Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


Send artiklen Derfor forlader jeg Evangelist til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Derfor forlader jeg Evangelist

Jeg kom til en organisation, hvor mennesker ville gøre stort set alt for hinanden og for Jesus, men hvor der også var mange strenge regler og et skarpt hierarki, skriver nu tidligere medlem af Evangelist Eva Maria Jørgensen.

- Jesse Schutt/stock.xchng

Eksterne links

flexblock

Emneord for denne artikel

blog | forladt | gørløse | Evangelist | eva maria jørgensen
flexblock
1 debatindlæg Hold mig opdateret

Læs, hvorfor blogger Eva Maria Jørgensen har forladt Evangelist

Billede Flere har spurgt, hvordan det kan være, at jeg forlader Evangelist nu. Det vil jeg forsøge at forklare her.

Denne forklaring er vanskelig at skrive, for der er mange sider af sagen, og det er ikke så længe siden, jeg tog beslutningen. Derfor er det jo langtfra sikkert, at jeg har det store overblik. Og samtidig ønsker jeg ikke at såre mennesker unødigt. Hverken mine venner, som stadig er i organisationen, eller mennesker som i dag er vrede og sårede på organisationen.

Men for at begynde med begyndelsen tog jeg, der allerede var en overbevist kristen, til Evangelist for 6 år siden, fordi jeg brændte for, at hjælpe mennesker og at følge Gud på en overbevist og dedikeret måde. Det var en stor beslutning for mig, da jeg er opvokset i missionske kredse. Men det var også en dejlig beslutning, da jeg længe havde længtes efter at være en del af bevægelsen.

Jeg kom til Evangelist som en meget forvirret pige og på nogle områder også meget ulykkelig og usikker pige. Ikke på grund af store ting, men vi har alle sammen vores at kæmpe med. Og jeg havde ikke været i Gørløse mange dage, før jeg følte, at jeg var kommet hjem.

Annonce
Jeg kom til en organisation, hvor mennesker ville gøre stort set alt for hinanden og for Jesus, men hvor der også var mange strenge regler og et skarpt hierarki. På mange måder var det en utrolig lykkelig tid i mit liv, fordi jeg følte, at de hverdagsting, jeg hjalp til med, var med til at gøre en forskel både i menneskers liv og i verden. Men der var ikke så meget frihed til at mene noget andet eller gøre noget andet, end man fik besked på. Det var sådan set meget trygt for en tid, men det fungerede ikke i længden.

Det indså – efter min mening – de fleste mennesker i organisationen over årene. Og vi rykkede os lige så stille i en ny retning. En retning, der var meget mere kompleks og ukontrollerbar. Og på mange måder fungerede det jo dårligere end den gamle stil, derfor oplevede jeg, at organisationen bevægede sig i pendulfart mellem det gamle og det nye – og selvom pendulet svingede langsommere med tiden, holdt det ligesom aldrig helt op.

Det, jeg siger, med mit fine billede er, at jeg har troet på, at forandringen for alvor var på vej, så de gode ting blev bevaret og de dårlige smidt ud. Men da ledelsen for Powerhouse gik, mistede jeg troen på den forandring og har derfor forladt Evangelist.

Jeg er ikke ude på at anklage de mennesker, som stadig er i Evangelist, for hvis de enten har troen på forandring, eller ikke synes behovet er der, er det jo klart, at de ønsker at blive og kæmpe for det, de tror på. Og jeg fornægter hverken det gode eller det dårlige, jeg har fået med mig fra årene der.

For mit vedkommende vil kampen for det, som jeg stadig tror på, i fremtiden blot foregå andre steder.

FACEBOOK: Bliv ven med religion.dk

Hold mig opdateret

Trådet overblik  |  Fladt overblik

Derfor forlader jeg Evangelist

Bwar, publiceret d.21/11 02:03 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Derfor forlader jeg Evangelist
Negative fordomme om Islam.. en kvindelig beretning
Min vej til Islam

Man kan godt sige, at vejen til min overbevisning om at Islam er sandheden, har været lang og snoet, men også en vej fyldt med glæde og succes. Islam har altid været en del af min hverdag og mit liv, idet jeg har haft muslimske veninder, klassekammerater osv. Men jeg kunne i sin tid ikke føle den store forskel, mellem de forskellige livsanskuelser.

Jeg er vokset op i en almindelig dansk familie, hvor jeg ikke har følt at jeg manglede noget, hverken materielt eller følelsesmæssigt. Jeg har altid haft et rigtigt godt forhold til min mor, og jeg har altid haft forholdsvis løse tøjler og fik lov til mange ting. Min mor har altid fortalt mig at alle døre står åbne, for den vej jeg nu ville gå, og at hun ville støtte mig uanset, hvilken vej jeg nu ville vælge.

Jeg fik øjnene op

Det tidspunkt, hvor jeg virkelig fik øjnene op for, hvad der egentlig foregik i verden omkring mig, og for hvad Islam egentlig indeholdte, var i gymnasiet. Der var tit diskussioner og debatter om forskellige emner i frikvartererne, og diskussionen røg tit hen imod Islam. Der blev gjort mange antagelser fra ikke-muslimerne om f.eks., hvis nu at Islam ikke var sandheden, om så ens handlinger som muslim ikke havde været spildt eller forgæves. Og der blev talt om hvorfor der egentlig var alle de her "restriktioner" på forskellige områder i Islam. Der var heftige debatter om konflikten i Mellemøsten, 11. september 2001 og verdens kaotiske tilstand.

Jeg opdagede en hel anden verden end den, jeg selv kendte til i lille Danmark. Jeg fandt ud af, at mennesker generelt kun lever for dem selv og deres egen gavns eller interessers skyld. Folks målestok var ikke længere moral, hjælpsomhed og ærlighed men gavn, nytte og rodløshed. Dette afspejlede sig på samfundet. I aviserne kan man hver dag læse om endnu et koldblodigt mord, endnu en voldtægt, endnu en sag om pædofili, prostitution, selvmord, spiseforstyrrelser, dyremishandling, fattigdom, sult, krig osv.


Jeg opdagede at der i dag eksister så utrolig mange fattige mennesker, mens der eksisterer en elite på ca. 20 % af befolkningen, som ejer en andel svarende til 80 % af verdens ressourcer. Selvom de resterende fattige 80 % faktisk er dem, som har alverdens goder under deres fødder. Denne fordeling af chokerede mig. Hvordan kunne det gå så skævt til? Det chokerede mig virkelig, at skulle erkende dette og grublede over, hvordan det kunne havet gået så galt.


Jeg begyndte at tænke på min egen eksistens, og hvor godt jeg og min familie egentlig havde det - hvor heldig jeg var. Og jeg tænkte over formålet med livet: Var jeg blevet skabt med et formål? Var der noget der ventede mig efter døden? Fandtes der en Gud, og hvis der gjorde, hvem var Han? Hvad var kristendommen? Var Jesus bare en almindelig mand, som bare havde nogle evner? Hvad var treenigheden egentlig? Adam og Eva, Islam, Darwins teori, Big bang teorien versus skabelsen, Gud osv. Jeg gik lang tid og grublede over disse spørgsmål, diskuterede med folk, og undersøgte en masse.


Mit møde med Islam


På det tidspunkt jeg stødte ind i Islam mente jeg, at den var undertrykkende mod kvinden, og at den begrænsede individet, at det bare var et sæt af moral, med nogle få andagter osv. I det hele taget så var min indstilling til Islam negativ. Men hvad jeg ikke vidste, var, at jeg ville komme til at elske Islam mere end noget andet, og at jeg til sidst ville ende med at bruge mit liv for dens sag.


I starten virkede det hele meget spændende. Jeg fik svar på en masse spørgsmål, som eksisterede hos mig, men som bare aldrig havde fået et tilfredsstillende svar. Jeg fandt ud at alle mine tidligere holdninger, blot var fordomme. Derefter blev det kun endnu mere spændende. En muslim kom til mig, hvor jeg på en intellektuel måde og med beviser fik opklaret, at der eksisterer en Skaber. Denne opklaring vendte op og ned på min verden. Jeg havde altid gået og spekuleret over om der nu var en Gud, en højere magt, der sad på toppen og styrede det hele, og lige pludselig kommer der nogen og fortæller, at det kan bevises. Jeg gik i flere dage og spekulerede og grublede, for at finde modbeviser til det der blev fremlagt. Jeg ønskede utrolig meget at modbevise det hele, for så kunne mit liv, bare forblive ukompliceret og ansvarsløst som før.

Hvis der findes en Skaber så, kunne man ikke "leve stærkt og dø ung". Tanken om at der kun er ét liv, og at det skal leves fuldt ud, med fest og farver, ville blive knust. For med en Skaber skulle man forholde sig til et efterliv, et helvede eller et paradis. På trods af mine dybe overvejelser og spekulationer, kunne jeg ikke komme frem til en anden mulighed end, at der findes en Almægtig Skaber. Nu var det ikke længere et tvivlsspørgsmål, men det var et spørgsmål om fakta og om overbevisning. Og det var et spørgsmål om tid, før jeg fik øjnene op for Islam.

Jeg gik i et stykke tid og læste lidt, og forhørte mig om forskellige religioner. Og det var ikke svært at gennemskue, at det var Islam der er sandheden. Islam er et fuldendt system, som har svar til ethvert opstået problem og spørgsmål mennesket end måtte komme have. Muslimerne har et mirakel i deres hænder (Koranen), som ingen nogensinde har kunnet eller kan producere noget lig. Det var blandt andet det som gjorde, at jeg hurtigt kunne vælge Islam som værende den sande levemåde.

Kort tid efter, konverterede jeg til Islam, og efter to år med Islam i mit liv kan jeg fortælle, at det simpelthen er den bedste beslutning jeg nogensinde har taget. Selvom der har fulgt mange hårde prøvelser med, så har jeg fået så utrolig meget igen. Mine tvivlspørgsmål har løst sig, og jeg har fundet den permanente tryghed og lykke, takket være Skaberen.
Del Link

flexblock
flexblock
splitblock
flexblock

Stil et spørgsmål

Kategori*

*

*

*

NB: Alle felter med * skal udfyldes
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock
flexblock

Nyhedsbrev

flexblock

flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​