Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


Send artiklen - Protest mod kors i pas er sundt til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

- Protest mod kors i pas er sundt

Det må siges at være en helt særlig dansk specialitet, at det, der kaldes Danmarks dåbsattest, fandt vej til de danske pas i 1997 uden synderligt intense og juridiske diskussioner, mener religionsforsker Tim Jensen. -

- Foto: Colourbox

19 debatindlæg Hold mig opdateret

Danmark er ikke nået særlig langt i diskussionen om, hvordan vi indretter vores flerreligiøse og flerkulturelle samfund, mener religionsforsker Tim Jensen

Er det fair, at Dansk Europamission bliver politianmeldt for at søge specifikt efter en "personlig kristen"? Eller bør religiøse organisationer have frihed til at finde religøse medarbejdere - også i ikke-forkyndende funktioner?

Læs religionsforsker Tim Jensens kommentar:

EU-direktivet samt den aktuelle danske sag om diskrimination rammer ned i en problematik, som for længst burde have været diskuteret mere i Danmark, men - som som så meget andet - er blevet forsømt til fordel for mere populistiske debatter om f.eks. forbud af burka og minareter.

Sagen er naturligvis vanskelig at forholde sig entydigt og enkelt til, fordi den problematik, den rammer ned i, er forbundet med et væld af forskellige, men overlappende spørgsmål om, hvad religionsfrihed omfatter, og hvad der kan anses for at være gode grunde til konkrete begrænsninger af religionsfrihed.

Annonce
Samtidig stiller sagen spørgsmålet om, hvorvidt religion og religiøse organisationer har og bør have en særstatus og være fredet for almene regulativer om f.eks. ligestilling, eller om de kun skal have samme
rettigheder i et borgerligt-liberalistisk samfund som andre virksomheder og frivillige organisationer.

Men vi er i Danmark ikke nået langt i diskussion om en juridisk og menneskeretligt set ordentlig indretning af et flerreligiøst og flerkulturelt samfund. Den populistiske debat om islam og muslimer samt en klyngen sig til en postuleret monokulturel dansk identitet og kultur med kristent fortegn står i vejen.

Således må det også siges at være en helt særlig dansk specialitet, at det der kaldes Danmarks dåbsattest fandt vej til de danske pas i 1997 uden synderligt intense og juridiske diskussioner.

EU-direktivet og nu også pasprotest er sundt for et Danmark, der den ene gang efter den anden forsøger at undgå at blive en anstændig del af den større verden, herunder at begynde at indstille sig i højere grad i forhold til de retlige og menneskeretlige krav, som en stor del af den øvrige verden for længst er gået i gang med at implementere.

Tim Jensen er religionsforsker ved Syddansk Universitet og panelist ved religion.dk.

FACEBOOK: Bliv ven med religion.dk

Hold mig opdateret

Trådet overblik  |  Fladt overblik

- Protest mod kors i pas er sundt

Anonym, publiceret d.14/04 12:27 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: - Protest mod kors i pas er sundt
Tim Jensen skriver: "EU-direktivet og nu også pasprotest er sundt for et Danmark, der den ene gang efter den anden forsøger at undgå at blive en anstændig del af den større verden"

At alle diskussioner er vigtige, har han ret i. Men at Danmark den ene gang efter den anden forsøger at undgå at blive en anstændig del at den større verden, forstår jeg ikke.

Vi deltager aktivt i bekæmpelse af vanvidsregimer. I Danmark kan dyrke den tro, man vil - og man må udleve den sexualitet, man vil. Man må tænke og tale frit.

Hvad er det for lande, Tim Jensen tænker på, der er langt længere fremme i en tilpasning til den globale verden?

Hvis Jellingestenen i vores pas virkelig er et problem, så har vi ikke nogle problemer - overhovedet.

At fremstille Danmark som et mørkeland, er simpelt ude at propationer i denne sag. Nuvel, der er masser af ting, vi kan gøre bedre, og vi skal bestemt ikke spille hellig.

Alligevel forstår jeg ikke Tim Jensen ærinde. Hans sædvanlige hadefulde retorik mod alt, der bare lugter religion, er ikke længere interessant. Han er den eneste, jeg kender, der må hade sit fag.

Hvor er det, Tim Jensen er stødt? Kan han ikke udleve sin tro/ateisme. Må han ikke tale frit? Er hans seksualitet forbudt? Jeg skyder i blinde - kan det ikke blive mere konkret, hvad det er han mener.
Del Link

Men hvad mener muslimerne selv?

Anonym, publiceret d.14/04 14:56 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: - Protest mod kors i pas er sundt
Det er altid pudsigt at se modsætningen mellem muslimernes interesse ifølge Jensen og muslimernes interesse, som de selv ser den.

Troen på, at korset i passet er muslimer imod, er ikke en forstillelse hos Jensen. Det er et gennemført selvbedrag. Han tror selv, det er musllimer, han repræsenterer, og ikke ateister.

I virkeligheden repræsenterer Jensen sekularismen, men han er altså selv overbevist om, at det er de religiøse minoriteter, han taler for, når han baner vejen for det gudløse samfund.

Når JP tegner Muhammed eller Jensen river sider ud af en hellig bog, er det snarere dette religionssyn, muslimerne er skræmt over, end den kultur, der trods alt er sig selv bevidst som religiøs.

Det er også Jensens og JPs defamation af det hellige, som fundamentalisterne i Asien bruger som skræmmebillede på vestligt demokrati.

Det er derfor, at mange muslimer vælger kristne friskoler frem for folkeskolens gudløse univers, som Jensen jo vil føre videre ud i relativismen - og dermed sekiulraismen.

Jens
Del Link

Re: - Protest mod kors i pas er sundt

Anonym, publiceret d.14/04 17:02 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: - Protest mod kors i pas er sundt
citat:
Men vi er i Danmark ikke nået langt i diskussion om en juridisk og menneskeretligt set ordentlig indretning af et flerreligiøst og flerkulturelt samfund. Den populistiske debat om islam og muslimer samt en klyngen sig til en postuleret monokulturel dansk identitet og kultur med kristent fortegn står i vejen.

EU-direktivet og nu også pasprotest er sundt for et Danmark, der den ene gang efter den anden forsøger at undgå at blive en anstændig del af den større verden....




Vi arbejder ihærdigt på, at gøre Tim Jensen og resten af verden til anstændige kristne mennesker, men det er altså lidt af et sisyfosarbejde, når religiøse analfabeter som Tim Jensen kan kaldes for religionsforskere.
Del Link

Re: - Protest mod Tim Jensen er sundt

Anonym, publiceret d.14/04 21:05 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: - Protest mod kors i pas er sundt
Tim Jensen ævler som sædvanligt. Hvordan denne platte demagog har fået sig positioneret som (u)vidende debatør, som skal trækkes frem i medierne i tide og utide er uforståeligt. Hvis det skulle gå efter hans ønsker skulle vi fjerne alle danske kendetegn og værdier og blive -- ingenting.
Del Link

Re: - Protest mod Tim Jensen er sundt

jmp, publiceret d.14/04 21:15 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: - Protest mod kors i pas er sundt
Korrekt.
Del Link

Re: - Protest mod kors i pas er sundt

Slettet bruger, publiceret d.14/04 22:45 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: - Protest mod kors i pas er sundt
Et dansk pas er et jurisk gældende indentifikation/bevis for danskere!

Jellingestenen og dens indskrift/tegning er en 1000 år gammelt historisk monument i Danmark!

En person står med armene ud til hver side i et smukt vikingemønster!

Er folk dog gået helt "fra snøvsen"-(Benny Andersen)i deres/andres religions-hysteri????

Jeg spør' bare!
Del Link

Re: - Protest mod kors i pas er sundt

Slettet bruger, publiceret d.15/04 07:40 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: - Protest mod kors i pas er sundt
citat-udpluk:
"Karsten Riise Kristensen, der er cand.merc. og driver egen virksomhed, understreger, at han ikke har en skjult dagsorden. Han er hverken medlem af et politisk parti eller andre holdningsbårne organisationer, oplyser han. Klagen handler alene om, at Kristus-billedet i passet længe har irriteret ham.....
.....Det er et religiøst symbol, og jeg synes ikke, at det er o.k., at det skal være i mit pas, siger Karsten Riise Kristensen, som er parat til at føre sagen hele vejen til Den Europæiske Menneskerettighedsdomstol....
.....Det har ikke været muligt at få en kommentar fra justitsminister Lars Barfoed (K).

agger@kristeligt-dagblad.dk" ciat-udpluk-slut
---------------------------------------------------------

Er den "total holdningsløse" Karsten R.K overhovedet dansker og bosiddende i Danmark, og skal dansk/nordisk kultur slettes alle vegne?????????????

Har danske domstole og EU-domstolen ikke andet at lave end at få klager fra enkeltpersoner i hele EU???

Hvad koster EU-bureaukratiet de enkelte borgere i DK og EU?
Del Link

Re: - Protest mod kors i pas er sundt

Anonym, publiceret d.15/04 10:43 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: - Protest mod kors i pas er sundt
Han burde begynde med at ændre sit eget navn:
Kristensen - ja, det er jo et eller andet med Kristus. Og det tør jeg næsten vædde på, at der også ligger i navnet Karsten.

Hvis han skulle være helt religionsneutral, så burde han jo blot kaldes ved cpr.nr - eller .....?
Del Link

Re: - Protest mod kors i pas er sundt

Anonym, publiceret d.15/04 11:22 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: - Protest mod kors i pas er sundt
Ja, det kan da godt være at det er i orden at protestere. Jeg har nu altid syntes, at Jellingstenen er et monument, som det er en pligt som boende i Danmark, at kende til og vide besked om. Ved at vise den, kunne det måske få personer uden indsigt i Danmarks oldtid til at spørge, hvad det egentlig er for noget og det er jo en god begyndelse til at opsøge viden.
Del Link

Re: - Protest mod kors i pas er sundt

Anonym, publiceret d.15/04 11:33 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: - Protest mod kors i pas er sundt
Jeg er dybt krænket over, at der står "Den Europæiske Union" på mit pas. Vi danskere er undtaget far EU-borgerskabet.
Del Link
Mere:   1 | 2   Næste


flexblock
flexblock
splitblock
flexblock

Stil et spørgsmål

Kategori*

*

*

*

NB: Alle felter med * skal udfyldes
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock
flexblock

Nyhedsbrev

flexblock

flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​