De vestlige medier bør ikke banalisere vores problemer ved alene at fokusere på, hvordan vi klæder os, eller på, om vi må føre bil, mener saudisk journalist Maha Akeel. -
- Foto: Colourbox
Maha Akeel |
28. april 2010
Saudiske kvinder er chefer, videnskabsfolk, viceministre og dekaner. Vi kan andet og mere end at dække os til fra isse til fod, skriver saudisk journalist Maha Akeel
Jeddah i Saudi-Arabien – Et af de måske mest misforståede og stereotypiserede lande i verden er Saudi-Arabien, især når det gælder landets kvinder.
Nogle af de negative opfattelser af saudiske kvinder er vel nok berettigede. Vi er trods alt det eneste land, der ikke tillader kvinder at føre bil, skønt regeringen adskillige gange har tilkendegivet, at den ikke har noget imod at udstede kørekort til kvinder. Saudiske kvinder nægtes også mange af de rettigheder, som islam giver kvinder.
I det saudiske system kontrollerer mandlige værger beslutninger vedrørende en kvindes uddannelse, ansættelse, rejser, ægteskab, skilsmisse, børnepasning, retssager og lægehjælp – kort sagt ethvert aspekt af hendes liv. Det er et system, som gør halvdelen af landets befolkning hjælpeløse og afhængige.
Journalister bidrager til stereotyp kvindeopfattelse Alligevel er der vestlige opfattelser af saudiske kvinder, som bør påtales ud fra objektive kriterier. Hver eneste gang vestlige journalister tager til Saudi-Arabien, møder de saudiske kvinder, der er veluddannede, i job, succesrige, fremtrædende ledere af deres lokalsamfund.
Journalisterne stiller disse kvinder alle mulige spørgsmål og får ærlige og åbne svar. Ikke desto mindre rapporterer journalisterne ofte kun om de sædvanlige stereotyper: hijab (hovedtørklæde) eller niqab (et klædningsstykke, der dækker en kvindes ansigt og krop), adskillelsen af mænd og kvinder i de fleste offentlige og private institutioner samt naturligvis forbuddet mod at føre bil.
Adskillelsen forhindrer kvinderne i deres daglige aktiviteter og i at gøre karriere, men den har mere rod i lokale skikke og traditioner, såvel som i nogle – men bestemt ikke alle – religiøse fortolkninger i landet. Den håndhæves derfor ikke strengt og konsekvent.
Tørklædet hindrer ikke kvinderne i at nå deres mål
Hijab og niqab udgør en religiøs og social problematik, som ikke begrænser sig til Saudi-Arabien. I islam forventes kvinder at klæde sig sømmeligt, og de enkelte muslimske samfund har deres eget syn på, hvad det betyder.
Fordi Saudi-Arabien er stedet, hvor islam opstod, og hvor de hellige byer Mekka og Medina ligger, har folk det med at forvente sømmelig påklædning hos kvinderne i det offentlige rum.
Men den side af de saudiske kvinders liv misforstås ofte. En veninde af mig har en fremtrædende plads i regeringen og blev rasende, da hun efter at have talt med en amerikansk journalist i to timer om de saudiske kvinders bedrifter, fremskridt, forhindringer og udfordringer, så sig selv blot nævnt i forbifarten med en beskrivelse af, hvordan hun dækkede sit hår til, da han bad om at måtte fotografere hende.
Når et billede af saudiske kvinder offentliggøres i de vestlige medier, viser det dem ofte iført den sorte niqab – og det til trods for, at der er mange, der ikke dækker deres ansigt eller deres hår til, og som ikke har noget imod at blive fotograferet med åbent ansigt. Denne insisteren på at fastholde bestemte billeder af saudiske kvinder skaber mistillid og kynisme over for vestlige medier.
Som en anden veninde af mig sagde til en europæisk journalist, bør det ikke handle om, hvad der er på mit hoved, men om, hvad der er i mit hoved.
Mange af de saudiske kvinder, der vælger at bære hijab eller niqab er højtuddannede, intelligente, succesrige kvinder med arbejde. Hovedtørklædet eller tildækningen af ansigtet forhindrer os ikke i at nå vore mål.
Kvindernes manglende myndighed er et større problem
Jeg vil ikke dømmes på, om jeg vælger at dække mit hår til eller ej. Det bør ikke definere mig som ”konservativ” eller ”liberal”. Det bør ikke indikere, om jeg er undertrykt eller frigjort, for der er mange andre faktorer, der påvirker min beslutning om at bære hijab eller niqab.
Forståeligt nok er den manglende ret til at føre bil symbolsk for saudiske kvinders manglende frihed. Men hvad rettigheder angår, har vi mange andre alvorlige problematikker at tage fat i. Indtil vi bliver anerkendt som uafhængige voksne med samme status i samfundet som mænd, vil vi fortsat blive marginaliseret og diskrimineret på mange måder.
Vesten bør ikke banalisere vores problemer
Til trods for det billede, de vestlige medier spreder, er de saudiske kvinder kommet langt, og vi anerkendes i stadig større grad for vores bedrifter til trods for de forhindringer, vi møder. Vi er chefer for virksomheder med en omsætning på flere milliarder dollars, vi er videnskabsfolk, der anerkendes verden over, vi er universitetsdekaner, bankdirektører og viceministre, og vi tæller chefen for FN’s Befolkningsfond iblandt os.
De vestlige medier bør ikke banalisere vores problemer ved alene at fokusere på, hvordan vi klæder os, eller på, om vi må føre bil. Vi vinder terræn hver eneste dag. Ligesom andre kvinder rundt om i verden er det at opnå uafhængighed en konstant kamp for os – en kamp, der fortjener at blive anerkendt i medierne og andre steder.
Maha Akeel er saudisk journalist og denne artikel er skrevet til Common Ground News Service, 9. februar 2010.
Oversat af Sara Høyrup / www.hoyrup.biz
FACEBOOK: Bliv ven med religion.dk