Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


Trådet overblik  |  Fladt overblik

Overvåget samvær

Kaj, publiceret d.05/01 12:14 (for 5 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: De ti vigtigste ting at vide om Koranen
Efter- og udlevelse af gamle krøniker og fantasier der er opstået i den mellemøstlige ørken for 2000 år siden - burde på disse nordlige breddegrader medføre en overvåget tilværelse på et beskyttet værksted med hårdt fysisk arbejde og kolde afvaskninger. Religion er krænkelse af intelligens !
Del Link

De ti vigtigste ting at vide om Koranen

gudnaes, publiceret d.05/01 18:37 (for 5 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: De ti vigtigste ting at vide om Koranen
Allan Hansen, det var da noget af en rablende fortælling, du her disker op med. Hvor har du dog alle disse konspirationstanker fra?

Sandheden er vel snarere, at jødedommen, kristendommen og islam er tre sider af samme sag, de er jo alle varianter af den gamle judaiske monoteistiske tradtion, og de har jo også alle deres profeter og engle tilfælles helt op til Abraham - ja Islam anerkender enddog også Jesus som en stor profet, og han optræder jo også i Koranen.

Muhammed var dybt inspireret af de to andre religioner, og forsøgte også at finde lydhørhed hos dem da han begyndte at modtage de profetier han blev kendt for, men forgæves. Derfor udmøntede hans profetier sig til slut i en helkt ny religion, som ikke desto mindre slægter de andre på, nemlig Islam.

Du hævder så, at Islam er ond og modbydelig i alt sit væsen? Det kan jeg kun betragte som en fascistisk opfattelse, i den forstand at netop fascismen og nazismen udmærker sig ved at hylde sit eget og fordømme alt fremmed. Selv kan jeg ikke se noget stærkt bevis for at Islam skulle være værre end de to andre religioner i udgangspunktet, det gamle testamente, som jødedommen og Kristendommen deler, rummer da mindst lige så forfærdelige forbrydelser som dem du mener at koranen opfordrer til. Kun hvis man isolerer Kristendommen til udelukkende at basere sig på det nye testamente finder vi her en religion som tager afstand fra ondskab og uhyrligheder, men det er jo en udlægning som den kristne kirke selv traditionelt tager afstand fra.

Grundlæggende er alle religioner vel mest af alt et fortættet udtryk for de kulturelle forhold, som har været gældende i de områder de udbreder sig i også inden religionens komme, derfor også så store variationer i eksempelvis kristendommens og islams udtryk i forskellige dele af verden.

Hvis du har lyst til at læse en mere kvalificeret, men stadig kritisk, redegørelse for islams grundlag, kan jeg anbefale bogen 23 years afg den iranske forfatter Ali Dashti, ifølge hvem der er et stort skel imellem den Muhammed, som levede ydmygt og fromt i 13 år i Mekka, og så den Muhammed, som vi kender fra hans tid som høvding og krigsherre i sine sidste 10 år i Medina. Mandens største fejl var måske, at han ikke døde i tide, inden han nåede at blive korrumperet af den magt han vandt.
Del Link

Ingen vantro er så primitiv og fyldt med løgn ( taqiyya) som islam!

Allan Hansen, publiceret d.05/01 18:56 (for 5 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: De ti vigtigste ting at vide om Koranen
1).Vesten må vælge. Marius Baar. 1980.
2). I krigens hus. Helle Merete Brix, Torben Hansen og Lars Hedegaard.2003.
3). Storm over Europa. Islam-fred eller trussel. Lone Nørgaard og Tabita Wulff. 2006.
4). Jeg anklager. Ayaan Hirsi Ali. 2005.
Infidel. Ayaan Hirsi Ali 2006.
5). Muslimske ekstremistbevægelser i Danmark. Rolf Slot-Henriksen. 2004. og Erobring og besættelse - muslimske originaldokumenter om kolonisering af Danmark. Rolf Slot- Henriksen 2005. *
6). Problemet med ISLAM. Irshad Manji. 2004.

Et udvidet kursus.

7). Derfor er jeg ikke muslim. 2004. af den pakistansk filosof og ex muslim Ibn Warraq.
8). Troens Fallit, religion, terror og fornuftens fremtid.2007. af den amerikanske filosof Sam Harris.
9). Vejen til Damaskus. Kim Møller. 2008.
10) Mod mørket. Helle Merete Brix. 2008.
11). Islamister og naivister - et anklageskrift. Karen Jespersen og Ralf Pittelkow.2006.
12) 1400 års krigen. af Hedegaard & camre. 2009.
13) The myte of islamic tolerance - how islamic law treats non-mulims. Edited by Robert Spencer 2005.
14) The truth about Muhammad - founder of the World´s most intolerant Religiom. Robert Spencer 2006.
15) While Europe sleept - How radical islam is destroying the West from within. Bruce Bawer.2006.

16) Religion of Peace? - islam´s war against the world. Gregory M. Davis.2006.
17) Man må prøve at leve.Af den franske filosof Robert Redeker 2007.
18) Why we want to KILL YOU. Ex muslim Walid Shoebat.2007.
19) A God who hates. Ex muslim Wafa Sultan. 2009.
20) Al-Hijra. Modern day trojan horse. Ex muslim Sam Solomon. 2009.
21) Al-Qaeda - The true story of radical islam. Jason Burke. 2004.
22). Islam and the West. Bernard Lewis.1993.
23). The Crisis of islam - Holy war and Unholy Terror. Bernard Lewis. 2003.
24). Islamic Jihad. By Ex muslim M. A. Khan 2009. ( Bogen kan købes her www.islam-watche.org
25). Muhammad and his Quran: Blood and Lies at the Root of islam. 2010. By Ex muslim Mohammad Asghar. ( Bogen kan læses her www.islam-watche.org
26). Price of honor. Jan Goodwins 1994.
27). The Clossed circle. David Pryce-Jones London 1990.
28). Muhammeds Piger. Lars Hedegaard 2010.
29). The 9/11 Commission Report 2002.
30). Islam. Henny Harald Hansen 1964.
31). Danmarks fremtid dit land - dit valg... Dansk Folkeparti 2001.
32). The New islamic presence in Western Europe. Edited by Thomas Gerholm and Yngve Georg Lithman 1988.
33). Koranen. Af A. S Madsen. 1967.
34). Det bedste guld - en bod om frihed. David Gress 2005.
35). Islams magt - Europas ny virkelighed. Karen Jespersen & Ralf Pittelkow 2010.
36). Fra fatwa til jihad. Kenan Malik. 2010.
37). Den politiske forpligtelse - det filosofiske fundament for demokratisk stillingtagen.
Kai Sørlander 2011.
38). De nazistiske rødder til palæstinensisk nationalisme. David Meir-Levi.
Forlaget Rafael 2007.
39). Islam og Europa. Ingemar Karlsson 1994.
40). Towards understanding islam. Sayyid Abul Ala Mawdudi 1980.
41). Verdens historie. H. G Wells 1903.
42). Gads historie for gymnasier og seminarier 1965 ( tre bind).


* Rolf Slot-Henriksen er den dansker, som har skrevet flest fagbøger om islam.

Ex muslimske kilder:

Ibn Warraq. Why i am not a muslim 1995.

Ayaan Hirsi Ali. Jeg anklager. 2005.

Ayaan Hirsi Ali. Infidel.(vantro) 2006.

Wafa Sultan. A God who hates 2009.

Sam Solomon. Morden day Trojan horse 2009.
E Al Maqdisi. ,,,,,.

M. A Khan. Islamic jihad: A legacy of forced conversion, imperialism and slavery 2009. www.islam-watch.org

Nonie Darwish.Cruel and unusual punilshment: The Terrifying global implications of islamic law 2009. (Breaking free from islam www.islam-watch.org

Walid Shoebat. Why we wants to KILL YOU! 2007. www.shoebat.com

Irsha Manji. Problemet med islam. 2004.

Taslima Nasreen. Shame 1997.( one woman against islam)

Mohammad Asghar.Muhammad and his Quran: Blood and lies at the root of islam 2005.
and - stories not told before. www.islam-watch.org

http://www.thereligionofpeace.com/

Fra fatwa til Jihad. Kenan Malik 2010.

De sataniske vers. Salman Rushdie 1988.

Muhammed & islam. Ali Sina www.alisina.org
Del Link

Svar: islams historie.

Allan Hansen, publiceret d.05/01 20:21 (for 5 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: De ti vigtigste ting at vide om Koranen
Læs mit indslag kl 19:03
Her: http://kulturkamp.blogs.berlingske.dk/2011/12/06/samtale-med-en-pakistansk-taxachauffor/
Del Link

Allah

Mette, publiceret d.06/01 09:21 (for 5 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: De ti vigtigste ting at vide om Koranen
Den lille dreng, der hentes af sin mor i børnehaven: Hassan må ikke spise leverpostej!
Moren: Nå, hvorfor ikke det?
Drengen: Nej, det må han ikke for Allan!
Del Link

Sv. De ti vigtigste ting at vide om Koranen

Peter Rubæk, publiceret d.06/01 20:26 (for 5 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: De ti vigtigste ting at vide om Koranen
gudnaes skrev:
Sandheden er vel snarere, at jødedommen, kristendommen og islam er tre sider af samme sag, de er jo alle varianter af den gamle judaiske monoteistiske tradtion, og de har jo også alle deres profeter og engle tilfælles helt op til Abraham - ja Islam anerkender enddog også Jesus som en stor profet, og han optræder jo også i Koranen.

Jødedommen, kristendommen og islam er ikke tre sider af samme sag. Det er rigtigt, at de har alle deres profeter og engle tilfælles helt op til Abraham, og at islam anerkender Jesus som en stor profet, som endog optræder i Koranen. Netop den omstændighed vidner om, at Koranen er en kopiering af jødedommen og kristendommen.

Muhammed var inden han begyndte at modtage sine åbenbaringer en dygtig forretningsmand, og derfor ansatte Khadija, som var en af Mekkas rigeste og dygtigste købmænd, Muhammed ved en karavane, der skulle til Syrien, hvor Muhammed gjorde en god handel. Khadija foreslog efterfølgende Muhammed til at gifte sig med hende.

Khadija havde en kristen slægtning, som kendte til de jødiske og kristne bøger og læresætninger. Ham elskede Muhammed at sidde og lytte til, når han fortalte om Dommerdag, som snart ville komme, og om Paradis og Helvede.

Når man ser bort fra den del af Koranen som er en kopi af jødedommen og kristendommen så er de åbenbaringer som er omtalt i Koranen på ingen måde en videreførelse af hverken jødedommen eller kristendommen. At betragte den del af Koranen, som er islams ansigt og religiøse fastholdelse og styring af muslimer, kan ikke efter hverken jødedommen eller kristendommen betragtes som åbenbaringer fra den Gud som er jødernes og de kristnes gud.

Når islam betragter Jesus som en stor profet samtidig med at fornægte Jesu budskab om Guds betingelsesløse kærlighed, og at mennesker gennem kærlighed skal gøre sig værdig til opstandelse fra de døde, så vidner det om, at de åbenbaringer, som Muhammed modtog, ikke er fra den Gud, som er de kristnes Gud.

Selv kan jeg ikke se noget stærkt bevis for at Islam skulle være værre end de to andre religioner i udgangspunktet, det gamle testamente, som jødedommen og Kristendommen deler, rummer da mindst lige så forfærdelige forbrydelser som dem du mener at koranen opfordrer til. Kun hvis man isolerer Kristendommen til udelukkende at basere sig på det nye testamente finder vi her en religion som tager afstand fra ondskab og uhyrligheder, men det er jo en udlægning som den kristne kirke selv traditionelt tager afstand fra.

Det er ikke et spørgsmål om hvilken tid Det Gamle Testamente er skrevet i, men at kristendommen er en levende religion og tager udgangspunkt i mennesket. De kristne samfund er opbygget af frie mennesker og har udviklet den menneskelige forståelse af kærlighed med respekt for individet. Den religion, der ikke skaber frie mennesker, men vil styre og tvangsbinde mennesker, er ikke af det gode.

Kristendommen skaber frie mennesker, og islam styrer og tvangsbinder mennesker.
Del Link

De ti vigtigste ting at vide om Koranen

jmp, publiceret d.06/01 20:52 (for 5 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: De ti vigtigste ting at vide om Koranen
Korrekt.
Del Link
flexblock

Omgangsformer i læserdebatten

Hjælp os med at sikre en god tone i læserdebatten. Når du deltager i debatten på Kristeligt Dagblad, indvilliger du i at følge disse regler.

1. Tal til andre, som du ville tale til dem i virkeligheden.
2. Undgå at lægge andre for had.
3. Overse personlige fornærmelser og kontakt administrator.
4. Skriv præcist og med udgangspunkt i det konkrete debatindlæg.
5. Vælg et passende brugernavn.
6. Videregiv aldrig personoplysninger.
7. Debatten skal holdes på dansk.
8. Overhold reglerne for ophavsret.
9. Kristeligt Dagblad er ikke ansvarlig for dit indhold.
10. Kristeligt Dagblad må benytte indlæg fra læserdebatten.
11. Bidrag til en god debat.

Læs reglerne for deltagelse i læserdebatten

August 2010
Netredaktionen, Kristeligt Dagblad
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​