Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


Send artiklen Tatovering med hinduistiske symboler til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Tatovering med hinduistiske symboler

Vi har et OM-tegn, en trefork i både kantet og rund version samt en stiliseret tromme (den geometriske figur mellem de to lotusblomster), der alt sammen relaterer til guden Shiva, skriver Tim Jensen.

Svaret giver udtryk for panelistens holdning
Religion.dk har inviteret religionsforskere og repræsentanter fra forskellige religioner og religiøse grupperinger til at besvare de spørgsmål, som sendes til "Spørg om religion". Alle svar i "Spørg om religion" giver udtryk for panelisternes egen holdning, ikke for hvad religion.dk mener.
flexblock
Kommenter Hold mig opdateret

RELIGIØSE TATOVERINGER: Hvad betyder tatoveringen på min afdøde onkels overarm? Religionshistoriker Tim Jensen svarer

Spørgsmål:

Kære religion.dk

Min onkel døde i 2002 efter kort tids sygdom. Vi genopdagede en tatovering, som han havde på højre overarm. Desværre er der ingen af os, der ved, hvad den betyder. Jeg har prøvet at gå på biblioteket, men det fik jeg ikke meget ud af. Jeg tænkte, at I måske kunne hjælpe eller måske ved, hvem der kan. Jeg har vedhæftet et billede af tatoveringen.

Med venlig hilsen

Anna Lyngenbo Ter-Borch
2800 Lyngby

Svar:

Kære Anna Lyngenbo

Annonce
Jeg har nu haft tatoveringen til udtalelse hos diverse kolleger rundt om i Danmark. Hvis det er meget vigtigt, kan vi gå videre ud i verden, men her er vores resultat. Efter først at have tænkt på Umbanda-tegn, en brasiliansk religionstype, er vi enige om, at vi skal til hinduismen. Vi har et OM-tegn, en trefork i både kantet og rund version samt en stiliseret tromme (den geometriske figur mellem de to lotusblomster). Alt sammen relateret til guden Shiva.

Hvordan relateret til Shiva eller diverse former for Shiva-kult (shaivisme) ved vi ikke. Det kunne være noget tantrisk shaivisme, hvis lotusblomsterne også er såkaldte chakras. Endelig kan det jo være, at vedkommende "blot" har fået tatoveret nogle tegn, som en eller anden tatovør havde i sine bøger med eksotiske motiver.

Med venlig hilsen

Tim Jensen

FACEBOOK: Bliv ven med religion.dk

Hold mig opdateret

flexblock

Stil dit eget spørgsmål til religion.dk

Kategori (vælg en af de nedenstående kategorier) *

*

*

*

NB: Alle felter med * skal udfyldes
flexblock
splitblock
flexblock
splitblock
flexblock

Stil et spørgsmål

Kategori*

*

*

*

NB: Alle felter med * skal udfyldes
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock
flexblock

Nyhedsbrev

flexblock

flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​