Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


Send artiklen Omskæring er ikke et krav til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Omskæring er ikke et krav

Omskæringen af drenge er en jødisk og muslimsk skik introduceret af Abraham, skriver Ahmed Akkari.

- Arkiv

Svaret giver udtryk for panelistens holdning
Religion.dk har inviteret religionsforskere og repræsentanter fra forskellige religioner og religiøse grupperinger til at besvare de spørgsmål, som sendes til "Spørg om religion". Alle svar i "Spørg om religion" giver udtryk for panelisternes egen holdning, ikke for hvad religion.dk mener.
flexblock
Kommenter Hold mig opdateret

RITUALER: Hvornår og hvordan foregår omskæring af muslimske drenge i Danmark? Ahmed Akkari og Aminah Tønnsen svarer

Spørgsmål:

Jeg har forstået, at der mht. drengeomskæring er mange måder at gøre det på inden for islam. Nogle gør det, når drengen er syv dage gammel, andre når han er 12-13 år.

Jeg interesserer mig for de ritualer, der er knyttet til omskæringen. Jeg ville derfor være glad, hvis du kunne hjælpe mig med en kort beskrivelse af en rituel omskæring i Danmark.

Med venlig hilsen

Brian Linke
Stationsvej 5
Brejning
7080 Børkop

Svar fra Ahmed Akkari:

Annonce
Omskæringen af drenge er en jødisk og muslimsk skik introduceret af vores fader Ibrahim.

Det er korrekt, at man kan omskære drenge ved forskellige aldre, men det er bedst, hvis de er små, da det er nemmere.

Omskæringen går ud på at fjerne en lille del af den ydre forhud. I Danmark går muslimerne til lægen og foretager ikke selv sådanne indgreb.

Der er ingen særlige ritualer omkring begivenheden. Formålet er renselse, renhed og at følge i sporene på Abraham, Mohammad og sendebudene, der alle sammen blev omskåret.

Lad mig tilføje to kommentarer:

Mange læger udtrykker klart, at det har et sundt og hygiejnisk formål. Dette er på trods af de protester, som andre læger kommer med omkring omskæringen. Der er tale om en uenighed og ikke, som det tit fremstilles i medierne, en enighed om, at omskæring er klart skadelig.

Mange af de mennesker, som vælger at blive muslimer, bliver det uden at foretage dette indgreb, når de træder ind i islam. Det er ikke et krav, at det skal foretages for at kunne træde ind i islam.

Ahmed Akkari
Imam

Svar fra Aminah Tønnsen:

Det er rigtigt, at der ikke er faste regler for, hvornår omskæring af et muslimsk drengebarn skal finde sted. Jeg kan ikke udelukke, at nogle forældre gør det i forbindelse med navngivnings- eller aqiqa-ceremonien, der afholdes på syvende dagen efter et barns fødsel; men så vidt jeg er orienteret, holder langt de fleste familier de to ceremonier adskilt.

I Danmark foretages omskæring af drengebørn ofte af en herboende muslimsk læge. Enten kommer lægen hjem til familien, eller forældreparret kommer til klinikken med barnet.

Jeg har aldrig selv oplevet, at der er blevet sagt bønner eller velsignelser i forbindelse med omskæringen; men på nettet fandt jeg denne bøn, som åbenbart bruges af nogle:

O God, this is Your practice and the practice of Your Prophet, Your blessings be upon him and his family; obeying Your ideal and Your Books is the result of Your volition, and Your will and judgement you decreed, a rule You executed. So take away from him the pain of the knife in his circumcision and his scarification through a command – You are more knowing of it than I, O God. And cleanse him of sins, prolong his life for me, drive away injury and pain from his body, increase him in wealth, and fend off poverty from him; for You know and we do not.

I nogle familier er der ikke tradition for at holde fest i forbindelse med omskæringen - i andre familier skal festen helst være så stor og kostbar som muligt. Fester i forbindelse med omskæring er - ligesom f.eks. bryllupsfester - forskellige fra kultur til kultur.

Med venlig hilsen

Aminah Tønnsen
Muslimsk forfatter og foredragsholder
Fortsættes på næste side »
Læs hele artiklen 1 | 2

FACEBOOK: Bliv ven med religion.dk

Hold mig opdateret

Omskæring er ikke et krav

Anonym, publiceret d.20/06 13:01 (for 5 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Omskæring er ikke et krav
det passer jo ikke det med omskæring. det SKAL man i islam.selvføgelig er det et krav..
Del Link

Re: Omskæring er ikke et krav

Anonym, publiceret d.26/06 12:05 (for 5 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Omskæring er ikke et krav
Hadi, hvor har du studeret Islam henne?? i medina eller hvor??

Profeten(saws) sagde: det er en del af Iman, at man ikke udtaler sig om de ting man ikke har viden om (se bukhari kitab al-iman) og surat al-isra'a ayat 36: og følg ikke det hvorom du ikke har viden.

Profeten(saws) sagde: 5 ting er fra fitra (deribland omskæring) og nej vi har ikke arvet det fra jøderne, fordi Ibrahim (as) omskar sig selv med en sav - han var IKKE jøde.

Hvis man har mulighed for omskæring er det en pligt - men i dk kan man kun få udført dette privat så længe det er rituelt. Så hvis man ikke har mulighed - kan man selvfølgelig ikke. Men er muligheden der - ja så er det en pligt - og faktisk er de fleste af de danske konvertitter omskåret. Og hvis man ellers gider at læse mere end man snakker, så kan man læse at dem som konverterede til Islam på profetens(saws) tid faktisk også blev omskåret. Vi skal passe på vi ikke udtaler os på bekostning af vores religion, bare for at tilfredsstille ikke muslimer - husk der kommer en dag hvor vi skal stå til regnskab
Del Link

Re: Omskæring er ikke et krav

Anonymos, publiceret d.26/06 12:30 (for 5 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Omskæring er ikke et krav
Man bliver født med en hudlap. Man får den skåret af. Slutteligt får man en hudlap igen.

Profet Sovs sagde: "You will meet Allah barefooted, naked, walking on feet, and uncircumcised."

http://www.usc.edu/dept/MSA/fundamentals/hadithsunnah/bukhari/076.sbt.html#008.076.531
Del Link

Re: Omskæring er ikke et krav

martel, publiceret d.26/06 18:24 (for 5 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Omskæring er ikke et krav
Omskæring er mishandling af drengebørn
Del Link

Re: Omskæring er ikke et krav

Bani Hashim, publiceret d.27/06 23:01 (for 5 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Omskæring er ikke et krav
Fred være med alle!

Omskæring er et krav i Islam, og jeg råder inderligt ikke-muslimerne, at de ser bort fra Hadi Khans svar til omskæring, da det i Islam er påbudt manden at blive omskåret - men hvad angår kvinden, så er dette ikke påbudt.

Hadi Khan kommer med et svar, der ikke er ioverensstemmelse med Profeten (sa)'s sædvane - Profeten (sa) og alle mandlige efterkommerne heraf, er blevet omskåret.

Så, lad Jer endelig ikke narre af Hadi Khans svar mht. dette emne, med al respekt til Hadi Khan.


Hvad angår Martel,

Du bør vide, at du ikke selv står indenfor kendskabet til omskærelsen positive følger, og siden du ikke er indforstået med omskærelsens præmisser i Islam, så er det bedst, at du ikke udtaler dig om dette, da dine personlige meninger ikke kan bruges, og især ikke, når du ikke har forstand på emnets helhed.

Chefen for Verdenssundhedsorganisationen WHO's aidskomité, Kevin De Cock, sagde følgende omkring omskæring:

''Omskæring har potentialet til at forhindre mange titusinder, mange hundredtusinder og måske millioner af infektioner i løbet af de kommende år.''


Hilsen, Bani Hashim
Del Link

Re: Omskæring er ikke et krav

Anonym, publiceret d.28/06 00:15 (for 5 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Omskæring er ikke et krav
"''Omskæring har potentialet til at forhindre mange titusinder, mange hundredtusinder og måske millioner af infektioner i løbet af de kommende år.''"

- Det er faktisk lidt sjovt, at du bringer dette citat; det minder om noget en debattør på en anden debat skrev til mig for et par uger siden ;-)

Er dette også en muslims bud på omskærelsen?

Går vi tilbage til GT fremlægges omskærelsen jo som Guds pagt med folket, for at Gud netop kan kendes ved dem. Disse bibelske myter fortæller intet om risikoen for infektioner men i stedet om risikoen for at blive "glemt".

Hvorfor benytter jøder som muslimer sig af denne omskærelse?

Krav fordrer lydighed. Frihed fordrer fantasi, dvs. evnen til livsudfoldelse.


mvh
Del Link

Re: Omskæring er ikke et krav

jmp, publiceret d.28/06 00:44 (for 5 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Omskæring er ikke et krav
De eneste fortidige folk fra denne region af jorden som benyttede sig af omskærelse var ægypterne.

Jøderne gør det fordi det står i Torahen.
Del Link

Re: Omskæring er ikke et krav

Bani Hashim, publiceret d.28/06 01:07 (for 5 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Omskæring er ikke et krav
citat:
Er dette også en muslims bud på omskærelsen?



Nej, det var ikke et bud omkring Islams syn på omskærelse; jeg ved ikke, hvordan du med al venlighed har taget udgangspunkt i dette.

Det var som svar på Martels påstand, om mishandlingen af drengebarnet mht. omskæring, og herved kunne jeg med al venlighed henvise ham til forskernes syn på sagen, at den med al tro, ikke behøver at være en mishandling, men en menneskeredning.

Men ifølge Islam, så er det påbudt, at manden bliver omskåret, og det er en obligatorisk retningslinie, som er blevet stadfæstet af Gud, og herved, så behøver vi ikke at tage udgangspunkt i hvorvidt det lægeligt er velanset, men om hvorvidt det er påbudt i Islam - og herved er det med al ret en kendsgerning, at handlingen er videreført os igennem Profeten (sa)'s sædvane.

Og idet, at Hadi Khan vildleder en almindelig ikke-muslims tanker fra sandheden, viser blot, at det ikke forholder sig realistisk, da det forekommer som en reel fait accompli, at fjernelsen af det mandlige køns forhud, er obligatorisk ifølge Islam, som en Sunnah, videregivet af Profeten (sa).


Hilsen, Bani Hashim
Del Link

Re: Omskæring er ikke et krav

Anonymos, publiceret d.28/06 07:02 (for 5 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Omskæring er ikke et krav
citat:

Og idet, at Hadi Khan vildleder en almindelig ikke-muslims tanker fra sandheden, viser blot, at det ikke forholder sig realistisk, da det forekommer som en reel fait accompli, at fjernelsen af det mandlige køns forhud, er obligatorisk ifølge Islam, som en Sunnah, videregivet af Profeten (sa).


Hilsen, Bani Hashim



Hej Bani Hashim.

Du advarer kuffar mod http://www.kristeligt-dagblad.dk/kategori/79?authorid=126 vildledning fra sandheden. I dette tilfælde mener du, at han vildleder de vantro i hans syn på forhudsafskæring. Som du skriver, er forhudsafskæring videregivet til eftertiden af den mest fantastiske muslim historien har kendt.

Hadi Khan har også givet et svar angående http://debat.religion.dk/showthreaded.php?Cat=&Board=terror&Number=97738&page=&view=&sb=&o=. Hadi Khan skriver: " http://www.kristeligt-dagblad.dk/artikel/254638". Da massehovedafskæringerne af jøderne er videregivet os i dit bekendelsesgrundlag - ligesom forhudsafskæring - er det rimeligt at antage, at du - i modsætning til Hadi Khan - tror på massehovedafskæringshistorien.

Når du hævder, at forhudsafskæring er obligatorisk i vore dage fordi det er videregivet af din profet, hvorledes er dit syn så på http://www.prophetofdoom.net/Islam_in_Action_Kim_Sun-Il.Islam?
Del Link

Du har delvis ret, Bani Hashim.

ole bjørn, publiceret d.28/06 08:32 (for 5 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Omskæring er ikke et krav
Omskæring af drenge (såvel som forbudet mod at spise svinekød og anden haram-føde) nedsatte antallet af alvorlige infektioner. Det havde en eller flere kloge mænd ræsonneret sig til længe inden der var tænkt på Muhammed.

Årsagen til infektionerne skyldtes delvis den dårlige hygiejne hos Mellemøstens nomader, bl.a. et resultat af knapheden på vand, og delvis den patriarkalske kultur der gjorde kvinden til mandens slave, som ikke måtte modsætte sig hans drifter, uanset hvor uhumsk han var. Da denne dårlige hygiejne fortsat er et faktum, vil læger selvfølgelig betragte omskæring i disse egne af verden som det mindste af to onder.

Hos grækere og romere og andre kulturfolk med en bedre hygiejne var problemet ikke signifikant, så de udviklede ingen tradition om at lemlæste deres drenge på denne måde. Omskæring af piger er derimod en grusomhed, der ikke har andet formål end at befæste mandens dominans over kvinden ved at fratage hende lysten til seksuel tilfredsstillelse.

Det eneste tilfælde, hvor omskæring af drenge er på sin plads er, hvis de er født med den smertefulde defekt som kaldes forhudsforsnævring (Phimosis), som kun kan behandles med et kirurgisk indgreb.

Mvh

Ole Bjørn
Del Link
flexblock

Stil dit eget spørgsmål til religion.dk

Kategori (vælg en af de nedenstående kategorier) *

*

*

*

NB: Alle felter med * skal udfyldes
flexblock
splitblock
flexblock
splitblock
flexblock
Hvilken film om religion er den mest kontroversielle?
 
flexblock

Stil et spørgsmål

Kategori*

*

*

*

NB: Alle felter med * skal udfyldes
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock
flexblock

Nyhedsbrev

flexblock

flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​