Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


Send artiklen Ungdomskirken vender udviklingen til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Ungdomskirken vender udviklingen

I kirken på 5. sal samles unge kristne hver søndag til gudstjeneste, -

- http://www.junge-kirche-berlin.de

Emneord for denne artikel

JKB | ungdomskirke
flexblock
Kommenter Hold mig opdateret

Religion.dk har besøgt den tyske ungdomskirke Jugend Kirche Berlin, hvor det kristne budskab har fået en moderne form

Felix Eiffler Felix er 24 år og menighedsmedarbejder ved ungdomskirken Jugend Kirche Berlin (JKB). Han kommer fra en lille by uden for Berlin med en kirke, som han betegner som almindelig og lidt kedelig.

Et par år efter sin konfirmation overvejede Felix at melde sig helt ud af kirken, men så mødte han præsten Alexander Garth og JKB.

- De udlevede deres tro på en helt anden måde, end jeg var vant til, fortæller Felix Eiffler og tilføjer, at folkene her havde et nyt og mere personligt forhold til Jesus, som han gerne ville have del i.

- Nøglen er kreativitet, musik og en teologi med Kristus som centrum, formidlet på en vedkommende måde, siger Felix Eiffler.

På den måde er det lykkedes ungdomskirken i Berlin at vende en samfundstendens, hvor færre folk går i kirke. Ved at henvende sig til ungdommen på dens egne præmisser udnytter kirken den interesse, der er for religion og spiritualitet i dagens samfund.

Annonce
Det kristne budskab tilpasses den moderne kultur, og derfor er freestyle, rock og danseundervisning fænomener, som de seneste år er blevet indlemmet i ungdomskirken.

Gudstjeneste på en ny måde

Lidt utraditionelt ligger kirken på 5. sal med udsigt over hele byen. Vinduerne i loftet og det store trækors midt i lokalet sørger for, at der alligevel hersker en vis andægtig stemning i rummet.

JKB har cirka 150 medlemmer, og gudstjenesterne er som regel godt besøgt. Da religion.dk i marts besøger en gudstjeneste, er der 140 kirkegængere til stede.

- Gudstjenesten følger ikke det traditionelle kristne gudstjenesteritual (dvs. liturgien), men fastlægges fra gang til gang, fortæller Felix Eiffler.

Det betyder, at i stedet for orgelmusik, spiller unge fra menigheden selv musik. Den traditionelle salmebog er skiftet ud med lovprisningssange, der vises på storskærm. Imens flertallet synger med stående, løftes et par hænder mod himlen i lovprisning.

JKB ligger i det tidligere Østberlin, og selvom Murens fald i 1989 ligger langt tilbage, er der stadig tydelige forskelle mellem det tidligere Øst- og Vesttyskland. I modsætning til Vesttyskland var Østtyskland karakteriseret ved at være religions-fjendtlig. Det har sat sit præg på området, der selv i dag primært er ateistisk.

På grund af den herskende ateisme var det en ekstra stor udfordring for Alexander Garth at starte en menighed her. Alligevel er JKB en af de eneste kirker i Berlin, der har et stigende medlemstal – selvom den øgede tilslutning sker langsomt.

Da mange i menigheden kommer fra ikke-religiøse hjem, videregives budskabet ifølge Felix Eiffler på et lavere og mere vedkommende niveau, som folk uden rødder i den kristne tradition også forstår og finder relevant.

- Det skal ikke være et kulturchok at komme i kirke. Derfor tales der "dagligdagssprog" uden så mange metaforer i prædikenen. For ikke at skubbe folk væk. Det handler om inkulturation (kulturtilpasning, red.) og lovprisning, siger Felix Eiffler.

Mission via netværk
En tysk undersøgelse viser, at 80 procent af alle omvendelser sker inden det 25. leveår. Hvis kirken ønsker at vinde folk tilbage, må den altså satse på ungdommen. Og de unge kommer ikke automatisk i kirke. Derfor er der nødt til at være relevante og spændende aktiviteter for dem – og kirken er nødt til at reklamere.

Denne reklame foregår primært via de unges egne netværk, da man har erfaret, at mission på gadeplan ikke rykker noget. Som led i den moderne missionstaktik reklameres der for temafester, udflugter, fællesspisning, danseundervisning, børnepasning og meget mere.

Til hvert arrangement opfordres JKB's medlemmer til at tage venner og bekendte med. Sådan spredes det kristne budskab anno 2009.

Ungdomskirkens modtagelse
De nye tiltag får både ris og ros. Kritikere påpeger, at en ’rigtig’ gudstjeneste ikke kan foregå uden orgelmusik, og at man ikke kan gå ind og ændre på formen for ungdommens skyld. Tilhængere mener, at kirken har brug for denne nytænkning, så ungdommen ikke helt taber interessen.

Det har Jugend Kirche Berlin indset, og de understreger, at det er vigtigt, at man skaber et rum i kirken, hvor der er plads til, at det kristne budskabs nye form kan afspejle de unges kultur uden for kirken.

Der skal være mangfoldighed i kirken, hvilket både betyder plads til den traditionelle form; men også til forandring.

FACEBOOK: Bliv ven med religion.dk

Hold mig opdateret

flexblock
flexblock
splitblock
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock
flexblock

Nyhedsbrev

flexblock

flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​