| Svaret giver udtryk for panelistens holdning |
| Religion.dk har inviteret religionsforskere og repræsentanter fra forskellige religioner og religiøse grupperinger til at besvare de spørgsmål, som sendes til "Spørg om religion". Alle svar i "Spørg om religion" giver udtryk for panelisternes egen holdning, ikke for hvad religion.dk mener. |
KRISTENDOMMENS FØRSTE ÅR: I år 391 blev kristendommen den eneste tilladte religion i det byzantiske rige, skriver cand.theol. og Ph.D. Kasper Bro Larsen
Kære Kasper Bro Larsen
Tusind tak for dine fyldige svar, som jeg virkelig har glæde af i forbindelse med visse af motiverne på Junius Bassus-sarkofagen.
Ved du for øvrigt - også - hvornår Konstantin den store dels tillod kristendommen (311 eller 212 eller måske et andet tidspunkt i sit Byzantinske rige - det var noget med et toleranceedikt eller var det en forløber? Jeg har desværre forskellige informationer, som er modstridende!
Og ved du, hvornår kristendommen blev statsreligion i riget? For det var vist noget senere, i slutningen af 300-tallet, men mere præcist hvornår? Og hvordan blev det mere formelt gennemført - et edikt eller en lov eller hvad? Blev andre religioner hermed forbudt?
Tak for dit forhåbentlige svar og undskyld besværet, men det er dejligt at have en virkelig kompetent person at kommunikere med.
Kristendommen hænger jo stærkt sammen med mange kunstværker, som enten direkte eller underneden antyder kristne tanker.
På forhånd tak!
Med venlig hilsen og god jul
Tove Mortensen
Svar:
Kære Tove Mortensen
Selv tak.
Her er et hurtigt svar, men jeg er sikker på, at du en anden gang sagtens selv kan finde denne slags oplysninger i leksika, på Internettet, og så videre.
Med kejser Galerius' toleranceedikt i 311 blev kristendommen officielt tilladt (efter at have været forbudt siden 303). Dette bekræftes af Konstantins generelle Milanoedikt i 313, hvor kristendommen bliver religio licita.
I 380 under Theodosius bliver kristendommen officiel statsreligion og i 391 den eneste tilladte. (Under Julian i midten af 300-tallet forsøgte man derimod at give den romerske religion nyt liv).
God jul og venlig hilsen
Kasper Bro Larsen
Cand.theol. og Ph.D.
FACEBOOK: Bliv ven med religion.dk