Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


Send artiklen Darwinisme er ikke forenelig med religion til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Darwinisme er ikke forenelig med religion

1 / 3

At jeg er min sjæl og ikke kroppen, er nu et grundlæggende udgangspunkt for mig, siger Leif Asmark Jensen.-

- stock.xchng

Emneord for denne artikel

hinduisme | intelligent design | nyreligiøs | veda | darwinisme | Hare Krishna
flexblock
72 debatindlæg Hold mig opdateret

Som ung var Leif Asmark Jensen ateist med en forkærlighed for evolutionsteorien. Senere blev han troende og fandt mening i Hare Krishna-bevægelsen. Nu taler han for, at darwinisme er en forfejlet teori

Billede I 26 år har Leif Asmark Jensen været medlem af Hare Krishna-bevægelsen. Da han var midt i tyverne, modtog han en bog fra sin søster om vedisk filosofi skrevet af Hare Krishnas indiske grundlægger A. C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada. Søsteren havde mødt et medlem på gaden og mente, det var noget for ham.  

Først ateist – så overbevist om Guds eksistens
Han voksede op hos en landmandsfamilie i Jylland, hvor dåb, konfirmation og fejring af jul var en selvfølge – dog blev der aldrig derudover talt om eller dyrket religion i hjemmet. Da han gik til konfirmandundervisning tog han selv stilling til trosspørgsmålet:

- Jeg blev ateist. Jeg gjorde op med mig selv, at jeg ikke troede på Gud, men jeg blev konfirmeret alligevel, da det ikke rigtig var en mulighed at sige fra. I mange år efterfølgende var jeg overbevidst ateist, siger Leif Asmark Jensen.

- Jeg interesserede mig meget for naturvidenskab og læste blandt andet om evolutionsteorien. Jeg var en læsehest, lige fra jeg lærte at læse - den kloge dreng i klassen, der ikke kunne spille fodbold.

Annonce
Efter gymnasiet tog han ud at rejse i et par år, hvilket ændrede hans gudsopfattelse.  Han boede i kibbutz i Israel og rejste derefter rundt i Canada, USA og Mexico på egen hånd, hvor han arbejdede og tomlede sig frem:

- Jeg kom til et punkt, hvor jeg erkendte, at Gud findes. Det var en blanding af naturoplevelser og oplevelsen af, at jeg altid fik, hvad jeg havde brug for på rejsen.  Sjovt nok var den eneste bog, jeg havde med, Det Ny Testamente, som jeg læste i undervejs – og den gjorde et vist indtryk på mig.

- Jeg oplevede, at der blev sørget for mig på en måde, som tydede på mere end tilfældigheder. Jeg levede på et eksistensminimum, og ofte viste der sig forunderlige muligheder for at tjene lidt penge eller overnatte forskellige steder. Det begyndte at åbne mine øjne for, at der er noget mystisk ved denne verden.

Leif Asmark blev ikke kristen af sine oplevelser, men havde en mere overordnet oplevelse af Gud uden nogen speciel religiøs præference. Da han var hjemme igen, begyndte han at læse en del litteratur om religion og filosofi på egen hånd. Han vendte ryggen til materialismen, blev vegetar og begyndte at tro på reinkarnation. Han var åben og søgende uden at lede efter et specielt religiøst tilhørsforhold. 

Vedisk filosofi blev svaret på religiøs søgen
Da han fik bogen fra Hare Krishna af søsteren, fandt han alligevel noget, som gav mere mening for ham end alt det andet:

- Jeg var ikke tidligere stødt på en person, der kunne forklare tingene så logisk og sammenhængende som Swami Prabhupada. Der var nogle helt klare svar på de store spørgsmål, som hvem Gud og mennesket er, og hvad formålet med denne verden er.

Han fik hurtigt fat i flere bøger fra bevægelsen og lærte efterhånden Hare Krishna-tilhængere at kende:

- De havde ikke bare en flot filosofi, men de praktiserede den også og levede på en måde, som jeg kunne identificere mig med.

Hurtigt begyndte Leif selv at praktisere og leve efter vedisk filosofi, der er baseret på de ældste hinduistiske skrifter - Vedaerne. Den første lære i denne filosofi er skellet mellem kroppen og sjælen:

- At jeg er min sjæl og ikke kroppen, er nu et grundlæggende udgangspunkt for mig. Det kan jeg forstå er sandt, fordi selve jeg’et altid er det samme mig, men kroppen ændrer sig konstant. Vi har gennem livet en barnekrop, en krop som unge og voksne og en, når vi bliver gamle.

- Rent biologisk er det ikke den samme krop. Det er stof, der rent fysiologisk udskiftes undervejs. Men jeg’et, som sidder bevidst inde i kroppen og iagttager, er altid det samme uforanderlige jeg. Logisk set må de være to forskellige ting.

I 15 år boede han som munk i bevægelsens skiftende templer, men efter han blev gift med et andet medlem for elleve år siden, har han boet privat.

Darwinisme eller religion
Sin ungdomsinteresse for evolutionsteori har han igen taget op - blot med en ny indgangsvinkel. Han er aktiv i debatten om intelligent design, og har skrevet en bog og holder foredrag om emnet. Desuden står han bag internetsiden Intelligentdesign.dk.

- Mine logiske behov er blevet tilfredsstillet af de svar, som findes i den vediske filosofi.  For eksempel havde jeg ikke tidligere tænkt på modsætningen mellem darwinisme og religion, men Swami Prabhupada var meget konkret om dette. Han mente, at darwinismen decideret er en forkert teori. Han kunne analysere den med en filosofisk forståelse og overbevise en person som mig.

- Darwinismen hævder grundlæggende, at liv kommer fra død materie, og det er aldrig blevet observeret. Det eneste man kender er, at liv kommer fra noget levende. Der er derfor ikke nogen videnskabelig observation, der kan understøtte den grundlæggende påstand i darwinismen.

- Darwinisme og religion er ikke forenelige. Darwinisme er en teori om, at liv kan opstå af sig selv ved fysikkens love alene – fysik og kemi skulle være nok til at forklare livet. Derimod er den grundlæggende opfattelse i alle religioner, at en bagvedliggende kosmisk intelligens, Gud, har formet livet efter en bestemt plan.  Jeg kan ikke få øje på, hvordan de to opfattelser kan forenes.

- Her vil nogle sikkert indvende, at de tror, at Gud har skabt livet igennem evolution. Det er selvfølgelig en helt legitim opfattelse, som dog ikke er darwinisme, men snarere en form for intelligent design. I det hele taget er intelligent design kun en påstand om, at visse træk ved livet og naturen – ikke nødvendigvis alle træk – må være intelligent forårsagede. Intelligent design påstår ikke engang, at det er Gud, der har skabt livet. I teorien kunne det være nogle kloge rumvæsner.

FACEBOOK: Bliv ven med religion.dk

Hold mig opdateret

Trådet overblik  |  Fladt overblik

Darwinisme er ikke forenelig med religion

Ozymandias, publiceret d.19/03 09:47 (for 3 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Darwinisme er ikke forenelig med religion
Ganske godt at få et indblik i hvilken baggrund Leif Asmark har for at udtale sig om spørgsmålet.
Jeg kan ikke lade være med at more mig over beskrivelsen af hvordan Leif startede som ateist:

citat:
Jeg gjorde op med mig selv, at jeg ikke troede på Gud



Jeg kender ingen, overhovedet ingen, der er blevet ateist på baggrund af at de bare har besluttet sig for at sådan er det. Men den tankegang Leif med sine egne ord her afslører, passer usandsynligt godt ind i den slags tankegang der skal til når man f.eks. beslutter sig for at der er en Gud og at ID er en sagelig teori.

At ID efterhånden ikke bare er blevet modbevist, men også latterligjordt i diverse retssager der har været på området er efterhånden velkendt. Der er ingen tvivl om at Leif Asmark er totalt immun overfor bevis og logik, og artiklen her understreger meget godt den tankegang der ligger til grund for det hele.

'Jeg overlevede og fik mad og penge, derfor er der en Gud !' :facepalm:
Del Link

Re: Darwinisme er ikke forenelig med religion

Anker, publiceret d.19/03 09:58 (for 3 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Darwinisme er ikke forenelig med religion
Ja der er massere af beviser på guds eksistens hver dag hele tiden, man skal bare vide hvor man skal kigge. For eks. kom jeg på arbejde idag uden at min bil brød i brand og sprang i luften. Et tydeligt bevis på at gud holder hånden over mig.
Del Link

Re: Darwinisme er ikke forenelig med religion

Verner Christiansen, publiceret d.19/03 10:52 (for 3 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Darwinisme er ikke forenelig med religion
Hej Anker.Tak for din sans for humor.Enige om det.Men nu skal jeg fortælle dig en sand beretning,og det er kun een beretning ud ad flere tusinde beretninger.

en Moder og hendes lille datter,opholder sig i hver sit rum.Datteren ligger i sin seng lige op af en brændene kakkelovn.Pludselig råber hun til sin mor;Mor der er en engel,som vinker af mig-jeg skal stå op.Moderen tænker-nå det er bare en drøm og siger til pigen.læg dig nu til at sove min skat,det er bare noget du har drømt.

Der går så et lille stykke tid,så siger pigen igen: Mor nu er englen der igen og siger jeg skal op.Så begynder moderen at tænke,og siger til pigen:Hvis nu englen kommer igen for 3 gang,så står du op af din seng og kommer ind til mig.

Dette sker Englen kommer igen,og pigen står op af sin seng,og går ind til moderen,og i samme øjeblik vælter kakkelovnen ind over pigens seng-Pigen blev reddet af en engel citat slut

Kommentar:Tror I derude på den beretning??? Jeg er bange for at det gør i ikke,men jeg tror på den, fordi det er noget der sker verden over, at nogen bliver reddet af deres skytsengel og en dag kan dette ske også for os.Vi mennesker er også kanaler for Gud,til at hjælpe andre.Vi ved eller tro det bare ikke,men sådan ligger landet.Jeg hilser Kristus i jer alle.Hav en god dag.Solen skinner.

m.v.h Verner.
Del Link

Re: Darwinisme er ikke forenelig med religion

Ozymandias, publiceret d.19/03 11:06 (for 3 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Darwinisme er ikke forenelig med religion
Tror bare jeg tager den historie som en kommentar. Må desværre indrømme at den type "bevis", hvad man på Engelsk kalder "anecdotal evidence", ikke rigtigt flytter noget hos mig.
Del Link

Re: Darwinisme er ikke forenelig med religion

Anker, publiceret d.19/03 11:17 (for 3 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Darwinisme er ikke forenelig med religion
ja det var heldigt at moren og englen var enige om at det var 3 advarsler der skulle til. (lidt som i eventyr, 3 er et magisk tal).

Det kunne lige så godt være at englen ville komme med 2, og så ville moren godt nok have ærgret sig.
Del Link

Re: Darwinisme er ikke forenelig med religion

Onceinalifetime, publiceret d.19/03 11:49 (for 3 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Darwinisme er ikke forenelig med religion
citat:
At ID efterhånden ikke bare er blevet modbevist, men også latterligjordt i diverse retssager der har været på området er efterhånden velkendt.



Interessant, ID er blevet modbevist? Jeg formoder, at man i denne farce af en retssag, har argumenteret nogenlunde således: "Der findes ikke en ID-guddommelig skaber, se selv; der er ikke en sådan at se nogen steder!

Til gengæld mener vi os i stand til, på et videnskabeligt grundlag, at kunne (over)bevise om livets oprindelse. Ingen ved godt nok hvordan det hele begyndte, men alt tyder på, at Alting (alt stof i universet), og livet på Jorden, er kommet helt af sig selv (eller, som P. Rubæk så glimrende formulerer det - fra tilfældigt stjernestøv), og ud af den blå luft."

Man må medgive, at den ateistiske videnskab hviler på brede fundamenter, og bygger på solide overbevisende argumenter, (læs:luftkasteller). Jeg er dybt imponeret?!

Del Link

Re: Darwinisme er ikke forenelig med religion

Ozymandias, publiceret d.19/03 12:03 (for 3 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Darwinisme er ikke forenelig med religion
Nu er det jo sådan, at evolutionsteorien er en teori der forsøger at forklare hvordan den diversitet vi finder i liv på jorden i dag, er opstået fra tidligere og "simplere" former for liv.
Hvordan hele livsprocessen er startet indrømmer alle seriøse videnskabs kvinder eller mænd, at vi ikke ved særligt meget om. Og er reduceret til at komme med mere eller minder sandsynlige argumenter. Men at videnskaben på nuværende tidspunkt ikke kan opstille en 100% tilfredsstillende model for hvordan det hele startede, betyder på ingen mulig måde at ID kan det. Det betyder heller ikke at evolutionsteorien på nogen måde er kompromitteret.

Dit argument er tragisk nok af typen: "Vi har to påstande, A og B, hvis A er forkert så er B rigtigt". Den slags argument holder simpelthen ikke, desværre.

Den retssag jeg tænker på blev vundet ved at modbevise de argumenter ID tilhængerne kom med, men kom igen.
Del Link

Re: Darwinisme er ikke forenelig med religion

Verner Christiansen, publiceret d.19/03 12:05 (for 3 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Darwinisme er ikke forenelig med religion
Hej Anker.Jo du har da ret.De samme tanker har jeg.Hvor hurtigt reagerer vi,når vi får en advarsel???Hvar er tilfældigheder,og hvad er forudbestemelser??? Der er noget menneskene har talt om i alle de år verden har eksisteret,og det vil vi blive ved med at tale om. Vi bliver aldrig færdige.Det var også en af grundene til at jeg for 45 år siden begyndte at samle udklip om parapsykologi.Dengang fandtes der ikke så mange bøger,men ugebladene skrev meget om disse ting,og jeg har udklippene endnu.Det er også derfra,jeg har min beretning.Jeg håber at der på et tidspunkt bliver skrevet en bog,hvor alle disse beretniger bliver udsendt,men hvor har vi forfatteren???Jeg har udklippene men hvor ef forfatteren???.Jeg hilser Kristus i jer,som Kuthumi siger.Han var forreste Frans af Assisi i en tidligere inkarnation.Så nu har jeg så lagt op til dagens skideballe-men ih hvor jeg glæder mig.

m.v.h Verner.
Del Link

Re: Darwinisme er ikke forenelig med religion

Onceinalifetime, publiceret d.19/03 12:13 (for 3 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Darwinisme er ikke forenelig med religion
citat:
Dit argument er tragisk nok af typen: "Vi har to påstande, A og B, hvis A er forkert så er B rigtigt". Den slags argument holder simpelthen ikke, desværre.




Jeg har svært ved at se det tragiske? Der gives - som jeg ser det - to muligheder:

Man kan tro på at alting kommer fra ingenting - eller man kan tro på at alting kommer fra Gud.

Jeg tror på Gud.
Del Link

Re: Darwinisme er ikke forenelig med religion

Mazdao, publiceret d.19/03 12:52 (for 3 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Darwinisme er ikke forenelig med religion
Jeg er ikke enig her. Jeg tror at darwinisme og religion er forenelige. Begge livsanskuelser må dog kompromisse en smule. Gud er ikke en "intelligent designer" mere en slags "kunstner". Naturligvis er der intelligens i skabelsen med al dens tilsyneladende kaos og tilfældigheder, kvantemekanikkens paradoxer; alt denne er udtryk for en "kunstnerisk" Guds utrættelige skaberglæde. Så den store mangfoldighed i skabelsen, dens spild, dens overflod og uforudsigelighed er udtryk for en "kunstnerisk" Gud. Mennesket er nok skabt "i Guds billede" men ikke så at forstå, at det var forudbestemt, hvordan mennesket skulle komme til at se ud. At "mennesket er skabt i Guds billede" skal mere forstås billedligt, at der i materien ligger et "ønske" at at kunne opnå bevidsthed, erkendelse af sig selv og materien etc. Altså et antropisk princip.

Materien, planter og dyr er grundlaget for og en experimenteren sig frem til det sluttelige mål "mennesket".
Del Link
Mere:   1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8   Næste


flexblock
flexblock
splitblock
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock
flexblock

Nyhedsbrev

flexblock

flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​