Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


Trådet overblik  |  Fladt overblik

Islam

Mazdao, publiceret d.16/09 01:04 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: ”Islamkritik risikerer at understrege islams magt”
Det nytter ikke med yderligere konfrontation. Vi må have dialog. Man kan udmærket være kristen uden at anse islam at være Antikrists værk. Vi lever trods ikke længere i Middelalderen.
Del Link

Islam

Mazdao, publiceret d.16/09 01:05 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: ”Islamkritik risikerer at understrege islams magt”
Det nytter ikke med yderligere konfrontation. Vi må have dialog. Man kan udmærket være kristen uden at anse islam at være Antikrists værk. Vi lever trods ikke længere i Middelalderen.
Del Link

Om igen!

Mark Steven Pedersen, publiceret d.16/09 03:08 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: ”Islamkritik risikerer at understrege islams magt”
Mazdao skrev:
Det nytter ikke med yderligere konfrontation. Vi må have dialog. Man kan udmærket være kristen uden at anse islam at være Antikrists værk. Vi lever trods ikke længere i Middelalderen.


...det kan man egentlig ikke. Thi islam er fundamentalt i modstrid med Kristendommen, og dermed ikke noget der har sit ophav hos Gud. Ergo må religionen islam, fra en kristen synsvinkel, have sit ophav ANDETSTEDS. QED.

PS: Hermed er IKKE andet sagt, end at påstanden om at den kristne kan se på islam som andet end Antikrists værk, er forkert. Der er ikke givet tilslutning til hverken DF eller SD i Sverige..
Del Link

Høflighed koster ingen ......

Thomas Hauberg , publiceret d.16/09 11:41 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: ”Islamkritik risikerer at understrege islams magt”
Som barn af det småborgerlige Danmark, som absolut teologisk lægmand, er jeg opdraget i en ”ånd” jeg vil kalde ”den folkelige udgave af den danske folkekirketro”. Den har mange udtryk som f.eks. ”ærlighed varer længst”, ”lediggang er roden til alt ondt” og ikke mindst: ”høflighed koster ingen penge”. Det er måske meget banale eksempler, men jeg kan ikke forklare mig bedre.
Den sidste variant, ”høflighed koster ingen penge”, som jeg har fra min Mormor, har jeg spekuleret meget over de sidste 10-15 år. Høflighed åbner døre når jeg har rejst i udlandet; f.eks Mellemøsten, Japan og Sydøstasien, men jeg er aldrig veget fra min barnetro uanset jeg har fået flere forskellige tilbud. Herhjemme kan jeg med høflighed opnå venlighed, smil, accept og tillid i forhold til de ældre generationer især, mens de yngre overvejende ignorerer den, tilsyneladende bliver usikre eller ligefrem forvirrede. Det sidste forhold er jeg lidt trist over.
Jeg er overbevist om, at jeg har den bedste tro i verden; min folkekirkelige tro med alle de fantastiske historier om Jesus gøren og laden. Søndags prædiken i kirken eller i radioen, er en bestandig inspirationskilde for mig i min hverdag; til at udfordre trangen til vanetænkning og hurtige fordømmelser. I sin enkle form fortæller de mig, hvad jeg vil stræbe mod altid og efter bedste evne. Det vil jeg til alle tider holde fast i, men det kunne ikke falde mig ind at være uhøvisk; det ligger ikke i min opdragelse og ikke i min tro.
Jeg foretrækker at afvise alle andre religioner end min folkekirkelige religion. I en høflig men utvetydig tone, hvis det er nødvendigt, og det er det nu og da. Jeg bilder mig af en eller anden grund ind, at det er sådan, jeg bedst gør det.
Del Link

HVAD ER KRISTNE VÆRDIER ???!!!

annasøs, publiceret d.16/09 12:57 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: ”Islamkritik risikerer at understrege islams magt”
Jeg vil gerne have at vide hvad særlige kristne værdier er?
Når jeg hører præsterne i DF og andre præster i den daglige debat, kan jeg ikke genkende det jeg forstår ved kristne værdier.
Og er der tale om værdier, som andre religioner ikke har? Næstekærlighed, respekt for det levende og livet, de generelle dyder?
Jesus var mest sammen med folk som ikke var rettroende, var 'forkerte'. Har vi glemt det?
Jeg tor Gud er gud og bare hedder noget forskelligt i forskellige trosretninger.
Kærlig hilsen Anna (53 år)
Del Link

Hvorfor Allah kan ikke være Gud i Bibelen

Martin, publiceret d.16/09 14:44 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: ”Islamkritik risikerer at understrege islams magt”
Islams Koran og dens egne vedtagne praksis bevise, at Allah ikke kan være Gud i kristendommen. På arabisk ordet 'Allah' kan betyde 'gud', men det betyder ikke, Allah og Gud i Bibelen er en og samme. De kan ikke være fordi:
Islam er kommet til at betyde 'submission'. Målet med Islam er at bringe hele verden til underkastelse til Allah. Koranen (Sura's 2, 4, 5, 9 og 47) lærer, at alle "vantro" (ikke-muslimer) enten skal konvertere til islam eller blive dræbt eller indslaveret. Gud i Bibelen fortæller os, at konverteringen er Guds værk, derfor ingen kan blive tvunget til at konvertere til kristendommen.

Koranen siger Gud har ingen søn, og er ikke en far. Det afviser trinitariske Bibelens Gud. Muhammad lærte os, at Jesus og de kristne ikke skulle tages som venner (Sura's 5 og 9).

Allah var den hedenske månen gud Muhammeds Quresh stamme repræsenteres af forskellige idoler, herunder en hellig sten. Gud i Bibelen forbyder afgudsdyrkelse.

Islam lærer at oprette en muslimsk imperium og brugen af dødbringende magt mod modstandere. Gud i Bibelen bekræfter, at hans rige ikke er af denne verden og kommandoer, som kristne elsker dem, der modsætter sig dem (Joh 18:34 og Mattæus 5:44).

Muhammad, grundlæggeren af islam og angiveligt den sidste af Guds profeter, som udføres ingen mirakler. Jesus Kristus den sande Guds Søn og segl alle Guds profeter udførte mange mirakler - at beviser hans påstande til guddommelighed. Gud i Bibelen udfører mirakler. Gud i Islam er ligeglade med de menneskelige tilstand og har aldrig mirakuløst vist en kærlig omsorg for den enkelte.

Muhammad er erklæret en synder i Koranen (Sura's 9, 40 og 48). Jesus Kristus var og er syndfri.

Koranen ofte i modstrid med Bibelen. Det benægter, at Jesus var Gud inkarneret, eller at han døde på korset for tilgivelse af synder. I denne sammenhæng alene følgende vers vidner om, at Allah ikke kan være Gud i Bibelen:
Romerne 10:9: At hvis du med din mund bekender, "Jesus er Herre", og tror i dit hjerte at Gud oprejste ham fra de døde, vil du blive frelst.

1 Kor 12:03: Derfor siger jeg eder, at ingen, der taler ved Guds ånd siger: "Jesus være forbandet", og ingen kan sige, "Jesus er Herre", undtagen ved Helligånden.
At Jesus betalte straffen for synd, eller at Gud skulle betale nogen form for straf for vores synd er fremmed for gud islam. Islam lærer, at Allah kun behøver tilgive synder uvidenhed, når enkeltpersoner hurtigt bede om tilgivelse. Men 'uvidenhed' og 'hurtigt' er ikke defineret i Koranen. Muslimer kan aldrig vide, om de er tilgivet. Gud Bibelen bekræfter, at alle synder er tilgivet:
Luke 03:03: Han gik ind alle landets omkring Jordan og prædikede en omvendelsens dåb til syndernes forladelse.

Luk 23:34: Jesus sagde: "Fader, tilgiv dem, for de ved ikke, hvad de gør."

Luke 05:24: Men at du kan vide, at Menneskesønnen har myndighed på jorden til at tilgive synder .... Han sagde til den lamme mand, "jeg fortælle dig, stå op, tag din mat og gå hjem."

Salme 103:12: Så langt som øst ligger fra vest, har hidtil han fjernet vore synder fra os.
Allah giver muslimerne med nogen sikkerhed for frelse, accepterer i en »Jihad«. Gud i Bibelen giver absolut sikkerhed:
Romerne 10:8-11: Men hvad betyder det sige? "Ordet er i nærheden af dig, det er i din mund og i dit hjerte," (Femte Mosebog 30:14), der er, at ordet tro, vi proklamerer: At hvis du med din mund bekender, "Jesus er Herre," og tror i dit hjerte at Gud oprejste ham fra de døde, vil du blive frelst. For det er med dit hjerte, at du tror og begrundes, og det er med munden, at du bekender og gemmes. Som Skriften siger, "Enhver, som stoler på ham, vil aldrig blive til skamme." (Esajas 28:16)
Vigtigst er de 'gode nyheder' eller evangeliet om Jesus Kristus er ikke fundet i Koranen.

Muhammad selv undlod at følge Allahs åbenbaring. Trods dom, at en muslimsk kunne ikke have mere end fire koner Muhammed er optaget for at have giftet 21 kvinder. Ville de endelige profet på den ene sande Gud undlader at adlyde hans Guds bud? Derimod Jesus Kristus adlød hans far (Gud) og var syndfri.
John 15:10: Hvis du adlyder mine befalinger, vil du blive i min kærlighed, ligesom jeg har adlydt min Faders kommandoer og forbliver i hans kærlighed.

Matthew 12:50: For hvem gør min Faders vilje i himlen er min bror og søster og mor ".

Den kristne Gud modsiger aldrig sig selv i Bibelen. Koranen er fuld af modsigelser. For eksempel:
Det hedder Koranen er vogter af Bibelen, endnu senere hævder at Bibelen er beskadiget (Sura 5:48).

På forskellige steder i Koranen Allah siges at have skabt alt i 2 dage (Sura 41), 4 dage (Sura 41) og seks dage (Sura 7:54, 10 og 32).

En dag kan være en 1000 år (Sura 32) og 50.000 år (Sura 70:4)

Jesus er ikke Guds Søn i Sura 4:171 endnu er bekræftet som Guds Søn i Sura 19:17-21.
Gud Bibelen er videne (Joh 17:3; Jeremias 9:24), personlige, åndelige (John 4:24), fuld af nåde og kærlighed og troværdig, men Koranen benægter disse egenskaber gælder for Allah:
Ingen mand kan vide Allah personligt - han er langt væk, og transcenderer personlige relationer.

Af de 99 egenskaber af Allah i Koranen ikke en beskriver hans natur eller essens. De alle beskriver, hvad han ikke er.

Koranen benægter den kristne forståelse af Guds nåde og kærlighed. Allah er hverken frelser eller forbeder. Han griber ikke ind i menneskets historie. Han er simpelthen ukendte og transcendent (Morey, 1992).
Endelig er Bibelens Gud begrænset af sin egen uforanderlige karakter (Morey, 1992). Den kristne Gud kan ikke lyve (Hebr 6:18) eller bryde hans egne love. Hans karakter er uforanderlig. Ifølge Koranen Allah er ikke bundet af noget. Han er derfor lunefuld. Han kan ikke have tillid med sikkerhed altid at handle i bestemte måder.

Konklusion

At Allah kan ikke være Gud i Bibelen er tydeligt i Koranen og i andre muslimske religiøse skrifter. Islam er simpelthen en syvende århundrede hedensk arabisk religion, der er vedtaget en eksisterende stammesamfund måne Gud som den eneste sande gud og blev tvunget på den arabiske folk ved en selvudnævnte profet. Den spredes ikke har påberåbt sig den kraft af sin argumentation eller bevis for dets sandhed. Snarere sin ekspansion afhang af militær magt og underkastelse. Jihad helliggør mord og krigeriske vold. Muhammad selv førte 27 jihad'er.

Jesus Kristus forkyndte et evangelium for fred og forsoning, og afviste brug af væbnet magt.

Muhammad og Allah har intet at gøre med kristendommen eller den ene sande Gud i Bibelen.

Kristendommen lever inde i os og er en del af menneskeligheden. Den har afviget os væk fra asetroen som er fuld med vold, mord, plynringer,verdensherdomme, og har skabt et urent sind.

Intolerance i Koranen.

http://skepticsannotatedbible.com/quran/int/long.html
Del Link

Mellem alle.

Martin, publiceret d.16/09 15:53 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: ”Islamkritik risikerer at understrege islams magt”
Muhammed har ikke opfyldt nogen bibelsk profeti undtagen dem om falske lærere (Matt 24:24).

"For falske Krister og falske profeter vil opstå, og vil vise store tegn og undere, således at vildlede, hvis det er muligt, selv de udvalgte"

Muhammad var en synder (Koranen 40:55, 48:1-2)

Jesus levede et syndfri liv.

Jesus udførte mange mirakler, herunder healing af mennesker, beroligende en storm med en kommando, og hæve folk fra de døde.

Muhammads eneste påståede mirakel var Koranen.

Mange mennesker døde i Muhammeds nærvær hans mænd dræbte dem.

Jesus havde magt til at tage liv, men aldrig gjorde. Han restaurerede den.

Muhammad havde magt til at tage det, men han aldrig restaureret det.

Kristendommen
Over 1.500 millioner hævder at være hans tilhængere er kendt for deres engagement, kærlighed og omsorg for andre. Opbygning af sygehuse mad til de fattige og hjælpe til at uddanne folk over hele verden viser medfølelse for Gud.

Islam
1 milliarder er tilhængere, der er dedikeret, ivrige og stadig bruge magt om nødvendigt mod ikke muslimer i deres land, hvor islam er de lande.
Del Link

sludder

dhamu, publiceret d.16/09 16:01 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: ”Islamkritik risikerer at understrege islams magt”
En mentalt og åndeligt prostitution.

Mens luderne får penge for at lægge sig ned, vi får mord, bomber, narko, indbrud, overfald, tyveri og skyderier i vores hverdag.

Islams udbredelse baseret på sværd, som anvendte til terror mod andre, der er ingen kærlighed og kildevand, mens kristendom var/er baseret på næste kærlighed.

Muslimer forstå ikke det, hvis de kan, vil vi have set masser muslimske afstandtagende demonstrationer i Europa, mod ISLAMISTER: som f.eks. udskydelse af bygge moskeer indtil der er fred og ingen terror aktion for en periode, bedre samarbejde med politi mv., for angiv islamister.

De står og ser med i den stillestående accept af Islams terror.

I Indien var der et folkedrab på Hinduer af muslimer. man har sæt ild til togvogn, hvor der var Hinduer. Så folket reageret med vold og mange muslimer var dræbt.

Siden var fred i den stat, mens vold blusser op andre stater.

Jeg går ikke med en påstand om at man skal slår hinanden ihjel men man kan forvente herboende muslimer reagere mod deres egen Islamister og sætte dem på plads.

Derfor tror jeg Islam er ikke et freds religion som forstå og tror ikke på fred og fredelige samvær med andre. Den konfrontation er uundgåelig. ”Lige meget om man sætter ølser foran eller bagved, pølser beholder sin smag”. Med mindre herboende muslimer reager i mod islamister.

Dhamu
Del Link

Islam's magt?

Islam/fred, publiceret d.16/09 18:04 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: ”Islamkritik risikerer at understrege islams magt”
Det lader til, at der er nogle, som indrømmer, at ISLAM har magt. De har ikke mere magt, end politikerne giver dem. Skulle OLIEMILLIARDERNE bruges til at undertvinge alle, der ikke tilslutter sig ISLAM? Er det det, som politikerne prøver at undgå ved at LEFLE for muslimerne? Og så håbe på at få en luxus-lejlighed i DUBAI for det?
Del Link

Til biskoppen over Lolland Falsters stift

5kirneh1, publiceret d.16/09 21:35 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: ”Islamkritik risikerer at understrege islams magt”
Hvornår indser vi, at islam i nutiden er "sværdet". At modstille kristendom contra islam er naturligvis noget enøjet, men islam fylder meget. Nu til dags er islam blevet til "verdens eroberen". Dvs. at alt vestligt er dekadent og kun til at udrydde. Derfor er det måske alligevel ikke så irrelevant at modstil KD med Islam, som den religion der farer frem. Hvor vi i vesten tøver eller gør knæfald, fordi vi er bange for at stå frem og sige: dette er vore værdier. Slut jer til positivt til dem.

Glem ikke, at p.t. er der en anden dagsorden i Iran og det øvrige mellemøsten, som siger: Islam skal sejrer. Atombomben eller tilsvarende, lurer lige om hjørnet. Finfølelse duer ikke. Vesten lader sig tage ved næsen og tror på det gode i menneskene (sådan da). Realiteternes verden er en ganske anden.

Så jeg ser ingen problemer i, at modstille KD og Islam.

Med venlig hilsen/Henrik Høyer
Del Link
Mere:   1 | 2   Næste

flexblock

Omgangsformer i læserdebatten

Hjælp os med at sikre en god tone i læserdebatten. Når du deltager i debatten på Kristeligt Dagblad, indvilliger du i at følge disse regler.

1. Tal til andre, som du ville tale til dem i virkeligheden.
2. Undgå at lægge andre for had.
3. Overse personlige fornærmelser og kontakt administrator.
4. Skriv præcist og med udgangspunkt i det konkrete debatindlæg.
5. Vælg et passende brugernavn.
6. Videregiv aldrig personoplysninger.
7. Debatten skal holdes på dansk.
8. Overhold reglerne for ophavsret.
9. Kristeligt Dagblad er ikke ansvarlig for dit indhold.
10. Kristeligt Dagblad må benytte indlæg fra læserdebatten.
11. Bidrag til en god debat.

Læs reglerne for deltagelse i læserdebatten

August 2010
Netredaktionen, Kristeligt Dagblad
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​