Det er vi alle, men er du katolsk eller protestantisk ateist?
For mig siger dette først og fremmest noget om at det er religion, ikke gudstro (eller mangel deraf), som er problematisk. Man kan ikke retfærdiggøre nogen form for undertrykkelse eller vold, blot ved at sige at der findes en gud. Man kan derimod retfærdiggøre hvad som helst, blot ved at sige at gud ønsker det ene eller det andet.
Går vi ud fra en etnisk eller kulturel definition, så er det, der binder fællesskabet sammen ikke bare det fælles sprog, men også kultur, etnicitet, afstamning, fødested og historie, og dybest set kan man kun fødes ind i et sådant fællesskab.
Jeg har svært ved at få øje på den holdning ret mange steder i dagens Danmark.
Der er vel ingen der har noget imod at der kommer indvandring fra Japan, Indien, Botswana eller Canada. Der er vel ingen der har noget imod hinduer, buddhister eller mexicanere som holder "Día de Muertos".
Det er ikke indvandring som er problemet - det er altså bare islam, og islams påstand om at gud ønsker det ene og det andet.
så består nationen af det fællesskab af mennesker, der deler et fælles territorium under samme regering, og hvor borgere udviser en vilje til at anerkende centrale civile borgerlige værdier og politiske spilleregler.
Og det er jo netop her at muslimer og islam har et problem, for der utvivlsomt en langt større procentdel af muslimer der ikke anerkender "civile borgerlige værdier og politiske spilleregler", end i nogen anden gruppe af samme størrelse. Cirka hver anden dag hører vi om muslimer som ønsker at afskaffe ytringsfriheden - jeg troede at det var den helt centrale politiske spilleregel, da ytringsfriheden er nogenlunde det eneste værn mod fascisme og diktatur.
I går var der så et (fredeligt) optog på Vesterbrogade, hvor omkring 1000 muslimer gik og råbte navnet på deres "profet" og påstod at denne gik ind for tolerance og fred og kærlighed - selvom Muhammeds handlinger jo ikke er til at skelne fra Anders Breivik's... Hvilke "civile borgerlige værdier" kan dække over ikke at tage afstand fra Breivik?
Og vi kan jo se i de muslimske lande, de 56 medlemmer af OIC, hvad islam mener med begreber som tolerance, fred og kærlighed... lad os få mindre af den slags!
Nej, beklager, men jeg har meget svært ved at finde noget godt at sige om islam.