Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


Send artiklen Undertøjsmodel dropper karrieren efter bibellæsning til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Undertøjsmodel dropper karrieren efter bibellæsning

Den amerikanske undertøjsmodel Kylie Bisutti, kunne ikke forene sit arbejde med kristendommen.

- Colourbox.com

Kommenter Hold mig opdateret

Den 21-årige amerikanske undertøjsmodel, Kylie Bisutti, dropper sin karriere hos undertøjsproducenten Victoria Secret efter hun har læst i Bibelen

De kristne værdier er ikke forenelige med at vise sin afklædte krop til mænd. Det mener undertøjsmodellen Kylie Bisutti, som derfor afslutter sin karriere hos undertøjsgiganten Victoria Secret. Det skriver den norske avis Vårt Land.

Kylie Bisutti slog i 2009 10.000 andre piger i konkurrencen om at blive model for det verdensomspændende Victoria Secret:

“Det var det absolut største mål for mig i livet, og det var det største, jeg kunne opnå i karrieren. Jeg elskede at være der, og jeg havde det virkeligt sjovt. Vi havde en fest,” udtaler hun til Fox News.

LÆS OGSÅ: Erotisk bibelfilm har dansker i hovedrollen

Annonce
Victoria Secret er en af verdens førende undertøjsfirmaer og er for modeller en prestigefyldt arbejdsplads. Beslutningen om at stoppe karrieren som model kommer efter, Kylie Bisutti har læst Bibelen og fået større tilknytning til kristendommen.

”Jo mere jeg arbejdede som undertøjsmodel, desto mindre tilpas følte jeg mig på grund af min tro. Jeg er kristen, og da jeg begyndte at læse mere i Bibelen, blev jeg stadigt mere overbevist. Det er en hård branche at arbejde i, hvis man vil undgå at gøre ting, som strider i mod din egen overbevisning.”

Bisutti peger på, at ønsket om at være en kristen rollemodel ikke er foreneligt med at være undertøjsmodel:

”Mange unge kristne piger så op til mig og fik indtryk af, at det er i orden at vise sin krop til mænd. Mit mål er at blive en bedre rollemodel for de unge. Jeg vil gerne have, at de ser op til mig som en person der klæder sig passende og ikke gør ting, som jeg ikke ønsker, de unge skal gøre,” udtaler hun til Fox News.

Fremover vil Bisutti udelukkende dele sin krop med ægtefællen:

”Min krop skal kun være for min ægtemand, og det er en hellig ting,” siger Bisutti ifølge Vårt Land.

FACEBOOK: Bliv ven med religion.dk

Hold mig opdateret

flexblock
flexblock
splitblock
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock
flexblock

Nyhedsbrev

flexblock

flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​