Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


Send artiklen Er religioner ikke bare "varm luft"? til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Er religioner ikke bare “varm luft”?

"Hvis man ikke accepterer, at der er en for naturvidenskaben uregistrerbar åndelig dimension, så er alle religioner naturligvis overtro”, skriver undervisningskonsulent Carsten Korsholm Poulsen.

- Foto:colourbox.com

Svaret giver udtryk for panelistens holdning
Religion.dk har inviteret religionsforskere og repræsentanter fra forskellige religioner og religiøse grupperinger til at besvare de spørgsmål, som sendes til "Spørg om religion". Alle svar i "Spørg om religion" giver udtryk for panelisternes egen holdning, ikke for hvad religion.dk mener.
flexblock
4 debatindlæg Hold mig opdateret

Det er en smerte, men ikke et modbevis på min tro, at mange mennesker ikke tror på det samme som jeg, svarer undervisningskonsulent Carsten Korsholm Poulsen

Spørgsmål:

Jeg håber, nogle kristne vil give mig deres synspunkt på mit spørgsmål.
Det her er bare noget, jeg har iagttaget, og som jeg er sikker på de fleste religiøse med lidt god vilje vil give mig ret i, nemlig, at der er mange religioner i den her verden. De enkelte religioner har hver deres egen mening om, hvordan verden blev til, hvordan det hele fungerer, hvordan man skal leve og konsekvenserne af det. I det hele taget hver deres mening om, hvad der er rigtigt og sandt, er det korrekt? Det påstår de i hvert fald hver for sig. Fred være med det.

Man kan altså sige, at de mennesker, der er i de forskellige religioner vi har, alle er lige så fuldstændig sikre på, at deres religion er korrekt, og er samtidig lige så fuldstændig sikre på, at de andre religioner, eller manglen på samme, tager fejl. Hvorfor har den ene, der siger han eller hun har set sin gud, oplevet sin gud, set mirakler og så videre mere eller mindre ret end den anden, fra en anden religion, der siger det samme, og er lige så sikker på sin religion?

Man kan vel ikke sige, at den ene har mere ret end den anden, når begge påstår, de har oplevet afgørende beviser for deres religions troværdighed? Men, heldigvis er religiøse i bedste tilfælde åbne over for andres religioner og de andres meninger. Alle har lov at tro hvad de vil, ikke sandt?

Annonce
Men på trods af det, så er deres holdning også, at modparterne, der lever på en anden historie end deres, groft sagt lever på en løgn. Den ene religiøse tror jo ikke på den anden religiøses historie er sand. Den stemmer ikke overens med ens egen historie og dermed ikke deres egen version af, hvad der er rigtigt og sandt.

Spørger man tilhængerne for de forskellige religioner om, hvad der beviser og understøtter, at deres tro ikke er en løgn, så har de alle et svar. Nogle har direkte oplevet mirakler, mens andre bare har det som en følelse, der er så stærk, at det er bevis nok i sig selv. Det er almindeligt at høre folk fra de forskellige religioner nævne, at de har kommunikeret med deres gud eller ligefrem har set deres gud for øjnene af dem. Og mere bevis har man vel ikke brug for?

Problemet her er bare, at det samme siger dem fra de andre religioner. Og de er desværre også lige så sikre på, at de har ret. Og så kan man begynde at diskutere, hvem der lyver, hvem der faktisk har set og snakket med deres gud, og hvem der bare har drømt eller set syner. Eller hvem, der måske bare har opdigtet noget for at få sin religion til at fremstå mere troværdig. Måske har nogen i så høj en grad ønsket at se eller opleve bevis på deres gud, at de til sidst bilder sig selv ind, at det har de faktisk?

Kristendommens tilhængere dækker godt en fjerdedel af jordens befolkning og er i øjeblikket den største religion i verden. Men, hvad hjælper det, at en fjerdedel af jordens befolkning tror på den kristne Gud og Jesus, hvis de resterende trefjerdedele af jordens befolkning tror, det er løgn? Statistisk set tror størstedelen af jordens befolkning, at kristne lever på en løgn. Det er lidt skræmmende. Men, det står dog svagere til for de mindre populære religioner.

Spørgsmålet er bare, hvilken historie eller hvilken religion der så er den korrekte? Det betyder vel meget hvem, der går rundt og bruger sit liv på at leve efter opdigtede regler? Hvem, der spilder sin livstid med at leve på en løgn? En ting er i hvert fald sikkert, og det er at enorme menneskemængder, eller lad os bare sige størstedelen af alle mennesker på jorden, lever på en direkte løgn, da kun én sandhed kan være sand!  Det er meget barskt at tænke over, men indirekte vil alle nok være enige om, at de "andre" tror på det forkerte.

Det her er ikke en tanke, de fleste kan lide at tænke. Dog gør det ikke udsagnet mindre sandt. Det eneste, der kan gøre dette argument usandt, er, hvis vi tillader at flere end én religion kan være sand på samme tid og på trods af, at de ikke stemmer overens. Men jeg tror de færreste religiøse vil være med på den.

Størstedelen af jordens befolkning lever på en løgn. Groft sagt. Det er vel ligegyldigt, om man er troende eller ej, så er dette en skræmmende indrømmelse, de færreste har lyst til at forholde sig til. Specielt ikke dem der er usikker i deres tro.

Mit spørgsmål er derfor: Hvis vi alle er enige om, at alle andres, mere end tusindvis af forskellige religioner der er i verden, alle er usande og noget, der foregår oppe i folks hoveder, bortset fra vores egen selvfølgelig, hvorfor kan den sidste religion, såvel ikke også være usand og noget, der også foregår oppe i vores hoveder? Er vi, eller nærmere nogle mennesker, muligvis for svage til at adskille vores egen virkelighed fra virkeligheden?

Afslutningsvis vil jeg gerne give en ateists holdning, da enhver der har læst så langt nok vil have opsnappet at jeg er ateist: Vi tror også, at alle andres religion end vores egen, er en løgn. Der er vi ikke anderledes. Der, hvor vi er forskellige, er bare, at vi også tror, at den sidste religion også er menneskeskabt ligesom de andre, og dermed tror vi, at alle religioner i verden er menneskeskabte i stedet for, at en enkelt af dem skulle vise sig at være korrekt.
...

Ateister har lige så meget kærlighed til deres familier, medmennesker og menneskeheden i sig selv, naturen og deres omgivelser og så videre, som religiøse. Ateister har lige så meget håb og tro som religiøse har, dog kun inden for mulighedens rammer. Den tid religiøse bruger på at dyrke kærlighed til deres tro eller usynlige ven, den tid bruger ateister på at dyrke kærlighed til deres familie, venner, nærmeste og livet omkring dem. Ateister er lige så lykkelige mennesker som religiøse. Det ville være diskriminerende og uretfærdigt at påstå andet.

Religiøse vil selvfølgelig mene, at de får lykke igennem deres overtro, og det er også helt fint. Ateister respekterer det positive, religion giver nogle mennesker med det behov. Man må tro, hvad man vil. De behov en religiøs får dækket igennem sin tro, er behov ateister får dækket gennem livet.

Skulle det usandsynlige pludselig ske, at der faktisk viser sig en gud, vise sig at der er liv i rummet eller, at der er mere mellem himmel og jord, så tror jeg ateister ville være blandt de første, der vil indrømme, de tog fejl og indrette sig derefter. Men, de ville dog ikke have levet på en løgn, da de jo fortsat bliver ved med at tro på det, der kan ses, føles, bevises og opleves.

Religiøse vil derimod nok være lidt langsommere end ateisterne til at sluge, at det de har levet efter hele deres livstid, pludselig viser sig ikke at stemme overens. Eksempelvis når vi graver døde dinosaurer op. Men nok om det. Jeg tror overraskende nok, at mange ateister gerne vil opleve, at der er mere mellem himmel og jord. Mere end varm luft i hvert fald.

Men venlig hilsen
Gabriel Brodersen

(Spørgsmålet er forkortet, red.)
 
Svar:

Kære Gabriel Brodersen

Du har en meget lang redegørelse for den problemstilling, du fremlægger.

Hvis jeg skal prøve at sammenfatte den kort, kunne det blive:

”Alle religioner i denne verden mener, at de selv har ret, og at alle andre religioner er løgn. Men hvordan kan man egentlig være sikker på, at ikke alle religioner er løgn? Hvad skulle gøre den ene bedre end de andre? Alle har jo ”beviser” i form af oplevelser, følelser og så videre, der støtter netop deres religion. Konklusion: Det eneste reelle er at være ateist. Selvfølgelig kan overtro give nogen trøst og glæde, og fred med det. Men, vi ateister finder den slags ting i det, der virkelig findes; venner, familie, livet.”

Det er jo et urgammelt spørgsmål, og jeg har vel næppe noget epokegørende nyt at tilføje. Men sagt kort:

Åndelig dimension
Hvis man ikke accepterer, at der er en for naturvidenskaben uregistrerbar åndelig dimension, så er alle religioner naturligvis ”overtro”, som du kalder det. Og så er al religion absurd, og ateismen er det eneste fornuftige.

Omvendt: hvis man kan ”se”, som faktisk langt den største del af menneskeheden til alle tider kan, at der naturligvis er en åndelig dimension, er det ateismen, der er den oplagte taber. Vi kan ikke afgøre den strid, for det er et spørgsmål om tro. Men du stiller spørgsmålstegn ved noget inde i det religiøse system, så nu forudsætter jeg, at det giver mening at tale om en åndelig dimension.

Indre modsigelse
Dit spørgsmål er så, om det ikke er selvopløsende for religionen, at der er så mange religioner, der hver især mener at have den eneste sandhed? Som du selv antyder, er der religioner, der mener, at vi alle sammen dybest set har kontakt til samme guddom, bare på hver sin måde. Disse religioner (mest østlige) falder udenfor det dilemma, du opstiller.

Men hvad med alle de andre, eksempelvis jødedom, kristendom og islam? Det er ikke nogen indre modsigelse for nogen af os. Vi arbejder alle med en virkelighedsopfattelse, hvor der er to åndelige magter henholdsvis sandheden og løgnen. Og nogle menneskers øjne er åbnet af sandheden, andres er lukket af løgnen. Det er en forfærdelig ting at vide, fordi det er forfærdeligt for dem, der lever i løgnens mørke. Men, det er ikke i modstrid med religionen eller opfattelsen af en åndelig dimension i det hele taget. Det er en basal del af denne verdensopfattelse.

Og selvfølgelig kan man ikke ”bevise”, at den ene religion er bedre end den anden, da det jo er et spørgsmål om åndelig overbevisning, ikke om logik og naturvidenskabelige kendsgerninger. Det kan blive en anfægtelse; hvordan véd jeg, at min religion er den sande? Men, som al anden tvivl kan kun den åndelige kraft selv hjælpe troen på fode igen.
Smerte, ikke modsigelse.

Sagt enkelt og personligt, så anfægtes jeg som kristen ikke af, at der er milliarder af seriøst troende i verden, der bare tror på noget helt andet end jeg gør. Bibelen fortæller mig klart, at sådan vil det desværre være, fordi Satan forsøger at gøre alle mennesker åndeligt blinde. Men, det smerter mig, dybt. Og efter bedste evne prøver jeg at gøre en positiv forskel, der hvor jeg kan eksempelvis ved at bede for disse mennesker og ved at støtte deres muligheder for at høre om Jesus. Det smerter mig. Men det er ikke en selvmodsigelse i kristendommen.

Håber, dette afklarer lidt.
 
Med venlig hilsen
Carsten Korsholm Poulsen
Undervisningskonsulent i Indre Mission
Fortsættes på næste side »
Læs hele artiklen 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6

FACEBOOK: Bliv ven med religion.dk

Hold mig opdateret

Trådet overblik  |  Fladt overblik

Varm luft......?

Futte, publiceret d.13/12 11:05 (for 1 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Er religioner ikke bare "varm luft"?
Hej Gabriel Brodersen.

Jeg læste hele dit indlæg og må oprigtigt indrømme, at jeg nød at læse det. Du har virkelig tænkt det hele godt igennem.

Det der kan undre mig, en troende, er, hvorfor du skriver på disse sider.
De handler jo om tro.

Ja, man kunne næsten gå så langt, som til at antage, at du "missionerer" for dine egne betragtninger. (Sagt med et smil og i ironisk humor)

Om mennesker vil tro, eller ej, er deres helt personlige beslutning og hvis vi antager, at der findes en Gud, så er det netop dét, Han har givet. - Den frie vilje.

Grunden til at jeg nyder at læse dit brev og gerne vil kommentere den, er at mange mennesker misforstår ordet religion.
Har du undersøgt, hvad ordet egentlig betyder? (Hvis ikke, så prøv at slå det op)

Det, som dit indlæg bærer tydeligt præg af og som også er, tror jeg, alle menneskers spørgsmål, er: Hvad er sandheden?

Men det undrer mig, at hvis vi, mere eller mindre, alle går rundt med et ubesvaret spørgsmål, hvorfor går vi så til "hinanden", for at få et svar?

Hvis de mennesker, der har en tro, så som jeg selv, kender "en gud", så må de da finde gensvar, når de beder. - Ellers er det da en tavs gud. Eller ligefrem en død gud.
Ja, måske bare en indbildning, som du er inde på.

Mit spørgsmål er så: "Hvis man er søgende og gerne vil lære en "eventuel" Gud at kende, hvorfor kalder man så ikke på Ham?"
"Hvorfor tiltror man ikke sig selv og kalder?" (Beder)

"Man kunne jo så prøve alle de forskellige "retninger"/religioner og når, eller hvis, man så får et klart og tydeligt gensvar, som man ved, at man ved, ikke er af en selv, eller af et andet menneske, eller af noget man har læst, eller hørt.
Så må det da være Gud. Ikke?"

Prøv at starte med at bede til Gud. Så Allah. Så Buddha.o.s.v.
(Men jeg vil altså lige advare dig om at bede til satan, for han svarer promte)
Men prøv, eventuelt, at bede til Abrahams, Isaks og Jakobs Gud.
Jesus Kristus, er navnet.
Og se om Han vil svare dig.

Hvis ikke Han svarer, så findes Han måske slet ikke.
Og hvis Han svarer, så ved du, om Han findes. (Så har du ikke fået det af andre, end Ham selv)

Til slut vil jeg blot sige, at dit "billede" af den varme luft, er sjovt og pudsigt.
Jesus siger: "Vinden blæser, hvorhen den vil, og du hører den suse, men du ved ikke, hvor den kommer fra, og hvor den farer hen. Sådan er det med enhver, som er født af Ånden. (John. 3.8)
Men jeg er ikke ude på at missionere, eller omvende dig. I hvert fald ikke mere, end du selv. (Smiler)

Afslutningsvis vil jeg give dig ret i, at religioner er noget underligt noget og de er heller ikke "min kop te".
Jeg vil have den rigtige vare!

Jeg vil have svar, når jeg råber!

Og hvis du en dag læser lidt om Ham der, Jesus Kristus, så vil du faktisk opdage, at dem der var allermest på nakken af Ham, var de religiøse.
Dem med alle reglerne og ritualerne.
De kunne ikke fordrage Ham. "Hvem troede Han at Han var?"
"Sådan en usling skulle ikke bare komme her og tale kærligt og irettesætte religiøse og helbrede og sætte mennesker fri af alle deres bånd og så tilmed påstå at Han kender Gud"

Så Han måtte dø!
Del Link

Sandheden?

123, publiceret d.17/12 23:13 (for 1 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Er religioner ikke bare "varm luft"?
Jo - Det er da et relevant spørgsmål, som du stiller angående de forskellige religioner og at de alle hver især mener at have sandheden.
Også selvom svaret ligger snublende nær.
Bolden ligger jo lige til højrebenet:
Det er ligesom de tre blinde mænd, som alle står ved den samme elefant. Den forreste mand står ved snabelen, og beskriver den som en lang, ca. lårtyk størrelse. Den næste mand står ved benet, og beskriver den som en kort tyk spand. Den sidste mand står ved halen og beskriver den som en lang tynd sag.
Alle har jo ret i deres forskellige beskrivelser!

Vi er også stakkels blinde i forhold til at se Gud (hvis Gud ellers eksisterer).
Men religionerne behøver ikke nødvendigvis at modsige hinanden, selvom det tilsyneladende virker sådan.

Alligevel er det rigtigt, at mange trosretninger er synonym med en naiv eller barnlig tro. Her må jeg give Victor Frankl ret, når han skriver:
"Her gælder det sandt at sige, at vor opfattelse af religionen kun har lidt at gøre med konfessionel trangbrystethed og hvad dermed følger: den religiøse kortsynethed, der tilsyneladende betragter Gud som et væsen, der i grunden kun er ude på ét; at det størst mulige antal mennesker skal tro på ham og tilmed på den måde, som en ganske bestemt trosretning foreskriver. Jeg kan ganske simpelt ikke forestille mig Gud så smålig"..
Del Link

Din egen lille religion

Narnor, publiceret d.18/11 11:07 (for 6 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Er religioner ikke bare "varm luft"?
Det som du skriver, er meget godt gennemtænkt og meget fint formuleret.
Dog opstår der en del problemer.

Du siger, at religiøse har problemet, at de antager deres tro som "ultimativt sand" fra dag et. Dette er dog ikke sandt, da det kun er utopiske religioner, der har denne holdning. Utopiske religioner (kristendommen, Islam, Budhismen for at nævne de store) siger, at kun hvis du lige nøjagtigt følger deres tro, så vil du opnå "frelse" fra denne "onde" verden. Denne måde at se på verden, findes ikke i særligt mange lokative, polyteistiske retninger.

Et andet problem er, at du rent faktisk antager, at menneseliv er værd at beskytte. Ud fra det du har skrevet, har jeg ihvertfald draget denne konklusion, men ret mig hvis du er uenig

Problemet består i, hvordan kan du logisk argumentere for, at en livsform (mennesket, f.eks.), der tilfældigt er opstået, har mere værd end en anden livsform, der tilfældigt er opstået (kanin f.eks.) hvis vi følger evolutionsteorien.

Hvis du siger "det er noget vi antager indtil videre, indtil andet er bevist" så kan også sige "jeg tror på de gamle nordiske guder indtil andet er bevist" eller "jeg antager vi har en fri vilje, indtil andet er bevist" og sådan kan vi jo fortsætte, men det gør det ikke mere logisk sandt.

Problemet består sådan set i, at logisk set, kan vi videnskabeligt ikke lave nogle etiske regler der er holdbare, da vi ikke kan observere hvordan verden "burde" være, vi kan kun observere hvordan den "er"

Dermed er troen på menneskerettigheder nemlig hvad den er, en tro, og dermed kan en ateist ikke komme og sige "det er overtro, og vi ateister bruger også mere tid sammen med vores familie, hvilket er godt, etc. etc." da de først selv er nødt til at indse, at de selv tager deres egen "religiøse" (alt efter definition, skal man hellere bruge ordet tro) holdning ned over andre, akkurat som du skriver, at andre religioner tager deres holdning ned over andre.

Dermed, lige så snart du siger "noget" er "forkert" eller "rigtigt" er det ens egen tro man egentlig proklamere, men som man ikke kan bevise er sand.

Dette betyder, Kort sagt, bevis logisk eller empirisk (helst begge dele) ud fra videnskaben at

- verden er virkelig, og ikke blot en illusion
- de sanser du bruger til at anskue verden, er virkelige
- at menneskerettighederne er noget andet, end tro
- at man kan sige, at alle mennesker burde følge menneskerettighederne, dvs. var det iorden vi hjalp libyen eks.
- hvordan du overhovedet kan leve et ordentligt liv, hvis du hele tiden tænker på, at alt hvad du ved måske ikke er sandt, at du faktisk ikke kan argumentere for, at mord, tyveri, voldtægt etc. er forkert (voldtægt kan man evolutionsmæssigt sige er et gode, da man blot "spreder" arvemassen over et større område. Jeg er klar modstander af dette, men jeg er jo også et tros menneske )
- definer hvad du ligger i ordet "viden" og "tro" så vi undgår misforståelser

Håber du kan svare.
Del Link

Sv. Din egen lille religion

Astor, publiceret d.18/11 20:25 (for 6 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Er religioner ikke bare "varm luft"?
Narnor skrev:
Kort sagt, bevis logisk eller empirisk (helst begge dele) ud fra videnskaben at


Smart forsøg på "gotcha"- spørgsmål.... men for at kunne få logiske og/eller empiriske bevis, må man jo stille spørgsmål der kan svares logisk/og eller empirisk.

"- verden er virkelig, og ikke blot en illusion".
Det må man jo ligesom gå ud fra. Vi kan heller ikke vide, at verden ikke blev skabt for få sekunder siden af en gud, der samtidig skabte os alle med minder og historie. Skal man tale meningfuldt om noget som helst af det omkring os, må vi netop først blive enige om at det er der. Akkurat som vi må blive enige om grundprinicipper i matematik (som at 2 + 2 = 4) før vi kan fortsætte.

"- de sanser du bruger til at anskue verden, er virkelige"
Se foroven.... og iøvrigt bruger stoler jo ikke videnskaben længere på vore sanser, men bruger andre, mere præcise metoder og apparater for at måle verden

"- at menneskerettighederne er noget andet, end tro"
- at man kan sige, at alle mennesker burde følge menneskerettighederne, dvs. var det iorden vi hjalp libyen eks."
Menneskerettigheder er nogle menneskeskabte principper. Men hvorfor omtale det som en tro? Menneskerettighederne minder jo meget om f.eks jura - men vore love omtaler vi jo ikke som en "tro".

"- hvordan du overhovedet kan leve et ordentligt liv, hvis du hele tiden tænker på, at alt hvad du ved måske ikke er sandt, at du faktisk ikke kan argumentere for, at mord, tyveri, voldtægt etc. er forkert (voldtægt kan man evolutionsmæssigt sige er et gode, da man blot "spreder" arvemassen over et større område. Jeg er klar modstander af dette, men jeg er jo også et tros menneske )"
Voldtægt af andres døtre/hustruer vil føre til udstødelse i de fleste samfund i normal tilstand. Derfor er det en uhensigtsmæssig ting at foretage sig. Evolutionsteorien handler ikke bare om seksuel reproduktion, og en udstødt i et samfund har dårlige odds for at klare sig, og derfor dårlige chancer for at "sprede" sine gener. ( I øvrigt håber jeg ikke, at du bare vil begynde at voldtage løs hvis du en dag skulle miste din tro).

De fleste af os - troende eller ej - har alle en indebygget fornemmelse af at mord, tyveri og voldtægt osv er forkert. Over hele verden opfører alle mennesker sig stort set ens moralsk set. Spørgsmålet er vel mere, hvor denne moral kommer fra.
Del Link

flexblock

Stil dit eget spørgsmål til religion.dk

Kategori (vælg en af de nedenstående kategorier) *

*

*

*

NB: Alle felter med * skal udfyldes
flexblock
splitblock
flexblock
splitblock
flexblock

Stil et spørgsmål

Kategori*

*

*

*

NB: Alle felter med * skal udfyldes
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock
flexblock

Nyhedsbrev

flexblock

flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​