Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


Forum: Danmark
Trådet overblik  |  Fladt overblik

S og SF vil have afviste irakeres sager taget op igen

Nederby Jessen, publiceret d.19/05 08:47 (for 3 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: S og SF vil have afviste irakeres sager taget op igen
Glædedeligt at Socialdemokratiet og SF ser alvoren i beslutningen om at hjemsende de afviste irakiske asylansøgere i modstrid med FN´s flygtningehøjkommissariat.

Så FN ikke mener, det er rimeligt at dem tilbage, bør de have midlertidig opholdstilladelse. Når og hvis situationen ændrer sig bør man tage den enkelte families situation op til overvejelse og her bør man give humanitær opholdstilladelse til alle, der har været ehr mere end 8 år.

Bjarne Nederby Jessen
MF-kandidat for Kristendemokraterne
og politisk ordfører for udlændinge- og integrationspolitik
Del Link

Re: S og SF vil have afviste irakeres sager taget op igen

K.L.Rasmussen, publiceret d.19/05 10:38 (for 3 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: S og SF vil have afviste irakeres sager taget op igen
Hvorfor er disse Iraker kommet helt til Danmark ? , jeg forstår det simpelhen ikke .
Man siger man er flygtning og sådan nogen har jeg med egene øjnene i masse vis gående på vejene rundt omkring i Bosnien tilbage i 90érne .
Disse Iraker nægter jeg simpelhen at tro har gået hele vejen fra Irak og til Danmark .

Nej de har brugt en forfærdelig masse penge på menneske smugler og købt sig til en billet som velfærds turist i vesten ! .

Vores regler om asyl og humanitær opjold bliver simpelhen udnyttet på det groveste af de få i den muslimske verden der har penge til at betale for menneskesmuglernes velfærds rejser.
Og det på bekostning af de flygtninge der i sandhed er flygtet fra alt.

Ifølge officielle oplysninger er over 60.000 irakere vendt hjem i de sidste 3 måneder af 2007(!)alene fra Syrien .
Altså er der tale om at de rigtige flygtninge udmærket kunnen vende hjem for over to år siden . Hvorimod de vestlige velfærds turister gør alt for ikke at kommen hjem og det får de nu støtte til af et ynkeligt hyle kor som nok aldrig i deres liv har set en rigtig flygtning . . .
Del Link

Re: S og SF vil have afviste irakeres sager taget op igen

Borchorst, publiceret d.19/05 11:24 (for 3 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: S og SF vil have afviste irakeres sager taget op igen
Synes du det er så glædeligt? En af dem, som sidder i kirken er dømt for indsmugling af heroin i stor stil. Selvfølgelig skal han da være her i landet - kan han bo hos dig?
Del Link

Re: S og SF vil have afviste irakeres sager taget op igen

Nederby Jessen, publiceret d.19/05 17:11 (for 3 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: S og SF vil have afviste irakeres sager taget op igen
Til Borchorst!

Jeg har i to andre indlæg på KD´s elektroniske debatside givet udtryk for, at det er forkasteligt, at den pågældende er i Danmark endnu.

Han er ikke afvist asylansøgere, men derimod en mand, der har boet i Danmark i mere end 25 år og har opholdstilladelse. Men han har også en narkodom på 8 år med efterfølgende udsendelse af landet. Derfor er det forkasteligt, at han er her endnu. Han burde ved løsladelsen fulgt direkte til Katrup og sendt tilbage til hjemlandet.

Jeg har den holdning, at vi skal behandle flygtninge godt, men vi skal ikke være tossegode og det er vi, når vi ikke effektuerer en dom, der betyder udvisning. Hvorfor er manden ikke sendt ud af landet ved løsladelsen?

Bjarne Nederby Jessen
Del Link
flexblock

Omgangsformer i læserdebatten

Hjælp os med at sikre en god tone i læserdebatten. Når du deltager i debatten på Kristeligt Dagblad, indvilliger du i at følge disse regler.

1. Tal til andre, som du ville tale til dem i virkeligheden.
2. Undgå at lægge andre for had.
3. Overse personlige fornærmelser og kontakt administrator.
4. Skriv præcist og med udgangspunkt i det konkrete debatindlæg.
5. Vælg et passende brugernavn.
6. Videregiv aldrig personoplysninger.
7. Debatten skal holdes på dansk.
8. Overhold reglerne for ophavsret.
9. Kristeligt Dagblad er ikke ansvarlig for dit indhold.
10. Kristeligt Dagblad må benytte indlæg fra læserdebatten.
11. Bidrag til en god debat.

Læs reglerne for deltagelse i læserdebatten

August 2010
Netredaktionen, Kristeligt Dagblad
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​