| Svaret giver udtryk for panelistens holdning |
| Religion.dk har inviteret religionsforskere og repræsentanter fra forskellige religioner og religiøse grupperinger til at besvare de spørgsmål, som sendes til "Spørg om religion". Alle svar i "Spørg om religion" giver udtryk for panelisternes egen holdning, ikke for hvad religion.dk mener. |
LITTERATUR: Sognepræst Johannes Værge anbefaler litteratur til arbejdet med samfundets forståelse af døden
Hejsa!
Jeg har følgende spørgsmål:
Hvorfor er mennesker i dag bange og fremmedgjort overfor døden, og er der en sammenhæng mellem synet på døden og det samfund, vi lever i?
Tina
Svar:
Kære Tina.
De spørgsmål, du stiller, er omfattende.
Det bedste, jeg ser mig i stand til at gøre, er at henvise dig til en bog af Ditlev Tamm: "Dødens triumf. Mennesket og døden i Vesteuropa fra middelalderen til vore dage". Gads forlag 1992.
Venlig hilsen
Johannes Værge
Sognepræst ved Københavns Domkirke
FACEBOOK: Bliv ven med religion.dk
Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende