Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


Send artiklen - Jeg blogger, fordi jeg kan til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

- Jeg blogger, fordi jeg kan

Så længe gode borgere insisterer på at ytre sig, vil det være meget svært for vore magthavere at begrænse vores ret hertil, skriver Dan Ritto på sin blog. -

- Foto: Colourbox

Eksterne links

flexblock

Emneord for denne artikel

ytringsfrihed | blogs
flexblock
Kommenter Hold mig opdateret

Jeg skriver i ytringsfrihedens navn, og fordi der stadig er mennesker i Europa, der ønsker at begrænse os, skriver Dan Ritto

Hvorfor blogger jeg? I virkeligheden er svaret meget enkelt; jeg skriver i ytringsfrihedens navn. Jeg skriver fordi jeg kan - intet mindre! Jeg skriver, fordi Muhammedkrisen har vist, at en uhellig alliance bestående af muslimer og vore egne dhimmier ønsker, at vi skal tie stille.

Jeg skriver, fordi ytringsfriheden kun er noget værd, så længe den bliver brugt. Så er det i den forbindelse mindre vigtigt, om man har en million læsere eller kun fem.

Fordi så længe gode borgere insisterer på at ytre sig, vil det være meget svært for vore magthavere at begrænse vores ret hertil. Og hvis rigtig mange insisterer på at ytre sig, bliver det umuligt. Derfor blogger jeg!

Jeg skriver også, fordi ytringsfriheden er med til at gøre livet mere besværligt for magthaverne - og jeg skriver, fordi der stadig findes mennesker i Europa, der ønsker at begrænse os. Og her taler jeg ikke kun om muslimerne og deres underkuede politiske tjenere, men også mere almindeligvis ordentlige mennesker.

Annonce
Et eksempel herpå som jeg behandlede i min blog sidste år, handlede om et vistnok estisk medlem af EU-parlamentet, som ønskede at begrænse retten til at blogge. Hendes argumentation gik på, at idet blogosfæren har fået så stor indflydelse på meningsdannelsen, er det nødvendigt for myndighederne at begrænse adgangen til mediet.

Så længe der findes politikere og meningsdannere der ønsker at begrænse ytringsfriheden eller helt fratage os den, betragter jeg det som en pligt at ytre mig.

Dan Ritto er katolik og debattør

FACEBOOK: Bliv ven med religion.dk

Hold mig opdateret

flexblock
flexblock
splitblock
flexblock

Stil et spørgsmål

Kategori*

*

*

*

NB: Alle felter med * skal udfyldes
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock
flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock