Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


Send artiklen Buddhisme og ægsortering til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Buddhisme og ægsortering

Er det i orden at skabe et menneske, hvis primære formål er at være reservedelslager? Spørges birgitte kolby Jensen

Svaret giver udtryk for panelistens holdning
Religion.dk har inviteret religionsforskere og repræsentanter fra forskellige religioner og religiøse grupperinger til at besvare de spørgsmål, som sendes til "Spørg om religion". Alle svar i "Spørg om religion" giver udtryk for panelisternes egen holdning, ikke for hvad religion.dk mener.
flexblock
Kommenter Hold mig opdateret

ETIK: Hvordan ser en dansk buddhist på "Jasonsagen"? Birgitte Kolby Jensen kommenterer problematikken

Spørgsmål:

Kære Birgitte Kolby Jensen.
I forbindelse med et skole og kirkeprojekt "Bud på Gud" arbejder jeg med et eksempel fra det virkelige liv, nemlig den såkaldte "Jasonsag". Her ansøgte nogle forældre om tilladelse til at få foretaget kunstig befrugtning med henblik på skabelse af et barn, hvis knoglemarv kunne udnyttes til at helbrede en storebror, som var uhelbredeligt syg.

I den forbindelse vil jeg gerne spørge, om Buddhismen har en principiel holdning til sådanne spørgsmål, og om du kunne redegøre for synet på spørgsmålene:

Er det i orden at foretage ægsortering og således lege Gud?

Er det i orden at skabe et menneske, hvis primære formål er at være reservedelslager?

Annonce
På forhånd tak.
Med venlig hilsen

Bodil Olesen, Hornbæk kirke

Svar:

Kære Bodil Olesen

Jeg ved ikke af, at der findes en principiel buddhistisk holdning til dit spørgsmål. Jeg kan blot tilbyde at svare dig som en dansker med et buddhistisk livssyn.

Tanken om at lege Gud er fremmed for mig, fordi buddhismen kender ikke til troen på en almægtig og alvidende Gud.

Den moderne bioteknologi, som jo er resultatet af menneskers viden og opfindsomhed, sætter os i stand til at gøre mange ting som alt efter den motivation, der ligger bag det, den anvendes til, kan bruges enten til noget godt eller noget dårligt. Med bioteknologien er der skabt så mange muligheder for at ændre på tingenes naturlige forløb, at det er svært for os at overskue konsekvenserne.

Der er mange ting, man kan gøre med den moderne bioteknologi, men det behøver ikke betyde, at vi for enhver pris bør gøre alle de ting, som den sætter os i stand til.

Jeg har undersøgt Jasons sag på Det Etiske Råds hjemmeside, hvor det fremgår, at han lider af en arvelig sygdom, som er uhelbredelig. Hans forældre ønskede sig et barn mere og ville ved hjælp af ægsortering sikre sig, at deres næste barn kunne undgå at få den samme arvelige sygdom. Samtidig kunne blodet fra det nye barns navlestreng - ikke knoglemarven - bruges til at behandle Jasons sygdom.

I alle situationer hvor man står og skal tage en stor beslutning, og især hvor det drejer sig om liv og død som i “Jasonsagen", er det vigtigt at tænke meget grundigt over de konsekvenser, som beslutningen kan få.

I denne sag går jeg ud fra, at forældrene har taget stilling til, om de kan tage ansvaret for at opfostre et barn mere, og at de har ressourcer til at tage sig af de psykologiske sider af denne specielle situation i deres familie. Jeg kan ikke forestille mig, at de vil sætte et barn i verden blot for at bruge blodet fra navlestrengen for bagefter at smide resten af barnet ud.

Jeg forestiller mig, at det ikke vil give nogen fysiske gener for det nye barn at give blodet fra sin navlestreng.

Jason, drengen med sygdommen, må kunne give plads til en ny lille bror eller søster.
Alt dette afhænger af, om graviditeten og fødslen af donorbarnet forløber normalt. En anden usikkerhedsfaktor er, om behandlingen med blodet fra navlestrengen giver det ønskede resultat for Jason. Der er så mange ting i denne sag, der kan gå anderledes, end man forventer og ønsker.

Men hvis alle disse ting lykkes, og alle parter er tilfredse, er der kommet noget godt ud af det: Et nyt barn er kommet til verden, og et andet er blevet helbredt for en livstruende sygdom.

Dit spørgsmål fik mig til at genlæse H. C. Andersens “Historien om en moder", som belyser det på en dyb og smuk måde.

Venlig hilsen

Birgitte Kolby Jensen
Bibliotekar
Fortsættes på næste side »
Læs hele artiklen 1 | 2

FACEBOOK: Bliv ven med religion.dk

Hold mig opdateret

flexblock

Hvordan ser religionerne på aktiv dødshjælp?

Hvordan bliver man et godt menneske?

Bør man hjælpe fattige i Thailand?

Er verden blevet bedre?

Hvad siger Bibelen om genmanipulation?

Bør man indføre en muslimsk skat i Danmark?

Må man brænde hellige skifter?

Hvordan prioriterer man etisk i sundhedsvæsnet?

Hvad mener Gud om udstillingen 'Bodies'?

- Penge er en gave fra Gud

Psykopater er ikke uden for Guds rækkevidde

- Religion vil ikke få betydning i retten

Er det en god idé med religion i retssalen?

Dommere kan sagtens holde tro og arbejde adskilt

Rettigheder giver et forkert fokus

Katolsk etik er livsnær

Vi lider af glædesangst

Menneskesynet hos Kirkegaard og Nietzsche

"Kan man gradbøje folkedrab moralsk?"

Abortturisme til debat

Menneskelivet er ikke helligt

Vælg, hvad du vil tro

Vi lever i gråzonen

Lille Ida og Buddha

Sterilisering er en fin løsning

Demokratiet er gammeldags

Gensidig respekt holder trådene sammen

Et blandet ægteskab skal forberedes

Artikler og bøger om kærlighed i forskellige religioner

Humanismen er i fare

Et foster er også et menneske

Religionerne tillader rygning

At give hånd som jøde og muslim

Kultur eller religion?

Barnløshedens smerte

Sundt debatklima i klassen

Moske i Aarhus-

Luther og demokratiet

Den femte evangelist

Vi hjælper kun for at glæde os selv

Troen dæmper dødsangsten

Psykologen skal være lydhør

Nærdødsoplevelser

Nye ansigter på religion.dk

Religion og selvmord

Buddha giver kun råd

Aktiv dødshjælp er en dårlig ide

Livet er helligt

At gå i døden for Guds skyld

At acceptere en selvmorders valg

Livet er dejligt og skrøbeligt

Islam: Livet er til låns

Døden er absolut

Sørgetid

Tæt på døden

Man må frisættes fra massen

Ja til genterapi

Er mennesket godt?

Behovet for en global etik

Satanisme er ingen trussel

Abort er en alvorlig synd

Abort er spildt arbejde

Ægteskab mellem muslim og katolik

De to visdomsveje

Motivet bag ligbrænding er afgørende

Hvad sker der, når vi dør?

Aktiv dødshjælp er mord

Satanismen

Ægteskaber på tværs

Saglig men ikke tilbageholdende!

Det afgørende er hvordan vi forholder os til Gud

Kristne muslimer

Kant og kvindesyn

Behøves religion?

Danskerne og deres kirkegang
- Tema om sekularisering

Kultur og omvendelse. Ved Richardt Riis

Sekularisering fører til forandring

Ugideligheden, der hurtigt bliver til ugudelighed
- Tema om sekularisering i Danmark

Mangfoldighedens veje

Religionernes forandring
- Tema om sekularisering i Danmark

Er religion dårlig til forandring?
- Tema om sekularisering i Danmark

Konversion. Ved Hans Hauge

Nadver som teater?

Om racer, kulturer, religioner og nationer

Termen multi

Hvad betyder

FreeFind

Tingene er ikke altid som de ser ud

Angst, snarere end frygt

Tendens til mere religiøsitet?

test

Brug for at genopdage og genbestemme sine kulturelle rødder

Genteknologi og menneskeværd

flexblock
flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​