For at debattere skal du være logget ind. Indtast din e-mailadresse og adgangskode herunder. Hvis ikke du har et login, skal du vælge "Nej, jeg er ny bruger".
Send artiklen Fra Chicago til Washington til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Fra Chicago til Washington

Mange håber, at Obama formår at gøre Martin Luther Kings drøm til virkelighed. -

- Nordfoto

Annonce flexblock
flexblock

TEMA: Fra bloggen


Læs hele temaet her
flexblock

Her er artiklen i temauniverset

flexblock
11 debatindlæg

Obama er ikke en Messias. Alligevel kan man håbe, han formår at finde tilbage til den amerikanske drøm, skriver teologisk konsulent Mogens Mogensen på sin blog

”Chicago” er titlen på en bog af egypteren Alaa al-Aswany, som jeg lige har læst. Mens al-Aswanys første bog, "Yakoubians hus" foregår i Cairo, er handlingen her henlagt til Chicago, hvor vi får indblik i en egyptisk diaspora af studerende og professorer og deres møde med USA – og endnu vigtigere i en egyptisk oppositionel forfatters syn på situationen i Egypten. Læseren får i denne forbindelse et ganske ubehageligt indtryk af de infame torturmetoder, som politi og sikkerhedstjeneste anvender i Egypten.

Et afsnit, som ikke spiller nogen vigtig rolle for bogens handling, satte alligevel mine tanker i gang. I forbindelse med, at en egyptisk studerende, som arbejder for den egyptiske sikkerhedstjeneste, har skaffet sig adgang til en medstuderendes lejlighed, falder denne udtalelse: ”Der er et tæt og langvarigt samarbejde mellem den amerikanske og den egyptiske efterretningstjeneste. De sender mistænkte til Egypten, hvor agenter fra statssikkerhedstjenesten torturerer dem og tvinger dem til at tilstå, og så sender de dem tilbage til Amerika.”

Annonce
Nu er ”Chicago” ikke dokumentarisme, men fiktion, så på en måde er der ingen grund til at tage et sådant afsnit alvorligt. Hvis ikke lige det var, fordi vi har al mulig grund til at tro, at dette afsnit kun alt for præcist afspejler den amerikanske virkelighed efter 9-11. I de sidste års såkaldte krig mod terror er USA i denne henseende sunket ned på niveau, som ligger milevidt fra de idealer, som ligger i den amerikanske uafhængighedserklæring, og som er en del af Amerikas Forenede Staters identitet.

Fra det samme Chicago, som er rammen om al-Aswanys bog, kommer Barrack Hussain Obama, som i dag indsættes som USA's nye præsident. At en sort, eller rettere en farvet amerikaner, der tilmed er beslægtet med muslimer, vælges til USA's (og verdens) højeste embede, kan i høj grad ses som en realisering af de idealer, der ligger i Uafhængighedserklæringen, og som også har inspireret en række andre befolkninger. ”Vi anser disse sandheder for selvindlysende, at alle mennesker er skabt lige, og at de af deres Skaber har fået visse umistelige rettigheder, heriblandt retten til liv, frihed og stræben efter lykke.”

At USA under præsident George W. Bush i kampen mod terroristerne og for demokratiet i de sidste 7-8 år har undermineret det samme demokrati bl.a. ved en skamløs brug af tortur, har haft betydning for hele verden. For eksempel er Danmark gennem vort samarbejde med USA måske indirekte blevet meddelagtige i tortur. Hvem skal ofrene for torturbødler i Afrika, Mellemøsten og Asien rette deres håb mod, hvis også nogle af de lande, som taler højest om menneskerettigheder og demokrati, selv benytter sig af tortur eller ser igennem fingre med, at mennesker udsættes for tortur eller risikerer at blive udsat for tortur?

I 1963 var det en anden mand fra Chicago, Martin Luther King, som marcherede mod Washington og leverede en USA's vigtigste taler: ”I have a dream”. Når Barrack Obamas march fra Chicago i dag når helt frem til Det Hvide Hus i Washington, er en del af Martin Luther Kings drøm gået i opfyldelse. Så er der tilbage at håbe, at nogle af de drømme, som Obama har inspireret til ikke bare hos mange amerikanere, men også hos millioner af mennesker i resten af verden, også må blive realiseret. Forventninger til Obama er høje, nok også alt for høje. Han er trods alt kun et skrøbeligt menneske, og ikke en Messias. Men mon ikke det vil kunne lykkes ham at luge nogle af de værste tidsler ud, som har fået lov til at brede sig i USA i de senere år. En af de tidsler, som skæmmer billedet af det demokratiske USA mest, er anvendelsen af tortur.

Christiansfeld, den 20. Januar 2008

Mogens S. Mogensen er teolog, lektor og konsulent i interkulturelle og interreligiøse spørgsmål
Fortsættes på næste side »
Læs hele artiklen 1 | 2

Tag afstand fra amerikansk Koran-afbrænding

"Ingen ved længere, hvad der står i Bibelen"

Gud behøver ikke blasfemiparagraffer

Derfor må min søn ikke faste

"Kirken er ikke samfundets pejlemærke længere"

- Ferie giver tid til det, der er helligt

- Ateisten Richard Dawkins minder om en sektleder

- Muslimske børn lærer at se ned på vores samfund

Imam: Medina-sag ude af proportioner

- Mødre er mellemled til Paradis

Vær skeptisk over for Hirsi Alis missionsmotiver

- Debattører er ramt af islam-virus

- Frivillige integreres i marokkansk hospitalsarbejde

Muslimer har sharia, katolikker har kanonisk lov

Kan religion opstå på internettet?

Stands klapjagten på katolske præster

Jesus og den omskårne piberenser

Guds Ord er ikke en bog, men en person

Da kirkelederen tog sig flere koner

- Adskil kirke og stat

- Konservativ Ungdom går den gale vej

Blog: Politiken bør behandle alle religioner bedre

Khader på demokratisk glidebane

- Billedet skal nuanceres

- Nonner begår også overgreb

Jordskælvet er ikke det værste

- At sætte ord på fortiden er ubærligt

Religiøse behov bør mødes på sygehusene

- Tre religioner dominerer online

- Allah tester vores tålmodighed gennem de ældre

Hvorfor støtter kommunen nyreligiøse kurser?

Hvorfor fortier vi mordforsøg på imamer?

- Religioner forbyder drab

Blog: Hvis Kurt Westergaard havde været en imam...

Blog: Westergaard-angreb kalder på både fordømmelse og besindighed

- Nærhed skaber fjendskab

Sandbeck: Gud er død - sådan da

Minareter i Danmark - selvfølgelig!

- Hvor går grænsen for tiltag mod muslimer?

Katolik og muslim bad sammen

- Det var ikke dét, Luther mente

- Kors i klasseværelset gør ingen kristen

Liberale kirker tiltrækker ikke mænd

Imamer på internettet har det svært

Klokketårne og minareter er magtsymboler

Medmenneskelighed udelukker aktiv dødshjælp

- Lad os faste sammen

- Dumt, men ikke forbudt, at prædike politisk

Hvordan bliver klima-udsigten?

Gør som svenskerne - bed på nettet

- Patienter ved ikke, de kan få religiøs støtte

- Khaders burkaforbud er uværdig signalpolitik

- Religiøse bliver lettere krænkede

- Homoseksuelle må kontrollere deres følelser

10 råd til kristne homoseksuelle

10 råd til liv og til dåd

10 gode råd til at få et godt liv

10 gode råd for et godt liv

- Jeg blogger, fordi jeg kan

-Obamas tale udfordrer os

Kristne myrdes og diskrimineres

Kroppen kan også være demokratisk

Sådan kan Bibelen formidles på internettet

Kristne diskrimineres groft i Mellemøsten

Fogh går fra krig til mere krig

Hinduistisk vrøvl om påsken

Mere Jesus i Danmark!

Rabbinere opfordrede til had under Gaza-invasion

Åbent brev til søster Abraham

- Der er ro igen i Evangelist

- De sulter ikke i Afrika!

Kirkerne skal ud af det 20. århundrede

- Vi er til, fordi Gud vil det

Kald det bare supermarkedtro

Teologer skal droppe mindreværdskomplekserne

Det er ikke lige meget, hvad vi tror

Paven og YouTube er et vanskeligt parløb

Fra Chicago til Washington

Fredagsprædiken: Den intellektuelle jihad

Facebook skaffer nye katolske søstre

flexblock
flexblock

Få adgang til alle artikler

Køb et netabonnement

* 1 dag 25 kroner
* 1 mnd 175 kroner
* 1 år 999 kroner

Alle priser er inkl. arkiv-artikler.
flexblock
flexblock