Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


Send artiklen Virtuel flamme måler unge katolikkers tro til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Virtuel flamme måler unge katolikkers tro

Jo mere du beder, jo højere bliver den virtuelle flamme på den nye iPhone-applikation, hvor man også kan dele erfaringer og bedeemner med andre.

- Screendump fra www.ign.io

Emneord for denne artikel

religiøs | tro | katolikker | venner | mål | engagement | applikation | virtuel religiøsitet
flexblock
Kommenter Hold mig opdateret

En ny applikation til iPhone kan fortælle dine venner, hvor meget du beder for dem. Applikationen Ignio stiller brugeren til ansvar for sit religiøse engagement, siger udvikleren

”Ignio hjælper dig med at leve, dele og spore din katolske tro.”

Sådan beskriver udviklerne selv en ny applikation til iPhone, der skal få især unge katolikker til at engagere sig i deres tro.

Ifølge Associated Press bliver applikationen præsenteret på USA's Nationale Konference for Unge Katolikker i Indianapolis på torsdag. 25.000 gymnasieelever ventes at deltage i konferencen.

Applikationen kaldes ”Ignio,” som på latin betyder ”jeg antænder,” og visualiserer en digital ild, der flammer op og dør ud efterhånden som brugeren beder for sine venner, deltager i messer og læser Bibelen.

Annonce
Har man ikke brugt Ignio aktivt inden for to uger, dør flammen helt ud.

”Det gør det muligt for de unge at dele deres tro med andre via en teknisk portal,” siger én af udviklerne, Andres Ruzo, som desuden er direktør for telekommunikationsfirmaet LinkAmerica, til det katolske nyhedsmedie Catholic News Agency.

Applikationen er udviklet af WeDoBelieve, en organisation af katolske forretningsfolk, der sponsorerer evangeliske produkter. Andres Ruzo tilføjer, at flammen er et teknisk pejlemærke for religiøs engagement:

”Det stiller dig til ansvar,” siger han og fortsætter:

”Vi vil gerne give den materielle verden en virtuel dimension, som er mere forbundet med den åndelige side. Og det gør vi bedst ved at skabe fællesskaber.”

Ignio kan downloades gratis og er designet særligt til dem, man i forretningssprog kalder ”Millenium-generationen,” det vil sige unge, som er født efter 1980.

Applikationen kom på markedet i oktober. Og med et foreløbigt brugertal på mellem 6.000 og 8.000 mennesker kan Ignio foreløbigt kaldes en succes, men præsentationen på torsdag ventes at give endnu flere unge lys-tændere.Ifølge Ignios hjemmeside er de unge katolske brugere begejstrede. Jason Spoolstra, ungdomsleder i kirken i Denton regionen, er citeret for følgende roser til den nyskabende applikation: “Når man er katolik, er det ret fantastisk at have noget sejt, der er katolsk; noget, som andre kirker vil række ud efter og sige: Det vil vi også have. Det sker ikke så tit," siger han og tilføjer, at applikationen på den måde er nyskabende for en tro, som ofte er "et skridt tilbage" med innovative metoder til til nå ud til unge mennesker. Mens Facebook gør det muligt for brugerne at have tusinder af virtuelle ”venner” over hele verden, ønskede Ignio-designerne at skabe et anderledes ”spirituelt fællesskab,” som giver en direkte forbindelse gennem bøn. Applikationen blev formelt indviet af Dallas' katolske biskop Kevin J. Farrel i august i år med ordene: ”Jeg bifalder disse rettroende katolikkers anstrengelser for at slutte sig til vores Hellige Faders brug af teknologi til at sprede evangeliet, og jeg sætter stor pris på deres arbejde for at give os alle, især de unge, en relevant måde at gøre vores forhold med vores herre, Jesus Kristus, dybere,” sagde biskoppen. Applikationen har været på markedet siden oktober i år, og har omkring 6.000 til 8.000 brugere. For at aktivere applikationen og antænde ilden må brugeren fysisk ”banke” sin telefon sammen med en anden, som har det samme program. Det er en funktion, hvor den fysiske kontakt starter forbindelsen mellem brugernes applikationer. Herefter bringes brugerne sammen i små bønne-fællesskaber med omkring 12 deltagere. Her kan man dele bønner på en fælles bønnevæg og selv læse om sine egne religiøse handlinger. Meningen er, at man kan bruge applikationen til at ”tjekke ind” hver gang man deltager i en religiøs aktivitet og på den måde vise de andre medlemmer, at man er engageret. Hver handling får flammen på applikationen til at vokse med en vis højde.
Fortsættes på næste side »
Læs hele artiklen 1 | 2

FACEBOOK: Bliv ven med religion.dk

Hold mig opdateret

flexblock
flexblock
splitblock
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock
flexblock

Nyhedsbrev

flexblock

flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​