Når munke før i tiden klippede deres hår som en krans, var det for at gøre op med forfængelighed, skriver søster Anna-Maria Kjellegaard
Spørgsmål:
Kære religion.dk.
Jeg har længe undret mig over, hvorfor munke vises med den der underlige "munkefrisure", som efter sigende kaldes "tornus"? Jeg tænker nok mest på munke i gamle dage, for jeg ved ikke, om de stadig barberer sig sådan. I hvert fald kunne jeg godt tænke mig at vide, hvorfor de gjorde/gør det? Buddhistiske munke gør det vel for at afstå materielle goder... har det noget med skønhedsidealet at gøre?
Maria
Svar:
Kære Maria
Du spørger om munkes frisure. Det blev kaldt tonsur, som kommer fra latin og ganske enkelt betyder klipning. Det var en speciel form for klipning, hvor man klipper det øverste af håret af. Det symboliserede enten sorg, som det var skik og brug i Mellemøsten længe før vores tidsregning, eller forsagelse af "verden" og dens forfængelighed.
Den sidste betydning kom via det egyptiske munkevæsen fra det 3.-4. århundrede til munkevæsenet i Vesten i det 5. århundrede. Langt velplejet hår blev anset for tegn på verdslighed - på forfængelighed.
Munkene henviste til 2. Korinterbrev 11,14, hvor det hedder: "...Naturen selv lærer, at det er vanærende for en mand at have langt hår". Når en ung mand blev optaget i munkefællesskabet, blev hans hår klippet på en sådan måde, at det tiloversblevne hår dannede en krans, en krone (en "corona" på latin), og som mindede om Kristi tornekrone.
Så at få tonsur var både tegn på forsagelse af forfængelighed og at vedkommende tilhørte Kristus. Og det er de billeder af munke i gamle dage, som du tænker på.
Nu om dage klipper munke, så vidt jeg ved, ikke håret på denne måde. Selve munkedragten er tegn nok. Mange af de munke, som jeg kender, har klippet håret helt kort, uden at der er dannet en "krone". Men det er frivilligt, hvilken frisure de vil have. Mange mænd uden for klostrene har jo ufrivilligt "tonsur" i mere eller mindre grad!
Hos buddhisterne er både munke og nonner klippet helt korthåret. Hos kvinderne virker dette tegn endnu stærkere end hos mændene. Håret er kvindens pryd, som det hedder. Hos katolske nonner bliver der blot klippet en tot af håret, når kandidaten bliver optaget i klostret og får nonnedragten, igen som et symbolsk tegn på forsagelsen af verdsligheden og forfængeligheden.
Med venlig hilsen
søster Anna-Maria Kjellegaard
Benediktinerinde