Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


Send artiklen Hinduer er ikke bange for selvkritik til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Hinduer er ikke bange for selvkritik

Hinduismen opfordrer til kritisk og selvkritisk stillingtagen, og netop derfor danner den grobund for fred mellem religioner. -

- Stock.xchng

Kommenter Hold mig opdateret

Muslimer skal ikke være så bange for kritik – de kan lære meget af hinduer, understreger Dhamu Chodavarapu i en replik til imam Abdul Wahid Pedersen
 

Det er en kæmpe fejl, hvis man karakteriserer religionskritik som mobning. Abdul Wahid Pedersen gør sig talsmand for en ”don't touch me” attitude. Desværre viser han ikke alene sin ringe forståelse for god skik mellem mennesker, men også sine ringe sprogkundskaber, når han i sin kritik henlægger debatten om Muhammed-tegningerne som mobning. Mobning er ifølge ordbogen, når en gruppe eller en person afpresser svage personer eller grupper.

Men islam eller muslimer er ikke svage gruppe. De fremtræder som en pressions- og magtgruppe, som vi alle har oplevet det. Så det er ikke mobning. Hvis man alligevel kalder det mobning, så er det som at gå efter manden, ikke bolden. Det er en udansk og uetisk attitude.

Som inder og hindu har jeg en aversion mod islamister. Islam har aldrig skabt fred og fordragelighed i verden, heller ikke inden for islams egne rækker. Den dag i dag bekriger man hinanden, som man har gjort siden Mohammeds død.

I Mekka har Mohammed anbragt en sten som fredssymbol i ”Kabaen”. En sort sten, som ligner en ”Shiva Lingum” en manifestation af Hinduguden Shiva, en af Hinduismens tre vigtigste guder.

Annonce
De pålagte ritualer, som udføres omkring Kabaen er taget fra hindutemplernes ritualer. På hellige dage går Hinduer 7 gange omkring Shiva templer. At kaste sten mod ondskab, finder man i det gamle hindu-epos ”Ramayana”. Historien om Zamzam-vandkilden nævnes i eposset ”Maha Bharatam”. Begge er 5000 år gamle.

Muslimer opfatter Kabaen, som det helligste, der stammer direkte fra Gud. Da muslimer invaderede Indien i år 900 og derefter, var deres fornemste opgave at tilintetgøre alle hindutempler, især Shiva-templer, netop fordi man ikke ville have konkurrence mellem stenene. Det er vel indlysende, at en kopist ikke tåler kritik.

Pedersens påstand om, at aviser skamrider et nobelt princip alene for at sikre sig selv en kortfristet profit, som at give skylden til musikken, hvis man ikke kan danse.

Hvis man ellers kan læse og forstå, var kritikken som lå bag Muhammed-tegningerne, hvordan Allah kan påføre sine egne skabninger, menneskene, så grusomme lidelser som stening osv., uanset årsag. Hvordan kan Allah ses som barmhjertighedens Gud, når han er så gavmild over for dem, der udfører grusomheder i Guds navn?

Islam bør ikke være hævet over al kritik. Uanset hvilken religion, det drejer sig om, er det nødvendigt med kritik. Hvis religion bliver dikteret ukritisk, kaster det bomber og danner grobund for magtgriske politikere og magtsyge religiøse ledere, der forsøger at afpresse andre svage i samfundet. Og det er nemlig mobning.

Den fred, som Pedersen ser i Indien mellem sikher, hinduer, buddhister, muslimer og andre religioner, skyldes netop, at man i hinduismen prædiker, at alle religioner er lige gode, blot man udfører sine ”Dharma” pligter. Hinduismen opfordrer til selvkritik og kritisk stillingtagen. Det er helt fundamentalt for os. Selvfølgelig er der rabiate hinduer i Indien, ligesom alle andre steder. Men netop i kraft af den selvkritiske attitude kunne hinduismen fostre en person som Gandhi.

I Danmark kan man i kraft af sit fri og åbne, usminkede sind og humør skabe en debat om religion. Uden debat og kritik bukker menneskeheden under for tyranniske, magtsyge politikere og religiøse ledere i Guds navn.

En religion med vilje til selvkritik og personlig overvejelse kaster lys på enhver, mens en ukritisk påduttet religion opfordrer til bomber og ødelæggelser.

Dhamu Chodavarapu er hindu
Fortsættes på næste side »
Læs hele artiklen 1 | 2

FACEBOOK: Bliv ven med religion.dk

Hold mig opdateret

Hinduer er ikke bange for selvkritik

Gertrud, publiceret d.11/02 11:56 (for 3 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Hinduer er ikke bange for selvkritik
Tak til Dhamu Chodavarapu for en fornuftig og oplysende artikel. Jeg ved ikke meget om hinduisme, men hvor er jeg lettet over at se, at det åbenbart er en tolerant og positiv tro. Det er til at blive vanvittig af denne mere eller mindre tavse konsensus om at det er politisk ukorrekt at kritisere islam, samtidig med at man skal finde sig i at muslimer verden over fremsætter fuldstændig urimelige og idiotiske krav til andre.

De kræver at religionskritik skal være forbudt - men i deres egen hellige bog kan man læse en kraftig kritik af andre religioner.

Betyder det at vi skal forbyde koranen? Bare det at påpege denne absurditet i det muslimske krav er vel politisk ukorrekt - mobning.

SUK!
Del Link

Re: Hinduer er ikke bange for selvkritik

Hamada, publiceret d.11/02 12:45 (for 3 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Hinduer er ikke bange for selvkritik
citat:
Det er til at blive vanvittig af denne mere eller mindre tavse konsensus om at det er politisk ukorrekt at kritisere islam, samtidig med at man skal finde sig i at muslimer verden over fremsætter fuldstændig urimelige og idiotiske krav til andre.





Jeg synes ikke, at det er forkert at kritisere Islam, hvis der er grund til det. Men ofte opleverer jeg, at kritikken er overdrevet. Jeg kan ikke lide at folk kritiseres, fordi de tror på noget andet eller er født ind i en religion, som de måske ikke tror på, men alligevel betragter som en del af deres identitet.

Jeg bryder mig heller ikke om, at Islam kritiseres for fiktive hændelser af fantasifulde mennesker, som generaliserer ud fra fanatiske islamisters handlinger. Derimod er det selvfølgelig i orden at kritisere muslimer, hvis de i religionens navn foretager sig handlinger, der generer andre end deres egne.
Del Link

Re: Hinduer er ikke bange for selvkritik

Ozymandias, publiceret d.11/02 14:06 (for 3 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Hinduer er ikke bange for selvkritik
citat:
Jeg bryder mig heller ikke om, at Islam kritiseres for fiktive hændelser af fantasifulde mennesker, som generaliserer ud fra fanatiske islamisters handlinger. Derimod er det selvfølgelig i orden at kritisere muslimer, hvis de i religionens navn foretager sig handlinger, der generer andre end deres egne.



Jeg bryder mig ikke om at jeg skal have tilladelse fra Islam til at sige hvad der falder mig ind, om det så er om muhammed / islam / noget som helst andet.
Del Link

Re: Hinduer er ikke bange for selvkritik

Hamada, publiceret d.11/02 15:26 (for 3 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Hinduer er ikke bange for selvkritik
citat:
Jeg bryder mig ikke om at jeg skal have tilladelse fra Islam til at sige hvad der falder mig ind, om det så er om muhammed / islam / noget som helst andet.





Nej, men det skal du heller ikke. Du har din grundlovssikrede ytringsfrihed.


Hamada
Del Link

Re: Hinduer er ikke bange for selvkritik

Skarlagen, publiceret d.12/02 12:56 (for 3 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Hinduer er ikke bange for selvkritik
Jeg synes bare, man skal lade være med at kritisere ting, man ikke ved noget om, hvilket der er mange, der gør, og det er også forkert at generalisere. Med det mener jeg, at man skal passe på ikke bare at sige Islam er en dårlig tro, men i stedet argumentere for, hvilke aspekter man er uenig i. Og husk ikke at pege på andres pletter med en snavset finger.
Del Link
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock

Stil et spørgsmål

Kategori*

*

*

*

NB: Alle felter med * skal udfyldes
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock
flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock