Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


Send artiklen - Vær tilfreds med det, du har råd til til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

- Vær tilfreds med det, du har råd til

I islam bør lån kun tages i nødsituationer, og er der renter på lånet, er det helt forbudt, skriver imam Naimatullah Basharat. -

- Foto: sxc.hu

Emneord for denne artikel

islam | økonomi | finanskrise
flexblock
Kommenter Hold mig opdateret

En sand troende er ikke bekymret for finanskrisen og økonomiske op- og nedture. De kan tværtimod udvikle hans tiltro til Gud, skriver imam Naimatullah Basharat

Jeg er som muslim opfordret til at bevare en livsstil i overensstemmelse med mine midler og ikke lade materielle goder styre min økonomi.

Lån bør kun tages i nødsituationer og er der renter på lånet, er det helt forbudt (Koranen, Sura 2:276-280). Her har f.eks. de seneste måned-ers erfaring ladet mig fortælle, at jeg på denne baggrund er noget bedre stillet end mange andre, som desværre er blevet ofre for krisen gennem lån og renter.

Et andet aspekt er, at én af Allahs attributter er ar-Razzaq – Forsørgeren. Han er den, der får rigdom til at øges eller mindskes (Koranen, Sura 13:27). En sand troende er derfor ikke bekymret ved disse op- og nedture. Faktisk er det en kilde til udvikling af hans tiltro, når Gud manifesterer denne attribut ved Sin velsignelse.

Hadhrat Mirza Ghulam Ahmad – som erklærede at være den Forjættede Messias og reformator i islam - sagde engang, at 'når mine lommer er tomme (for penge), vokser min tiltro til Gud, for da er jeg endnu mere sikker på, at Gud ikke vil lade mig alene'.

Annonce
Økonomiske retningslinjer
Islam fremsætter i øvrigt nogle generelle retningslinjer, som kan sætte en stopper for sådanne økonomiske kriser. Hver af disse udgør selvfølgelig et emne for sig, men pladsen tillader desværre ikke en uddybelse, så de følger her i punktform:

1. Lær at forblive inden for jeres midler, på et personligt såvel som et nationalt plan. Koranen siger: ” Lad den rige give ud af sin rigdom, og lad den, hvis underhold er begrænset, give ud af det, Allah har givet ham. (65:8). Vær tilfreds med det, som I nemt har råd til, og bliv ikke overfornøjet af større huse og større biler, mens I tvinger jer selv ind i gældssystemet.

2. Afholdelse fra renter/åger.

3. Velhavende nationer bør afholde sig fra at forsøge at få kontrol over andre landes naturlige ressourcer. De mindre privilegerede lande bør have tillid til, at deres ressourcer vil blive brugt til gavn for deres land selv under international intervention.

4. Nationers overhoveder bør være loyale og patriotiske over for deres land.

5. Rettigheder og forpligtelser for fattige skal tilses. (Og i deres ejendele var der en andel for den bedende og den, som var berøvet (livsmuligheder)(Sura 51:20).

Naimatullah Basharat er imam ved Nusrat Djahan Moskeen i Hvidovre.

FACEBOOK: Bliv ven med religion.dk

Hold mig opdateret

flexblock
flexblock
splitblock
flexblock

Stil et spørgsmål

Kategori*

*

*

*

NB: Alle felter med * skal udfyldes
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock
flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock