Al ondskab skyldes vort begær
Futte, publiceret d.19/11 12:45 (for 6 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Er der en mening med ondskaben?
Sl.51v.7: I skyld har jeg været, fra jeg blev født,
i synd, fra min mor undfangede mig.
Vi mennesker ser på os selv, som gode. - Det er "de andre", der laver alt det "forkerte". Det er "de andres skyld", at verden går den forkerte vej.
Og så længe vi ser verden og vores liv, med de øjne, så kan vi ikke se skoven, for bare træer.
Når vi får lov til at kende Gud. Og her mener jeg ikke blot at læse om Ham, eller høre fortællinger om Ham, men virkelig kende Ham, som en levende Gud, der taler til den enkelte, så åbner Han vore hjerter og vort sind, så vi får lov til at se, hvad og hvordan vi er, som menneske.
Lad mig sige det sådan her: "Det er ikke et kønt syn, når Gud viser dig, hvad du indeholder."
Ikke at Han dømmer os ved synet. For Han er kærlig. Men Han viser os, at det, der konstant leder os den forkerte vej, i livet, er vort kød. Vort ego. - Samt vores ulydighed.
Egentlig er det jo, som også artiklen forsøger at udtrykke det, underligt, at vi mennesker, konstant ledes hen mod det forkerte.
Men sådan er vi skabt.
Bibelen siger: "Det kødet vil (ego) er døden. Det Ånden (Gud) vil, er liv"
Og Gud siger: "Så vælg da livet!"
Men selv om det er muligt for mennesker, at kende Gud, så ønsker vi det ikke. - Er det ikke underligt?
Jeg har nu kendt Jesus Kristus i 9 år. Og Han har forvandlet mit liv totalt.
Men ofte, når jeg har fortalt andre om Ham, så undres jeg over, at de ikke er interesseret i at lære Ham at kende.
Hvordan kan det dog være? Han vil os det godt. Han vil hjælpe os. Han vil, at vi må kende Ham. Han vil, at vort liv må blive et liv i lys, sandhed, kærlighed og fred. - Og alligevel, vil vi hellere "selv".
Det har jeg meget svært ved at forstå. - Men erkender dog, at inden jeg mødte Jesus, var jeg på samme måde. Da følte jeg heller ikke, at jeg havde "behov" for at kende Ham.
Verden er ond, fordi mennesker er onde. Kun én er god. - Gud!
Mange glemmer, at der hvor vi mennesker bor (Her på jorden), er hvor satans trone står. Satan er åndelig. Ligesom Gud er ånd.
Men verden "lader som om" satan ikke eksisterer. Dog kan vi, hver eneste dag se tv og se, hvad det er satan frister os med. Vi kan se krig, vold, mord, tyveri, magtbegær, pengebegær, sex, agression o.s.v. - Alt sammen noget satan iværksætter.
Og dog må "man" ikke sige den slags. Det er næsten tabu.
Men hvis man læser blot en lille del af "brugsanvisningen", så vil man se, at enten så er man omvendt og har fået Guds Ånd, Helligånden, i sit indre, eller også så har man ikke. Og så har man verdens ånd.
Verdens ånd er fra satan.
Og verdens ånd hader Gud. Det er en ånd, som "kan selv, vil selv". En ånd, som ikke lader sig ydmyge. En ånd, som nægter at tro. En ånd, som søger alt det, som verden søger: Rigdom. Berømmelse. Magt. Magelighed. Egoisme. Ting skabt af hænder. Udødelighed. Sex. Og meget mere af samme "skuffe".
Og "jagten" på disse ting, er det, der får mennesket til at gøre, hvad vi oplever i verden.
Ødelægge naturen, for at tjene penge. Mishandle dyrene, for at tjene penge. Ødelægge andre mennesker, for at tjene penge.
Alt drives af denne verdens ånd! Og kender man ikke Gud, så bliver man, uden endda at vide det, drevet (inspireret) af denne ånd.
Derfor siger Johannes Døber: "Omvend jer! Og lad jer døbe."
Bibelen siger, at vi lever i en forkrænkelig verden. Og a vi skal afstå fra at tage imod det, verden tilbyder.
Gud siger: "I skal være lydefri og uplettede af verden."
Men, igen, vil vi høre? Vil vi adlyde?
Eller vil vi hellere stå med armene slået ud til siden og anklage Gud?
Bibelen har for tusinder af år siden, sagt, at i den sidste tid, skal der komme tørke og oversvømmelser. Solen skal blive så hård/varm, at mennesker bliver forbrændt af den.
Nu kan vi så læse avisen, der fortæller os, at inden mange år, vil det ske.
Bibelen har advaret os om, at vi, i den sidste tid, vil blive udstyret med en chip, enten i panden, eller på armen, for at kunne handle.
Nu kan vi så læse i avisen, at børnehaver og sportsudøvere, er begyndt.
Vi kan læse det hele i "brugsanvisningen". Men hvornår vil vi vende om?
Hvornår vil vi lære Ham at kende? - Og adlyde Ham?
Livet er kort. - Meget kort!
Jeg vil anbefale ethvert menneske at lære Ham at kende.
Hans navn er Jesus Kristus. - Kald på Ham, så vil Han svare dig!