Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


Send artiklen Hvorfor missionerer folkekirken ikke? til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Hvorfor missionerer folkekirken ikke?

Dørmission virker ikke så godt på nutidens danskere og deres opfattelse af privatliv – jeg har endda læst, at selv Jehovas Vidner er ved at gå over til telefon, skriver Carsten Korsholm Poulsen. Her et billede af Jehovas Vidners blad Vågn Op. -

- Foto: Arkiv

Svaret giver udtryk for panelistens holdning
Religion.dk har inviteret religionsforskere og repræsentanter fra forskellige religioner og religiøse grupperinger til at besvare de spørgsmål, som sendes til "Spørg om religion". Alle svar i "Spørg om religion" giver udtryk for panelisternes egen holdning, ikke for hvad religion.dk mener.
flexblock
Kommenter Hold mig opdateret

Det gør den også! Men hvis man afskaffer fortabelsens alvor, bliver missionsarbejdet mindre presserende, svarer undervisningskonsulent Carsten Korsholm Poulsen

Spørgsmål:

Hvorfor har Folkekirken stort set opgivet at missionere? Som "folkekirke-kristen" bliver jeg ked af at se, at en forholdsvis lille, men myreflittig organisation som Jehovas Vidner har styrke til at udgive to glimrende blade, det populære Vågn op og det mere bibeldebatterende Vagttårnet, samt et utal af bøger mv.

Hvorfor kan vi ikke i vores store, rummelige folkekirke udgive blot et måneds- eller ugemagasin til gratis omdeling blandt interesserede? Er der ingen ildsjæle, der vil gøre missionsarbejdet? Eller er der en anden forklaring?

William Kern

Svar:

Det er et spændende og omfattende spørgsmål, du rejser.

Annonce
Mit svar vil falde i to dele:

1. Folkekirken har opgivet mission!
2. Folkekirken missionerer på livet løs!

1. Folkekirken er meget bred – næsten alle mulige og umulige teologiske standpunkter findes her. Nogle af disse standpunkter bevirker at man ikke ønsker at missionere, altså at forsøge at udbrede det kristne budskab til endnu flere. Blandt disse standpunkter kan nævnes:

1a. Alle bliver frelst
Denne ret nye forståelse af kristendommen har vundet en del terræn i Folkekirken over de sidste årtier. Man tager et opgør med det, der ellers har været centralt i kristendommen i al dens tid, nemlig at der både findes frelse og fortabelse.

Og hvis man mener, at alle automatisk bliver frelst, behøver man jo ikke missionere for folk. Selvfølgelig kan man mene, at de får et bedre liv her og nu, hvis de lever som kristne – men evigheds-alvoren er i hvert fald forsvundet.

1b. Tro er noget absolut privat, vi hverken kan eller skal blande os i
Også dette standpunkt er forholdsvis nyt, men har stor udbredelse i Folkekirken – for øvrigt støttet af de politiske strømninger, der vil have religionen ud af det offentlige rum.

Med denne forståelse bliver det meget svært at være proaktive i forhold til menneskers forhold til Gud. Man kan tilbyde dem at møde op, hvis de har interesse, men man kan dårligt virke anmassende og direkte opsøge en kontakt med dem.

1c. Alle veje fører nok til Rom
”Kristendommen har ikke patent på sandheden! Vi mener at finde sandhed i kristendommen, men hvem er vi, der skulle dømme f.eks. islam og hinduismen ude? De kan lige så vel finde sandheden i deres religion. Så at begynde at missionere med kristendommen over for dem vil være en dyb misforståelse!”

Med et sådant standpunkt – og det vinder også frem i Folkekirken i denne tid – er mission udelukket.

2a. Sognet missionerer!
Men rigtig mange steder i Folkekirken er man ikke præget af disse holdninger, men ser det som både rigtigt og afgørende nødvendigt, at alle får det gode budskab at høre.

De missionale aktiviteter sker i stor udstrækning fra den lokale sognekirke, hvor opfindsomheden er rigtig stor: man afholder spagettigudstjenester, babysalmesang, har en aktiv besøgstjeneste, et teenage-tilbud, stillemesser om aftenen osv.

2b. Foreningerne missionerer!
Folkekirkens liv på græsrodsplan har siden 1800-tallet bestået både af det mere officielt strukturerede liv med gudstjenester og præstens øvrige aktiviteter og af kirkeligt foreningsarbejde (vi er jo i foreningernes land).

Vi har forskellige spejder-foreninger, KFUM&K, DFS, LM, IM, og så videre – en masse kirkelige foreninger, der driver alle mulige former for mission - og for øvrigt også udgiver blale til uddeling, som du skriver om. De har også bogforlag, musikforlag, hjemmesider og så videre, der alt sammen bruges i det missionerende arbejde.

Så: der er virkelig mange ildsjæle i gang i Folkekirken, oftest i en skøn blanding af 2a og 2b! Men der kan altid bruges flere! For vi har et virkelig godt budskab at gå med!

En succes for tiden (både under 2a og 2b) er at indbyde til aftenkurser i kristendommen: man mødes og spiser sammen, hører et oplæg og snakker sammen. Der findes efterhånden flere af den slags kurser på markedet – og det er mission i ordets dybeste betydning!

Det at gå fra dør til dør, er man nok ved at have droppet de fleste steder. Det virker ikke så godt på nutidens danskere og deres opfattelse af privatliv – jeg har endda læst, at selv Jehovas Vidner er ved at gå over til telefon! Men som jeg har skrevet, er der utallige andre måder at gøre det på.

Med venlig hilsen
Sprint/Carsten Korsholm Poulsen
Undervisningskonsulent i Indre Mission
Fortsættes på næste side »
Læs hele artiklen 1 | 2 | 3

FACEBOOK: Bliv ven med religion.dk

Hold mig opdateret

Hvorfor missionerer folkekirken ikke?

Johannes17vers3, publiceret d.13/05 12:30 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Hvorfor missionerer folkekirken ikke?
2f.
I Matteus kapitel 28 vers 18 står der:
Jesus trådte frem, talte til dem og sagde: „Al myndighed i himmelen og på jorden er blevet givet mig. Gå derfor ud og gør disciple af folk af alle nationerne, idet I døber dem i Faderens og Sønnens og den hellige ånds navn, og idet I lærer dem at holde alt det jeg har befalet jer. Og se, jeg er med jer alle dage indtil afslutningen på tingenes ordning."

2g.
I Matteus kapitel 7 vers 13 står der:
"Gå ind ad den snævre port, for bred og rummelig er den vej der fører til undergangen, og det er mange der går ind ad den; men snæver er den port og trang den vej som fører til livet, og det er få der finder den. Vær på vagt over for de falske profeter der kommer til jer forklædt som får, men som inderst inde er glubske ulve. I kan kende dem på deres frugter!"

2h.
Måske missionere Jehovas vidner bare fordi de TROR på Guds ord og på hvad Jesus Kristus sagde?

2i
M.v.h.
Del Link

Re: Hvorfor missionerer folkekirken ikke?

Stausholm, publiceret d.13/05 13:23 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Hvorfor missionerer folkekirken ikke?
citat

Måske missionere Jehovas vidner bare fordi de TROR på Guds ord og på hvad Jesus Kristus sagde?

Lige et par opklarende spørgsmål.

1. Hvilken gud er det lige du taler om, er det den jødiske bjerg og ørkengud Jahve, eller er det en af sekten speciel tilvirket alfader?

2. Hvorfra ved du hvad Jesus sagde, mig bekendt har denne måske fiktive person aldrig nedskrevet noget, ej heller har de der lægger navn til teksterne i NT på noget tidspunkt været i fysisk, geografisk eller tidsmæssig kontakt med denne postulerede person, hvorfor det ville være en velkommen og meget oplysende ting at blive bibragt, altså hvorfra du har denne verdenshistoriske unikke viden.

Beklageligt er det jo at JV har holdt denne viden for sig selv, for selv teister i det ganske verden har endnu ikke kunnet bekræftende uddybe nogen viden om de ovenstående 2 spørgsmål. Men selvfølgelig, så kan det jo være at det bare er noget JV-erne tror, uden faktisk at vide en bønne om hvad de siger.
Del Link
flexblock

Stil dit eget spørgsmål til religion.dk

Kategori (vælg en af de nedenstående kategorier) *

*

*

*

NB: Alle felter med * skal udfyldes
flexblock
splitblock
flexblock
splitblock
flexblock

Stil et spørgsmål

Kategori*

*

*

*

NB: Alle felter med * skal udfyldes
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock
flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock