"Jeg står fuldstændig uforstående over for, hvordan der kan være så mange millioner muslimer i verden med den islamiske opfattelse af religion," skriver hindu og samfundsdebattør Dhamu Chodavarapu.
- Foto:Marc Greiner/colourbox.com
Dhamu Chodavarapu |
27. oktober 2010
Religion bør være en lyskilde for mennesker. Sådan virker Koranen ikke, mener hindu Dhamu Chodavarapu
Religion.dk har bedt panelisterne pege på noget, de finder sympatisk ved en anden religion - og noget de ikke kan forlige sig med.
Hindu Dhamu Chodavarapu svarer:Jeg er et meget privilegeret menneske, idet jeg er født som hindu. Hinduisme udgør sammen med buddhisme verdens største religiøse fundamentale basisopfattelse af livet og Gud. Begge stiller menneskenes frie tankegang centralt. Mennesker kan tillade sig hvad som helst, blot de tager ansvar. Der er ingen dømmende magt, ej heller dommedag. Man er selv ansvarlig.
Kristendommen giver mennesket ansvarKristendommen har de samme tanker. Centralt for mig er Jesu afvisning af djævelen. Det betoner den fri tankegang hos enhver, der er vigtig og central. ”
Thi fra hjertet udgår onde tanker, mord, ægteskabsbrud, utugt, tyveri, falsk vidnesbyrd og bespottelse, men at spise uden at vaske hænder, gør ikke et menneske urent”,
Matthæus 15 v19-20, er uden sidestykke og fremhæver det centrale princip i kristendommens budskab.
Der er mange henvisninger i Bibelen og Upanishath, Veda, Maha Bharata og Ramayana (hindu epos), hvor vi mennesker stilles op med den overbevisning og det ansvar. For mig er religion ikke den store bussemand, som siger du skal dit, og du skal dat.
I islam tænkes ikke fritDerfor står jeg fuldstændig uforstående over for, hvordan der kan være så mange millioner muslimer i verden med den islamiske opfattelse af religion. Islam betyder ubetinget underkastelse; kæft, trit og retning.
For mig er en religion for hvert menneske en lyskilde, som vejleder os. Vi kan hente inspiration, og udvide den indre viden for at omgås med andre.
Koranen virker ikke som sådan en lyskilde, idet man skal læse Koranen uden at forsøge at forstå. Der er fordømmelser og barske straffe, som alle er hentet fra det uddøde Arabiske samfund Sumerien, og fra Det Gamle Testamente. Der er intet nyt. Sharialove er en renskrevet kopi af det uddøde Sumeriens love og ordninger.
At fornægte Jesus som Guds søn er manipulation
Jesus Kristus var udsat for tortur og korsfæstelse. Han ofrede sig selv for vores synder. Det anerkender man ikke i islam. Hvis man anerkender, at Jesus er Guds søn, og ofrede sig selv, er han bedre stillet end Guds profet.
Koranen nævner blot Jesus som Marias Søn, så Mohammed kan bevare sin høje status som den sidste profet. Sønnen har jo højere status end en profet, derfor fornægter man. Det er for mig en menneskelig manipulation at fornægte Jesus som Guds Søn. Gud manipulerer ikke. Derfor er islam ikke Guds religion for mig, men blot en menneskelig manipulation.
Muhammed var også udsat for forskellige mordforsøg. Det siges, at en jødisk kvinde forgiftede ham med lammeforben. Muhammed slugte et stykke. Han mærkede, han var forgiftet. Dertil svarede hun: Hvis du er Guds profet, vil Gud sørge for, at giften ikke virker, men hvis du bare er en konge, vil du dø af det”. Siden fik han ulidelige mavesmerter, og døde tre år efter.
Pudsigt, i begge tilfælde er det jøder, der står med ansvaret for både Guds søns og profetens død. Den kristelige verden har forliget sig med det. Muslimer vil ikke snakke om profetens mord, idet det virker som forklejnelse af Guds profet, som blot kan myrdes af almindelige dødelige.
Jeg bliver aldrig muslim, ej nu eller i mine kommende liv.
Dhamu Chodavarapu er hindu, samfundsdebattør og panelist på religion.dk
FACEBOOK: Bliv ven med religion.dk