Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


Send artiklen Børneprostitution praktiseres i hinduismens navn til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Børneprostitution praktiseres i hinduismens navn

1 / 5

Børn fra fattige familier bliver tvunget til prostitution i gudinden Yellammas navn. Pengene går til deres familier.

- Scanpix

Fakta

Børneprostitution i Indien

  • Sexindustrien i Indien er et multimilliarddollar marked, som inkluderer stripklubber,...

Læs mere
flexblock
2 debatindlæg Hold mig opdateret

I Indien bliver pigebørn fra fattige familier viet til gudinden Yellamma. Når pigerne kommer i puberteten, bliver de tvunget til prostitution i overensstemmelse med devadasi-traditionen

Hanumvva bor i en landsby i det sydlige Indien. Hun er 13 år og hun er devadasi, det vil sige 'Guds tjenerinde'.

Hanumvvas største drøm er at blive gift, men det kommer aldrig til at ske. Da hun var 3 år, blev hun viet til hindugudinden Yellamma. Denne indvielse er en gammel hindupraksis, der engang ville have sikret hende en høj social status i samfundet, men nu har dømt hende til et liv som prostitueret i en alder af 13 år:

- ”Jeg ville bare dø – jeg planlagde, at kaste mig selv ned fra bordellets tag, men tanken om at efterlade min familie nødlidende stoppede mig”, siger hun i dokumentarfilmen Sex, Death and the Gods af den engelske filminstruktør Beeban Kidron.

I dokumentaren, der blev sendt på BBC tidligere på året, fortæller Hanumvva og flere andre piger om livet som devadasi.

Annonce
Devadasiernes tab af status
Devadasi-traditionen har været en del af Sydindiens livsform i flere århundreder. Oprindeligt havde devadasier en høj social status, og de blev uddannet i klassisk musik og dans til ære for gudinden. Devadasier havde også en vigtig rolle i det rituelle og religiøse liv i samfundet, hvilket gav dem respekt og økonomisk støtte fra samfundets rige familier.

I årene 1300-1700 e.Kr. dalede devadasiernes sociale status imidlertid, og deres religiøse pligter kom til at inkludere seksuelle ydelser for præster, konger og rigmænd. I det 19. århundrede forsøgte kristne missionærer at forbyde traditionen, og det drev devadasierne under jorden.

Siden 1988 har praksissen været forbudt i hele Indien, men ifølge den internationale NGO Every Child, bliver ceremonierne blot afholdt i hemmelighed i mindre templer eller hos lokale præster.

Indiens Nationale Kvindekommission vurderer, at der på nuværende tidspunkt er 48.358 devadasier i Indien, og mellem 1000-10.000 nye piger bliver dedikeret til devadasi-traditionen hvert år.

Solgt til højestbydende
Det er primært fattige lavkastefamilier, der vier døtre til gudinden Yellamma. Yellamma er kendt for sin store styrke, og hun menes at beskytte familien og tilmed landsbyen, hvis forældrene vier en datter til hende. Nogle lavkastepiger bliver viet til Yellamma allerede som spædbørn.

LÆS OM DET HINDUISTISKE KASTESYSTEM HER

Den religiøse vielsesceremoni foregår ved, at devadasien får en halskæde, muthu, der symboliserer hendes nye status som tjenerinde og velsignet. I ægteskabet med gudinden forpligter devadasien sig til et liv i templets tjeneste. Det inkluderer, at hun hverken må gifte sig med en dødelig eller arbejde uden for templet.

Efter ceremonien er devadasien fri, indtil hun kommer i puberteten. Når den tid imidlertid kommer, bliver hendes mødom solgt til højestbydende, og pengene går til hendes familie.

I en uddybende artikel til dokumentarfilmen fra BBC fortæller Shobha, at hun blev viet til Yellamma som 8-årig. Da hun blev 12 år, tog hendes mor hende ud af skolen, og hendes første betalende kunde var hendes 35-årige svoger:

- "Ingen spurgte om min tilladelse. Pengene taler. Piger som mig vokser op i frygt for at nå puberteten," fortæller hun.

Udnyttelse af de lave kaster
Ifølge Ph.d. i social antropologi Maria-Costanza Torr, der forsker i menneskerettigheder, er devadasi-traditionen et udtryk for social kontrol af de lavere kaster. I artiklen Abuse of Lower Castes in South India: The Institution of Devadasi siger hun:

”Sanktioner, der er skabt af sociale skikke og tilsyneladende af religion, tvinger tillige med økonomisk pres fattige familier til at dedikere deres døtre til Yellamma. Man skal huske på, at devadasi-systemet og de sociale og økonomiske faktorer er sammen om at holde denne praksis i live. De mange tiltag for at fjerne dette system og rehabilitere devadasier er ikke tilstrækkelige. Økonomisk og social diskrimination og kastemisbrug fortsætter med at tvinge lavkastefamilier til at dedikere deres døtre”.

For at komme devadasi-traditionen til livs, må man bryde kæden af social marginalisering og økonomisk fattigdom, som disse børn er udsat for, fortsætter Torr:

- "Uddannelse af devadasi-børn er et meget vigtigt emne, da det kan hjælpe med at forhindre fremtidige indvielser og give dem bedre chancer på længere sigt. Dette er nødvendigt for at bryde den kæde af samfundet."
Fortsættes på næste side »
Læs hele artiklen 1 | 2 | 3

FACEBOOK: Bliv ven med religion.dk

Hold mig opdateret

Trådet overblik  |  Fladt overblik

Hendes første betalende voldtægtsmand

Broby, publiceret d.17/11 10:14 (for 6 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Børneprostitution praktiseres i hinduismens navn
Hold nu op med at kalde dem kunder. Der er ikke tale om en kunde, når et barn tvinges til sex. Skriv det, som det er: "Hendes første betalende voldtægtsmand var hendes 35-årige svoger."

Hvad angår at bryde kæden, vil jeg supplere Torr med at foreslå, at endnu vigtigere end at ændre på de økonomiske og sociale forhold er det at højne menneskeværdet - ændre menneskesynet.

De fattige familier er jo nemlig ikke "tvunget" til at sælge deres egne børn. De er presset til det, og kan utvivlsomt være hårdt presset; men jo større deres fornemmelse for menneskeværd er, desto bedre modstandskraft vil de have mod dette pres. (Jeg vil ikke dermed sige, at man af den grund ikke også skal gøre alt for at afhjælpe den sociale nød. Selvfølgelig skal man det. Man narrer bare sig selv, hvis man tror, det er tilstrækkeligt til at standse sådan en tradition.)
Læg mærke til, at det jo ikke er ALLE fattige lavkastefamilier, der sælger deres børn til prostitution. Nogle beskytter børnene mod dette overgreb, selvom det så betyder, at de selv må sulte eller dø. Omvendt er der (verden over) rige og velbjærgede folk, der mishandler deres børn. De sociale omstændigheder determinerer ikke mennesker. Det gør deres menneskesyn, især deres kærlighedsevne. Selv den fattigste og mest ydmygede kan være rig og fuld af kraft, hvad det sidste angår. Det siger jeg ikke som en romantisk abstraktion, men efter møder med mennesker, der intet ejede, og som var syge og plagede, og alligevel aldrig ville sælge deres børn. Dét gør man først, når der er gået noget galt på et mere fundamentalt plan end det sociale.

Hvis vi skal hjælpe, må vi være opmærksomme på dette. Man er nødt til at se i øjnene, at for at bryde devadasi-traditionen er der ikke kun en økonomisk og en social lænke at bryde, men også en religiøs. Troen på lavkasternes undermenneskestatus, og på, at man kan overhovedet tjene en gud gennem voldtægt af børn (eller omvendt - at en gud, der ønsker voldtægt af børn, er en gud, der er værd at tjene!), ligger - også - på det religiøse plan. Det er ikke bare noget tilsyneladende. Man bør derfor sideløbende med socialt hjælpearbejde målrettet sprede den indsigt, at "alle mennesker er bedre værd". Det vil i virkeligheden sige at missionere for sine egne holdninger, ja. Det vil sige at prædike værdier for folk. Men det må man tage på sig. For børnenes skyld.

Forresten er det heller ikke kun piger, der kan blive indviet til prostitution i hinduistisk religiøs sammenhæng, men børn af begge køn - drengene bliver ofte tilmed kastreret i den forbindelse. Man kan læse mere om det ved at søge på ordet "hijra".
Del Link

Sv. Hendes første betalende voldtægtsmand

Bent Laursen, publiceret d.17/11 11:34 (for 6 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Børneprostitution praktiseres i hinduismens navn
Broby skrev:
Hold nu op med at kalde dem kunder. Der er ikke tale om en kunde, når et barn tvinges til sex....


Tak til Broby, der ikke blot som artiklens forfatter(e) lirer de sædvanlige materielle floskler af, men gør os opmærksomme på, at helt andre værdier er afgørende.

Det er dog et spørgsmål om det er "os", der skal tage os af denne problematik. Indien burde være i stand til at klare dette selv, så måske vi skulle nøjes med at opfordre Indiens regering til at tage sig af problemet.

Vi kunne jo så fokusere på vor egen grådighed, der både skaber fattigdom i andre dele af verden og fornedrer os menneskeligt.
Del Link

flexblock
flexblock
splitblock
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock
flexblock

Nyhedsbrev

flexblock

flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​