Måske kan man finde årsagen til ønsket om hævn eller forsoning ved at drage paralleller til Muhammed og Jesus, skriver udenrigsordfører Naser Khader (K)
"En ting, der bliver opnået med vold, kan man kun beholde med vold."
Mahatma Gandhi
I den islamiske del af verden er der en lang tradition for at demonstrationer på gaderne eskalerer, at retorikken er barsk og svulstig, og at efterspillet ofte er præget af en øje-for-øje- og en tand-for-tand-mentalitet.
Vi har også set det i Danmark, hvor nogle unge muslimer råber skældsord og trusler, mens de heiler i protest mod Israel-Gaza-krigen ved nogle demonstrationer på Rådhuspladsen. Jeg får røde knopper, når jeg hører og ser denne primitive og uforsonlige retorik, som især kendetegner de islamistiske og facistiske ledere.
Men hvor kommer denne uforsonlighed fra? Hvorfor så meget had og vrede? Jeg tror ikke, at dette er den rette måde at reagere på, for hvad godt kan denne uforsonlighed føre med sig?
Stor forskel på Muhammed og Jesus
Måske kan man finde årsagen til ønsket om hævn eller forsoning ved at drage paralleller til Muhammed og Jesus. Hvor Muhammed var krigsherre og politiker, var Jesus ”blot” en fredelig prædikant, der lod sig korsfæste for at mennesket kunne opnå frelse og tilgivelse for sine synder.
Det kan være, at det er her, vi finder svaret. I alle tilfælde er det ikke, fordi Koranen ikke indeholder passager om forsoning og tilgivelse, de er der sandelig også! De bliver bare ikke fremhævet i samme grad. Jeg mener, at mange muslimer har brug for et paradigmeskifte.
Den svulstige, uforsonlige retorik bør skiftes ud med et meget vigtigere budskab i Koranen, nemlig budskabet om fred, tilgivelse og forsoning.
Demonstrationer i Tunis giver håb
Situationen i Tunis i disse dage giver mig forhåbninger om, at der er ved at ske en ændring, at det vi ser, er begyndelsen på nævnte paradigmeskifte. Demonstrationerne er relativt fredelige, og selv politiet og militæret protesterer nu på samme side som befolkningen.
Det, der giver grund til optimisme, er netop den måde demonstrationerne foregår på. For hvordan kan man håbe på et bedre samfund, hvis man opnår magten ved vold? Det tror jeg simpelthen ikke på kan lade sig gøre.
Det vi ser her, giver mindelser til den Orange revolution i Ukraine, hvor regeringsstyrkerne ikke kunne få sig til at skyde uskyldige, ubevæbnede og fredelige demonstranter ned på åben gade. En nogenlunde fredelig, folkelig opstand, hvor størstedelen af volden kommer fra regeringens side, er det eneste rigtige middel mod en korrupt og diktatorisk regering.
Jeg er ikke blind for, at mange tunesere har mistet livet i opstanden mod regeringen, men vil alligevel hævde, at demonstrationerne som udgangspunkt er relativt fredelige.
En sådan fredelig opstand er den eneste vej til et bedre samfund, for man kan ikke opnå fred, hvis man er kommet til magten med vold.
Islamiske diktaturer har brug for en Gandhi
I bedste Gandhi-stil har omkring 800 landsbyboere indledt en 280 km lang protestmarch. Den udgår fra landsbyen Requeb og slutter i hovedstaden Tunis. (Jf. Gandhis 400 km lange march mod havet i fredelig protest mod regeringens saltmonopol.)
Det, de islamiske diktaturstater har brug for, er en Gandhi, en forsonlig menneskerettighedsforkæmper med nok gennemslagskraft til at kunne samle befolkningen i de pågældende lande om en fredelig opstand. En åndelig vejleder, der prædiker tilgivelse, ikke had.
Det er netop sådanne fredelige protester, der virkelig gør en forskel. Det er sådanne fredelige aktioner og opstande, der kan ændre verden. Som Gandhi også sagde, kommer styrke ikke fra fysisk kapacitet, men fra en utæmmelig vilje. Og denne utæmmelige vilje findes hos de islamiske diktaturers befolkning, det er jeg sikker på.
Men for at denne vilje skal gøre en reel forskel i omvæltningen af et samfund fra diktatur til demokrati, er det nødvendigt, at folkets magtovertagelse foregår fredeligt. Derfor bør vi alle tage ved lære af såvel Gandhis og Mandelas kamp for forsoning, for menneskerettigheder og for tilgivelse.
Naser Khader er udenrigs- og integrationsordfører (K) og kommentarskribent ved religion.dk.
Foredrag med Naser Khader kan bookes på Kristeligt Dagblads Foredragsliste.