Mette skrev: Jeg troede at jeg kunne få svar på, hvad ramadanen betød, altså dens baggrund. At mohammad...
”
I som tror, fasten er pålagt jer, ligesom den var pålagt over dem før jer, så I kan opnå gudsfrygtighed.” (
The Holy Quran, al-Baqara 2:183)
det du kalder noget vrøvl altså at faste er også en del af den jødiske og kristne tro. "Sjælen højnes gennem legemets faste" hedder det i Bibelen.
Flot, du viser lige, hvor lavt din IQ er med dette indlæg.
Man holder ikke kun op med at spise i dagtimerne når man er fastende. Sexuel samvær (selvom man er gift) og alt slags dårlig opførsel samt at begå synder er noget man skal holde sig fra når man faster. Hele pointen med fasten er at Koran'en blev åbenbart i denne her måned, og at man vender sig mod Skaberen både mentalt og fysisk for at mindes om dette.
Er du læge eller noget siden du kan sige at det ingen gavn har at faste på menneskekroppen?
Lad mig lige pointere nogle effekter fasten har på menneskekroppen:
- Den har en stærk ødelæggende virkning på sygdomsbakterier.
- Den hæmmer sygdomsbakteriernes vækst.
- Den forhøjer blodets og cellernes modstandskraft.
- Den forøger udskillelsen af gift- og sygdomsstoffer.
"
Den fastende tænker bedre og hurtigere. Ingen sportsmand/kvinde kan præstere det maksimale, hvis han/hun har spist sig mæt før start.
Det er muligt at leve flere uger uden at tage fast føde til sig og samtidig yde meget kropsligt:
I Sverige foretog 20 mænd en march på 500 km på 10 dage. De gik altså 50 km hver dag. I denne tid tog de ingen fast føde til sig. De drak udelukkende frugtsaft og ca. 3 liter vand om dagen. En læge, der fulgte turen, bekræftede, at mændene var i fin form trods et vægttab på 5-7kg. De var i højt humør og virkede på ingen måde udmattede. Tværtimod var de nået i mål styrket af udholdenhed og kraft.
At faste fremmer altså ikke blot den sjælelige, men tydeligvis også den fysiske ydeevne."
Fra:
AL-ISLAM, Zeitschrift von Muslimen in Deutschland, Nr. 2, 1986, pp.9-13. (Oversættelse A.T.E.)
når man tænker på alle de sygdomme (sukkersyge, hjertekar- og gigtsygdomme osv osv.) man får nu om dage pga. for mange kalorier så kan fasten kun have positiv effekt på kroppen.
en dansk hjemmeside af Lærke Velden som kommer ind fastens effekt på kroppen:
http://www.dinkrop.info/Fasten-generelt.html
mennesker tag jer lige sammen !