Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


Send artiklen "En salafis i en hornlygte" til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

“En salafis i en hornlygte”

Heldigvis er vort samfund ikke så skrøbeligt, at det vil blive løbet over ende af en håndfuld unge salafistiske galninge, der forsøger at pådutte andre deres ekstreme holdninger, skriver interreligiøs konsulent Mogens Mogensen i sin blog.

- Malene Korsgaard Lauritsen.

5 debatindlæg Hold mig opdateret

Inden vi går i sharia-panisk selvsving over salafisme-truslen i det danske samfund, skulle vi måske overveje problemets omfang, skriver konsulent og blogger Mogens Mogensen

Indtil for få dage siden kendte kun islam-eksperter til salafisme, som faktisk er et vanskeligt fænomen eller begreb at få hold på, men nu taler alle om disse salafier - med en blanding af frygt og forargelse. Fædrelandet stander i våde, danske byer er på vej til at bliver overtaget af sharia-missionerende muslimske mørkemænd.

Baggrunden for dette røre er offentliggørelsen af den videnskabelige rapport ”Ekstremistiske miljøer med salafi-grupperinger i fokus”, hvis 40 sider de færreste af deltagerne i den efterfølgende debat tilsyneladende har læst og forholdt sig til. På spørgsmålet om, hvilken trussel salafi-miljøer udgør, konkluderer islam-forskerne Tina G. Jensen og Kate Østergaard, at ”Ud fra en samfundsvidenskabelig definition af ekstremisme er det tvivlsomt at betegne salafi-miljøer som ekstremistiske, idet de ikke direkte accepterer brug af vold, selv om de heller ikke direkte afviser det. I forhold til regeringens definition kan salafi-miljøer i et vist omfang defineres som ekstremistiske på grund af deres tendens til at betone antidemokratiske ideologier, intolerance over for andres synspunkter, fjendebilleder, polarisering og en vis attraktion over for jihadbegrebet i hvert fald i forhold til globale kriser, der opfattes som en trussel mod ummaen.”

Annonce
Hvis denne videnskabelige rapport tegner et retvisende billede af salafist-miljøerne i Danmark er der altså ikke tale om ekstremisme i form af vold eller opfordring til vold, men om ekstremisme i betydningen udemokratiske holdninger. Denne form for ekstremisme er altså ikke ulovlig, men naturligvis ikke af den grund ufarlig. Det er demokratiets vilkår, at sådanne ekstremister kan benytte deres demokratiske ret til at forsøge at afskaffe demokratiet. Og sådanne udemokratiske holdninger må naturligvis bekæmpes – men med demokratiske midler, der netop ikke har den bivirkning at bidrager til at underminere demokrati og retsstat.

Inden vi – med mediernes hjælp – går i sharia-panisk selvsving, skulle vi måske overveje problemets omfang. Rapporten viser, at der overvejende er tale om unge, teenagere og folk i tyverne. Forskerne har især undersøgt en gruppe, der blev oprettet I 2008, og som forskerne vælger at omtale som “Tawhêdforum”, men som sandsynligvis er identisk med gruppen “Kaldet til islam”.

Der skønnes at være 20-30 faste deltagere ved deres hovedaktivitet, som er en ugentlig “påmindelse”, og derudover lidt flere, som er løsere tilknyttet, men som ikke nødvendigvis er enige i Tawhêdforummets linje. En betydelig del af disse grupper synes at være konvertitter. Og selvom der findes flere lignende smågrupper, og antallet af tilhængere er stigende, så er det samlede antal kernemedlemmer og løsere tilknyttede personer stadig meget begrænset. Dertil kommer, at alle de etablerede muslimske organisationer i Danmark har taget kraftigt afstand fra disse salafister.

Ja, men er det ikke en alvorlig trussel mod det demokratiske danske samfund, at disse salafister vil indføre sharia-zoner ikke bare i Tingbjerg, men også i andre dele af København, ja i alle andre større danske byer? Heldigvis er vort samfund ikke så skrøbeligt, at det vil blive løbet over ende af en håndfuld unge salafistiske galninge, der forsøger at pådutte andre deres ekstreme holdninger.

Selvfølgelig skal salafister lige som alle andre ekstremister modsiges, og dem, der mest effektivt kan tage et opgør med salafisterne, er det store flertal af demokratiske muslimer. Derfor er det tåbeligste, man i den nuværende situation kan gøre, at slå salafisterne i hartkorn med ganske almindelige muslimer.

Denne lille gruppe af salafister – i forskellig ekstremistisk aftapning – har i den seneste uge fået en uforholdsmæssig stor mediedækning og dermed en helt gratis talerstol for deres tåbeligheder. Politikere har fulgt op på mediernes dagsorden og har råbt vagt i gevær og krævet yderligere undersøgelser, ny lovgivning, forbud og så videre.

Og flere og flere meningsdannere har meldt sig i koret af forskræmte borgere, der frygter for Danmarks fremtid som et frit demokratisk samfund. Den mest rammende karakteristik af salafi-fænomenet, jeg til dato er stødt på i debatten, er imidlertid et læserbrev i Politiken i dag (den 23. oktober, red.), hvor konklusionen er, at der er tale om en salafis i en hornlygte.

Mogens Mogensen er interreligiøs konsulent. Læs hans blog her.
Fortsættes på næste side »
Læs hele artiklen 1 | 2

FACEBOOK: Bliv ven med religion.dk

Hold mig opdateret

Trådet overblik  |  Fladt overblik

Må jeg be' om mine himmelblå!

nobody knew, publiceret d.24/10 10:22 (for 7 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: "En salafis i en hornlygte"
Situationen er uholdbar, de låser samfundet fast i frygt! J.G.
Del Link

ikke sandt

Slettet bruger, publiceret d.24/10 12:24 (for 7 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: "En salafis i en hornlygte"
i vollsmose har vi kendt til salafisterne i mange år og området har da i perioder haft reelle problemer med denne gruppe - desværre forholder det sig sådan at hvis man taler om gruppen eller dens medlemmer så kan man være ret sikker på at blive chikaneret, så det er ikke mange der tør tale åbent om fænomenet! mogens du tager 100 fejl og dine analyser er basseret på din viden, nemlig den du har fra dit trygge hjem langt væk fra områderne hvor salafisterne bor. Konsulent snak snak uden reel viden- det den slags har vi desværre oplevet alt for meget af.
Del Link

"En salafis i en hornlygte"

CKJuul, publiceret d.24/10 13:09 (for 7 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: "En salafis i en hornlygte"
Jeg tror, at det er vigtigt at slå koldt vand i blodet og ikke lade frygten løbe af med sig. Der er efter alt at dømme tale om en lille gruppe mennesker uden større opbakning. Naturligvis er de ikke en reel trussel mod det danske samfund.
Til gengæld er jeg bange for, at Mogens Mogensen undervurderer det problem, som sådan en gruppe kan udgøre lokalt. Der er masser af eksempler på, at små grupper af religiøse fundamentalister opsøger, chikanerer og "retviser" muslimer, som de ikke mener, lever op til Koranen og Shariaen. Det bør man ikke ignorere.
Del Link

er sharia-islam på tilbgetog?

torben, publiceret d.24/10 19:51 (for 7 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: "En salafis i en hornlygte"
Mogens Mogensen skriver, at de "der mest effektivt kan tage et opgør med salafisterne, er det store flertal af demokratiske muslimer..." - Hvorfra ved Mogensen, at et stort flertal af muslimer er demokrater? Er Muslimernes Fællesråd demokratisk?
Videre står der: "Derfor er det tåbeligste, man i den nuværende situation kan gøre, at slå salafisterne i hartkorn med ganske almindelige muslimer." - Lyder rimeligt. Men hvem gør det?
I øvrigt bør Mogensen studere forholdene i de belgiske, franske britiske og svenske forstæder. Situationen i eksempelvis Malmø er ikke just munter. Reelt er store områder løsrevet fra de pågældende nationalstaters myndighed.
Del Link

Sv. er sharia-islam på tilbgetog?

Arne, publiceret d.24/10 23:25 (for 7 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: "En salafis i en hornlygte"
torben skrev:
Situationen i eksempelvis Malmø er ikke just munter. Reelt er store områder løsrevet fra de pågældende nationalstaters myndighed.

Kunne ikke give dig mere ret i dette!
http://www.youtube.com/watch?v=dfn1qHKXoWk
http://politiken.dk/udland/ECE656123/partileder-snig-islamisering-af-norge/
http://www.uriasposten.net/archives/131
Del Link

flexblock
flexblock
splitblock
flexblock

Stil et spørgsmål

Kategori*

*

*

*

NB: Alle felter med * skal udfyldes
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock
flexblock

Nyhedsbrev

flexblock

flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​