Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


Trådet overblik  |  Fladt overblik

Var det ikke helt bevidst?

Clausny, publiceret d.12/11 00:36 (for 6 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Lytterne flygter fra DR’s kirkelige programmer
DR har da helt bevidst fjernet de programmer fra FM, som man anså for mindre væsentlige, til fordel for en sludrepludre radiokanal 24/7, der er så indholdsløs og ligegyldig, at jeg ikke kunne have spildt min tid mere de få gange, jeg er kommet for skade at lytte til den. Totalt tømt for information og viden til fordel for en uendelighed af ligegyldig snakken og meninger fra folk, der mener betydeligt mere, end de ved.
Det er næsten en fornærmelse, at man tvinges til at betale til det og så i tillæg må bruge penge på en ny radio for at finde de programmer, man holdt af.
Og det er utroligt arrogant, at DRs direktør Inger Bach afviser, at oplysningskampagnen har været for dårlig, når de tørre tal nu taler deres klare sprog.
”Vi har gjort os umage med at fortælle lytterne om ændringerne" siger hun. Med andre ord, selv når DR gør sig umage, gør DR det dårligt.
Del Link

Lytterne flygter fra DR’s kirkeligeprogrammer

wer, publiceret d.12/11 01:56 (for 6 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Lytterne flygter fra DR’s kirkelige programmer
Ja, det er nok på tide, at licensbetaling ikke længere bør eksistere. Der skal noget til, at udkonkurrere TV2 i åndløshed, men DR gør da et ihærdigt forsøg. På den anden side er det med de elektroniske medier ligesom med folkeskolen. Dem, der virkelig er interesseret i et område eller i indsigt, ved godt, at det nok ender med, at de må se sig om efter et andet forum, hvis de skal have opfyldt deres drømme om indsigt og fordybelse eller deres ønske om grundighed. Fratag DR deres licensfinanciering, så må de åndløse selv skabe et økonomisk grundlag for at de kan forblive i deres åndløshed. Imens kan de andre så bruge al den megen tid, de har, når de ikke skal spilde deres liv med TV eller radio, på at læse god litteratur eller høre musik - på CD vel at mærke. Det findes jo ikke i radioen.
Del Link

dårlig journalistik

pha, publiceret d.12/11 09:41 (for 6 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Lytterne flygter fra DR’s kirkelige programmer
journalist Nikolaj Krak skriver: "Radioprogrammet Morgenandagten har på en uge mistet 81 procent af sine daglige lyttere, efter at det er blevet fjernet fra P1 på FM-radioen"

NK burde sætte sig ordentligt ind i tingene, inden han skriver, især når det er overskriften. Det er rigtig mange år siden, at Morgenandagten blev sendt på P1 - i mange år er den sendt på P2, og det er netop fordi P2's FM-frekvens er overgået til Radio 24syv, at man ikke længere kan høre Morgenandagten på FM.

Clausny skriver: "DR har da helt bevidst fjernet de programmer fra FM, som man anså for mindre væsentlige, til fordel for en sludrepludre radiokanal 24/7, der er så indholdsløs og ligegyldig, at jeg ikke kunne have spildt min tid mere de få gange, jeg er kommet for skade at lytte til den"

Radio 24syv har absolut intet med DR at gøre, faktisk er det gået direkte ud over DR, da man har mistet en FM-frekvens. Med hensyn til Radio 24syv er jeg enig - de gange jeg har forsøgt at lytte til den, har været spild af tid og til irritation over komplet åndløshed og mangel på indhold. Der er DR's P1 godt nok betydeligt bedre.
Iøvrigt tvivler jeg på, at der overhovedet er tale/samtale-stof nok til at kunne udfylde to landsdækkende radiokanaler. Jeg anser Radio 24syv som en borgerlig højredrejet manifestation, som visse politikere absolut skulle gennemføre, så længe man havde magten til det.
Del Link

Lytterne flygter fra DR’s kirkelige programmer

Kirsten, publiceret d.12/11 10:32 (for 6 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Lytterne flygter fra DR’s kirkelige programmer
Over fire millioner danskere er medlemmer af Folkekirken. Hertil kommer rigtig mange, som heller ikke vil lade sig spise af med åndsforladt sniksnak om dette og hint. Jeg har købt en DAB-radio, men i bilen skal man- som igår f.eks., jeg tror endda det var på P1- låne øre til en indkaldt numerolog, der vil fortælle noget meget dybt og betydningsfuldt om tidspunktet den 11. i 11. 2011 kl. 11 minutter over 11. Sådan noget møg at lukke ud i æteren!
Tænk, hvis man behandlede en hvilken som helst anden forening med et tilsvarende medlemstal- eller stor gruppe af mennesker, på den måde som politikere og DR behandler kirkeligt- og åndeligt og musikalsk interesserede mennesker på.
Tænk, hvis alle sportsinteressere skulle ud og købe nyt lytteudstyr for at følge med i landskampen mellem Danmark og Sverige eller for at høre sin egen yndlings-pop-musik.
Det er skamfuldt og pinligt!
Del Link

Sv. Lytterne flygter fra DR’s kirkelige programmer

Nederby Jessen, publiceret d.12/11 11:04 (for 6 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Lytterne flygter fra DR’s kirkelige programmer
Kirsten skrev:
Over fire millioner danskere er medlemmer af Folkekirken. Hertil kommer rigtig mange, som heller...


Enig Kirsten. Morgenandagten havde rigtigt mange lyttere hver dag - og nu har man tabt dem. Trist, at man ikke har imødekommet så mange lytteres ønske.

Men det ligner en tendens i det danske samfund - og det er i samme tendens jeg ser regeringen fjerne værdikommissionen med et pennestrøg.

Bjarne Nederby Jessen
Kristendemokraterne
Del Link

Ro på nu

Organisten, publiceret d.12/11 12:14 (for 6 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Lytterne flygter fra DR’s kirkelige programmer
Mange af os går bare og sparer sammen til udstyr, så vi kan høre noget ordentlig radio igen.
Del Link

Hvem flygter fra hvem?

NielsB, publiceret d.12/11 13:08 (for 6 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Lytterne flygter fra DR’s kirkelige programmer
Overskriften er helt misvisende. Det er ikke lytterne, der flygter fra de kirkelige programmer. Det er omvendt. Det er kanalerne, der flygter fra lytterne. Men resultatet er desværre det samme.
Men vi skal ikke kritisere DR. Det er et flertal i Folketinget, der har fjernet P2 fra DR.
Del Link

Det er ikke lytterne der flygter fra DR`s kirkelige programmer

Kirsten, publiceret d.12/11 13:09 (for 6 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Lytterne flygter fra DR’s kirkelige programmer
men programmerne, der flygter fra lytterne!
Del Link

Sv. Det er ikke lytterne der flygter fra DR`s kirkelige programmer

Nederby Jessen, publiceret d.12/11 15:19 (for 6 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Lytterne flygter fra DR’s kirkelige programmer
Kirsten skrev:
men programmerne, der flygter fra lytterne!


Rigtigt set, der er programmer, der er flygtet fra lytterne, men det var et flertal i folketinget, der lagde flugten til rette og det er der kritikken skal rettes, som også NielsB nævner det.

Bjarne Nederby Jessen
Del Link

HVOR SVÆRT KAN DET VÆRE?

snedsted, publiceret d.12/11 15:23 (for 6 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Lytterne flygter fra DR’s kirkelige programmer
Informationen om, hvordan man nu kan høre Morgenandagten, må være for dårlig. For egentlig er det ikke så svært, som det kan synes,v og slet ikke så svært, at det kan begrunde et frafald blandt Morgenandagtens lyttere på 80 %.

Jeg kan godt forstå, at mange vægrer sig ved at købe en særskilt "morgenandagt-radio", en DAB radio, som man måske ikke har så meget andet at bruge til.

Men det må da være en smal sag at tænde for TVs DR2 og høre andagten dér. Det kræver ikke nyt udstyr. Det kræver blot at man aktivt søger Morgenandagten, og det er der tilsyneladende mange, der ikke gør. De mange frafaldne lyttere må være dem, der tog Morgenandagten med, når man nu alligevel lyttede til P2s morgenudsendelser såsom Morgenmusikken. Hvis man synes, at det er for "bøvlet" at skulle tænde for TV om formiddagen, kan ønsket om at høre morgenandagten ikke være særlig stort.

Måske har informationen handlet for meget om DAB-radioer og for lidt om den lertteste vej til Morgenandagten: Lydsiden af DR2 på TV.
Del Link
Mere:   1 | 2 | 3   Næste

flexblock

Omgangsformer i læserdebatten

Hjælp os med at sikre en god tone i læserdebatten. Når du deltager i debatten på Kristeligt Dagblad, indvilliger du i at følge disse regler.

1. Tal til andre, som du ville tale til dem i virkeligheden.
2. Undgå at lægge andre for had.
3. Overse personlige fornærmelser og kontakt administrator.
4. Skriv præcist og med udgangspunkt i det konkrete debatindlæg.
5. Vælg et passende brugernavn.
6. Videregiv aldrig personoplysninger.
7. Debatten skal holdes på dansk.
8. Overhold reglerne for ophavsret.
9. Kristeligt Dagblad er ikke ansvarlig for dit indhold.
10. Kristeligt Dagblad må benytte indlæg fra læserdebatten.
11. Bidrag til en god debat.

Læs reglerne for deltagelse i læserdebatten

August 2010
Netredaktionen, Kristeligt Dagblad
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​