Salg af nedskrevne bønner er i kraftig vækst i Teheran, hvor man kan betale religiøse mennesker for bønner, der skal løse hverdagens problemer
I Teheran i det islamistiske Iran blomstrer en ny slags handel. Religiøse sælgere påstår, at de for en mindre skilling kan løse alle slags problemer i livet ved at sælge dig en bønd, skriver
washingtonpost.com.
"Mennesker i alle livssituationer – men mest unge kvinder – kommer her og beder om en bøn, som kan løse deres problemer,” siger bønnesælgeren YaAli til washingtonpost.com.
”Der er mange metoder afhængigt af problemet. Nogle bønner skrevet på papir skal brændes og andre skal puttes i en skål med vand. Man bør følge instruktionerne,” fortsætter YaAli.
Nogle af bønnerne har tilsyneladende en effekt. Den 26-årige sygeplejerske Mahoor fortæller, at en mand fulgte efter hende konstant, men at YaAlis bøn stoppede manden. Nu har hun mod på mere:
"Denne gang vil jeg have bønner, der kan få min kæreste til at gifte sig med mig,” siger hun.
Irans præster tror også på bønnens kraft, men ikke bønner uden en islamisk baggrund. Såvel magi som overtro er ulovlige under islamisk lov.
"At anvende bønner skrevet af snydere uden troværdige kilder er ikke tilladt, og at modtage penge for den slags bøn er religiøst forbudt,” udtaler Storayatollah Lotfollah Safi Golpaygani til nyhedssiden hawzah.net.
Den 26-årige sygeplejerske synes nu temmeligt ligeglad med, hvor troværdig YaAlis kilde er:
”Hvor hans viden kommer fra, er ikke vigtigt. Jeg vil bare have løst mine problemer,” siger hun til WashingtonPost.com.
YaAli selv siger, at hans viden er baseret på Koranen, men vil ikke uddybe.