Af Niels Mørup Pedersen |
3. februar 2006
UGENS STORE DEBAT: Mod uvidenhed og dumhed kæmper selv moderate muslimer i Danmark forgæves, skriver Niels Mørup Pedersen i ugens indlæg fra læserdebatten
Hver fredag bringer vi et indlæg fra læserdebatten, der på den ene eller anden måde har gjort sig fortjent til lidt ekstra opmærksomhed. Har du et forslag til "ugens indlæg", kan du sende en mail til redaktionen
Det er en helt rigtige vurdering, som biskop Jan Lindhardt anlægger, når han skriver, at det er en alvorlig sag, at ekstremistiske og militante muslimer i de palæstinensiske områder brænder dannebrog af, hvorved de bevidst krænker den danske stat samt det kristne tros hovedsymbol, korset.
Hvis ikke vi vil rette for meget ind, bør den danske stat uden tøven kræve en øjeblikkelig undskyldning af det palæstinensiske selvstyre.
Muslimerne er i virkeligheden glade for her endelig at have en ydre 'fjende', som de kan tørre deres had af på. Nu har de med tegningerne fået en kærkommen anledning til at finde sammen i et hadsk og ophidset udfald imod den kristne og vestlige civilisation.
Vi bør ynke disse uvidende masser for deres mangel på indsigt og viden om, hvad der foregår i verden omkring dem. Men mod uvidenhed og dumhed kæmper selv moderate muslimer i Danmark forgæves.
Det bedste, man kunne gøre, i denne form for dilettantisk religionsudøvelse var at ignorere udfaldet, så godt som man nu formår.
Niels Mørup Pedersen
Debattør på læserdebatten
Du kan læse hele tråden, der starter med dette indlæg, ved at klikke http://debat.religion.dk/showthreaded.php?Cat=&Board=19012006&Number=71023&page=0&view=expanded&sb=5&o=&fpart=">her