke, som jeg kender, har klippet håret helt kort, uden at der er dannet en "krone". Men det er frivilligt, hvilken frisure de vil have. Mange mænd uden for klostrene har jo ufrivilligt "tonsur" i mere eller mindre grad!

Hos buddhisterne er både munke og nonner klippet helt korthåret. Hos kvinderne virker dette tegn endnu stærkere end hos mændene. Håret er kvindens pryd, som det hedder. Hos katolske nonner bliver der blot klippet en tot af håret, når kandidaten bliver optaget i klostret og får nonnedragten, igen som et symbolsk tegn på forsagelsen af verdsligheden og forfængeligheden.

Med venlig hilsen
søster Anna-Maria Kjellegaard
Benediktinerinde

FACEBOOK: Bliv ven med religion.dk

Hold mig opdateret

flexblock

Stil dit eget spørgsmål til religion.dk

Kategori (vælg en af de nedenstående kategorier) *

*

*

*

NB: Alle felter med * skal udfyldes
flexblock
splitblock
flexblock
splitblock
flexblock

Stil et spørgsmål

Kategori*

*

*

*

NB: Alle felter med * skal udfyldes
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock
flexblock

Nyhedsbrev

flexblock

flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​