Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


Send artiklen Dansk arrogance over for jøder til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Dansk arrogance over for jøder

Er Europa kommet sig over sin lange og dystre historie med antisemitisme, spørger Samuel.

Kommenter Hold mig opdateret

LÆSERDEBAT: Ny rapport viser, at Danmark er blevet mere antisemitisk, men er vi klar til at erkende det, spøger Samuel i "ugens indlæg" fra læserdebatten

Hver fredag bringer vi et indlæg fra læserdebatten, der på den ene eller anden måde har gjort sig fortjent til lidt ekstra opmærksomhed. Har du et forslag til "ugens indlæg", kan du sende en mail til redaktionen.

Jeg sad tidligere i dag og læste en artikel i Jerusalem Post omkring anti-semitisme i Europa. Den er skrevet på baggrund af en rapport fra ADL (Anti-Defamation League) og viser ikke nogen store overraskelser. I Polen er man generelt meget anti-jødiske og i Frankrig er man knap så anti-jødiske. Resten af Europa er så delt imellem de to lande.

Det, der skræmmer mig lidt, og som jeg er begyndt at tænke lidt over, er denne passage:

"In most countries, and on the whole, respondents' anti-Jewish beliefs showed a modest decline from the previous year's survey. The ADL noted, however, that "the opposite is true among respondents in Denmark, where trends actually point to an increase in the percentage of people agreeing with each of the traditional anti-Semitic stereotypes tested."

Annonce
Danmark er altså blevet mere anti-semitisk. Nu er rapporten jo godt nok lavet med henblik på jøder, men jeg synes, det er generelt overfor alt, hvad der ikke er "dansk", at man ser en modvillighed vokse frem mellem danskerne. Nu kan man ikke entydigt forklare det med, at muslimerne "prøver at omvende Danmark", eller hvad man nu vil give muslimerne skylden for, da det langt fra kun er muslimer, der har oplevet fremmedgørelse her i Danmark. Jeg oplever tit "sjove" vittigheder om jøder så som: "hvad rimer på flødesovs", som jo sikkert nok er positivt ment, men samtidig (i mine øjne) afslører en form for arrogant holdning overfor (i dette tilfælde) jøder.

Udover det, så har (og er) Europa et langt og meget dystert forhold til anti-semitisme. Mit spørgsmål er: Er Europa kommet sig over det? Og er Europa (og Danmark) klar til at erkende, at man ikke er kommet helt væk fra det endnu?

Med venlig hilsen

Samuel

Du kan læse hele tråden, der starter med dette indlæg, ved at klikke her

FACEBOOK: Bliv ven med religion.dk

Hold mig opdateret

flexblock
flexblock
splitblock
flexblock

Stil et spørgsmål

Kategori*

*

*

*

NB: Alle felter med * skal udfyldes
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock
flexblock

Nyhedsbrev

flexblock

flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​