Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


Send artiklen Religion og selvmord til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Religion og selvmord

Den mest berømte hypotese og undersøgelse angående religion og selvmord er af den franske sociolog Emile Durkheim, skriver Tim Jensen.

Svaret giver udtryk for panelistens holdning
Religion.dk har inviteret religionsforskere og repræsentanter fra forskellige religioner og religiøse grupperinger til at besvare de spørgsmål, som sendes til "Spørg om religion". Alle svar i "Spørg om religion" giver udtryk for panelisternes egen holdning, ikke for hvad religion.dk mener.
flexblock
Kommenter Hold mig opdateret

Durkheim argumenterer for, at selvmord er mere udbredt i visse små og truede religiøse grupper, hvor kollektivet, moralen og religionen direkte og indirekte gør det svært for den enkelte at vælge selvmordet, skriver Tim Jensen

Spørgsmål:

Hvordan forholder religionerne sig til selvmord? Er der statistikker over, i hvilke religioner der bliver begået flest selvmord?

Venlig hilsen

Jonas

Svar:

Kære Spørger

Du kan læse om selvmord i de forskellige religioner i T. Jensen og M. Rothstein, "Etikken og Religionerne".

Annonce
Jeg har ikke set større statistisk materiale af nyere dato angående spredning af selvmord i forskellige religioner i forskellige lande. Den mest berømte hypotese og undersøgelse desangående er af den franske sociolog E. Durkheim, "La Suicide" (selvmordet, red.), Paris 1897 (jeg ved ikke, om den er oversat, men jeg tror det).

Her argumenterer Durkheim for, at selvmord så vidt hans tids tal kunne antyde det, var mere udbredt i visse religiøse grupper end andre. Visse grupper var så små og så "truede" af at blive endnu mindre, at kollektivet og moralen og religionen direkte og indirekte gjorde det svært for den enkelte at vælge selvmordet. Andre, bl.a. luthersk-protestantiske grupper havde en mindre fast kollektiv identitet, var større og havde udviklet en form for individualisme, der i højere grad gødede jorden for, at den enkelte kunne vælge selvmordet.

Herudover er der også skrevet lidt om disse ting i forbindelse med den tidlige kristendom, hvor den form for selvmord, der hedder martyrium begyndte at blive lidt for populær (for mange kristne forsvandt, hvis de alle blev martyrer, og så ville religionen svækkes), og man måtte udstede mere strikte forskrifter for, hvornår den slags slevmord var acceptabelt eller ej.

I islam er selvmord som i alle de andre religioner strengt forbudt. Der skal som i de andre religioner en del gode argumenter til for, at man vil godkende, at der ikke er tale om selvmord, men om martyrium eller offerdød. Mange teologiske spidsfindigheder og argumenter.

Hvis I tænker mest på den slags selvmord, vi ser i dag i forbindelse med diverse politiske og religiøse konflikter (Tjetjenien, Palæstina m.v.), så er de lærde, fx muslimer, dybt uenige om, hvornår det er religiøst acceptabelt at tage sit eget og også ofte andres liv. Det kommer også an på, om man mener, at den kamp, man kæmper, kan siges at være en krig, om man går i døden frivilligt for egen eller andres skyld, om det implicerer uskyldiges død etc. Men her kommer vi ind på alt vedr. hellig krig, terror m.v., og det er frygtelig kompliceret, og der er skrevet masser af bøger om det, især på engelsk. Prøv fx at se efter Juergensmeier, "Terror in the Mind of God".

Med venlig hilsen

Tim Jensen
Fortsættes på næste side »
Læs hele artiklen 1 | 2

FACEBOOK: Bliv ven med religion.dk

Hold mig opdateret

flexblock

Hvordan ser religionerne på aktiv dødshjælp?

Hvordan bliver man et godt menneske?

Bør man hjælpe fattige i Thailand?

Er verden blevet bedre?

Hvad siger Bibelen om genmanipulation?

Bør man indføre en muslimsk skat i Danmark?

Må man brænde hellige skifter?

Hvordan prioriterer man etisk i sundhedsvæsnet?

Hvad mener Gud om udstillingen 'Bodies'?

- Penge er en gave fra Gud

Psykopater er ikke uden for Guds rækkevidde

- Religion vil ikke få betydning i retten

Er det en god idé med religion i retssalen?

Dommere kan sagtens holde tro og arbejde adskilt

Rettigheder giver et forkert fokus

Katolsk etik er livsnær

Vi lider af glædesangst

Menneskesynet hos Kirkegaard og Nietzsche

"Kan man gradbøje folkedrab moralsk?"

Abortturisme til debat

Menneskelivet er ikke helligt

Vælg, hvad du vil tro

Vi lever i gråzonen

Lille Ida og Buddha

Sterilisering er en fin løsning

Demokratiet er gammeldags

Gensidig respekt holder trådene sammen

Et blandet ægteskab skal forberedes

Artikler og bøger om kærlighed i forskellige religioner

Humanismen er i fare

Et foster er også et menneske

Religionerne tillader rygning

At give hånd som jøde og muslim

Kultur eller religion?

Barnløshedens smerte

Sundt debatklima i klassen

Moske i Aarhus-

Buddhisme og ægsortering

Luther og demokratiet

Den femte evangelist

Vi hjælper kun for at glæde os selv

Troen dæmper dødsangsten

Psykologen skal være lydhør

Nærdødsoplevelser

Nye ansigter på religion.dk

Religion og selvmord

Buddha giver kun råd

Aktiv dødshjælp er en dårlig ide

Livet er helligt

At gå i døden for Guds skyld

At acceptere en selvmorders valg

Livet er dejligt og skrøbeligt

Islam: Livet er til låns

Døden er absolut

Sørgetid

Tæt på døden

Ja til genterapi

Er mennesket godt?

Behovet for en global etik

Satanisme er ingen trussel

Abort er en alvorlig synd

Abort er spildt arbejde

Ægteskab mellem muslim og katolik

De to visdomsveje

Motivet bag ligbrænding er afgørende

Hvad sker der, når vi dør?

Aktiv dødshjælp er mord

Satanismen

Ægteskaber på tværs

Saglig men ikke tilbageholdende!

Det afgørende er hvordan vi forholder os til Gud

Kristne muslimer

Kant og kvindesyn

Behøves religion?

Danskerne og deres kirkegang
- Tema om sekularisering

Kultur og omvendelse. Ved Richardt Riis

Sekularisering fører til forandring

Ugideligheden, der hurtigt bliver til ugudelighed
- Tema om sekularisering i Danmark

Mangfoldighedens veje

Religionernes forandring
- Tema om sekularisering i Danmark

Er religion dårlig til forandring?
- Tema om sekularisering i Danmark

Konversion. Ved Hans Hauge

Nadver som teater?

Om racer, kulturer, religioner og nationer

Termen multi

Hvad betyder

FreeFind

Tingene er ikke altid som de ser ud

Angst, snarere end frygt

Tendens til mere religiøsitet?

test

Brug for at genopdage og genbestemme sine kulturelle rødder

Genteknologi og menneskeværd

flexblock
flexblock
flexblock