For at debattere skal du være logget ind. Indtast din e-mailadresse og adgangskode herunder. Hvis ikke du har et login, skal du vælge "Nej, jeg er ny bruger".
Send artiklen - Religion binder os sammen til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

- Religion binder os sammen

På trods af forskelle mellem religionerne, så kan den bygge bro i en tid med vigende fællesskaber, mener Pernille Vigsø Bagge. -

- stock.xchng

Annonce flexblock
flexblock
4 debatindlæg

Tro kan værne mod stress, forlænge livet og bygge bro mellem mennesker. Læs politiker Pernille Vigsø Bagges bud på, hvordan religion kan gøre en positiv forskel i 2009

Hvordan bliver man gammel?
”Hvordan bliver man 101 år?” – Nogenlunde sådan lød titlen på en tv-udsendelse på Danmarks dejligste kanal, DR2, søndag den 4. januar i år. Programmet undersøgte, hvorfor folk tre steder på kloden nærmest bliver unaturligt gamle. Folk og forskere i Okinawa, Japan, på Sardinien og i Loma Linda, Californien fortalte om årsager og virkning.

I Japan var det kosten, på Sardinien et særligt gen og i Californien var det troen, der både kunne flytte bjerge og tilbyde evigt liv, men også gøre det jordiske liv både længere og bedre.

Vi fulgte en gammel dame, som var syvendedagsadventist, meget selvhjulpen, sporty, glad og syngende - og overbevist om, at hendes legeme er Helligåndens tempel.

Se, nu betyder overbevisning jo meget, og det interessante ved den gamle dame fra det solrige Californien, var hendes livsglæde og totalt ustressede liv, trods det at hendes mand var død for en menneskealder siden, vennerne faldet bort og så videre.

Annonce
Forskeren sagde lettere beklagende til kameraet: ”Vi ved jo ikke, hvorfor mennesker, der går i kirke, regelmæssigt lever 10-20 procent længere end folk, der ikke gør det”. Mens en lokal stressforsker havde en forsigtig teori om, at folk, der tør placere det tungeste ansvar, de største sorger og den dybeste bekymring udenfor sig selv, har et naturligt forspring: stresshormonet i kroppen nedbrydes, og slider ikke på de indre organer.

Positivt udfald på stressbarometeret
Når man er tilbøjelig til at tro på en højere magt, og ikke sætter sig selv, eller mennesket som sådan, som det øverste absolut i tilværelsen. Når man tør have tillid til, at der er nogen eller noget, der er større end én selv, er der åbenbart tendens til positivt udfald på stressbarometeret.

Her tror jeg, vi finder svaret på, hvor positiv en betydning religion kan få i den vestlige verden, hvor hastværk, stress, selviscenesættelse, dansen om ens eget indre totem og voldsom individualisering i det hele taget, har taget overhånd i en grad der efterlader folk tomme og usikre – og i yderste konsekvens syge.

Folk som ikke tror, og som ikke binder sig til en religion, eller som aldrig kunne drømme om at sætte deres fødder i en helligdom, har selvfølgelig gode chancer for et godt og langt liv – også udenfor Okinawa, Sardinien og Californien.

Men det er nu tankevækkende, hvad tro, forstået som tillid til noget større, som fordybelse og som refleksion over livets store spørgsmål, kan have af betydning. Damen fra Loma Linda var bevidst om kroppen som andet end et hylster – hun anså den vel nærmest for hjemsted for nydelse – noget som de store verdensreligioner ellers som helhed har til gode at fatte betydningen af.

En styrkelse af fællesskab
Ét er religionens positive mulighed som fordybende og afstressende faktor, noget andet er religionens mulighed som den faktor, der kan styrke et ellers vigende fællesskab i vores samfund.

En anden nyhed er nemlig, at de danske efterskoler, som for flertallets vedkommende har kristne, eller i hvert fald grundtvig-koldske traditioner i bagagen, oplever en tilstrømning af muslimske elever. Nye danskere med muslimsk baggrund vil altså hellere udsætte deres børn for en skoletradition med kristent værdigrundlag end for en skoleform der anser det religiøse for farligt eller uvedkommende.

Religionen bliver her dét, der skaber bro og dialog – samvær og fællesskab – også på tværs af selv meget forskelligt indhold i religionerne.

Religion som sådan er i højkonjunktur, og mere mangfoldig, rummelig og bred end nogensinde før. Det samme er ateismen – den rummer i sig både frygten for bøn, nisser, salmesang og tørklæder. Kampen om religionens eller ateismens adgang til det offentlige rum vil desværre bestå meget længe, og ofte med frygten som drivkraft – på begge sider af hegnet.

Jeg tror på religionens evne til at binde os sammen på tværs af kulturelle og religiøse skel – jeg tror på, at man kan blive meget gammel og opleve fine fællesskaber med et godt liv i bagagen - både som ateist og religiøs – men sidstnævnte er udgangspunktet for det første. Det er og bliver to sider af samme sag.

Pernille Vigsø Bagge er folketingspolitiker for SF og uddannet teolog
Fortsættes på næste side »
Læs hele artiklen 1 | 2

- Religion binder os sammen

Læs artiklen bag debatten her: - Religion binder os sammen
Betrykkende med en politiker som mener at religionen er god ved at det får en til at fralægge sig ethvert ansvar.

citat:
Det samme er ateismen – den rummer i sig både frygten for bøn, nisser, salmesang og tørklæder


tak skal du have, det er det der er ivejen med mig, jeg render rundt i en evig frygt for bøn og nisser. (ps. det var en kristen præst der var bange for nisser)
Del Link til dette indlæg
Anker
2 år siden

Erfaren

Registreret:
8. juni 2010

Indlæg: 437

Re: - Religion binder os sammen

Læs artiklen bag debatten her: - Religion binder os sammen
"..ateismen rummer frygt for nisser, bønner og salmesang.."
Jamen, Pernille dog? Er der overhovedet ingen grænser hvad teologer kan finde på af respektløse påstande om alle dem, som ikke tror på guder? (Dem der betegnes a-teister)
Du skulle begynde med at definere "ateismen" så du og vi ved hvad du taler om, for en sådan isme kender jeg intet til, efter 40 år som ateist. Det er vist det rene vrøvl?
En "ikke-gude-troende-isme" hvad er det dog for noget? Når du har tænkt lidt over det, og kigget på http://www.ateist.dk, tror du så ikke, at du kunne mobilisere lidt næstekærlig respekt for andre mennesker, selvom de ikke tror på guder?
Del Link til dette indlæg
obm
2 år siden

Godt igang

Registreret:
8. juni 2010

Indlæg: 36

Re: - Religion binder os sammen

Læs artiklen bag debatten her: - Religion binder os sammen
Kristne må, ifølge NT, ikke kritisere eller fordømme
andre mennesker eller andre religioner; alligevel er der
nogle af dem, der gør det. Hvorfor gør de det? - De kan
altid få tilgivelse; det må siges at være en fordel.

Mange kristne præster ved, hvad Koranen indeholder,
alligevel vender de det blinde øje til - f.eks. ang.
opfordring til vold,som er beskrevet i Koranen. Sikke en forstillelse, og
hvad med samvittigheden?

Let må det ikke være for danske præster.
Del Link til dette indlæg
fabers
2 år siden

Erfaren

Registreret:
14. maj 2007

Indlæg: 372

Re: - Religion binder os sammen

Læs artiklen bag debatten her: - Religion binder os sammen
Dejligt med dette opbyggende indlæg, nu da neo-darwinisterne kører en skånelsesløs hetz mod al form for Gudstro. Dette i bedste Sovjetstil. Man siger at mennesket er nærmere aben end Gud.

OK jeg har stor respekt for Darwin, som var søn af sin tid sigesom Marx, Freud, Jung etc. Der findes naturligvis evolution sted, men der er en større antropisk plan i det hele. Jeg tænker mig mere Gud som en kunstner end en "intelligent designer", dette kan forklare naturens overflod samt spild. Jorden er ikke et urværk.
Del Link til dette indlæg
Mazdao
2 år siden

Godt igang

Registreret:
14. maj 2007

Indlæg: 34
flexblock
flexblock
flexblock
flexblock
flexblock

Stil et spørgsmål

Kategori*

*

*

*

NB: Alle felter med * skal udfyldes
flexblock
flexblock
flexblock
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock
splitblock
flexblock
flexblock

Nyhedsbrev

flexblock