Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


Forum: Danmark
Trådet overblik  |  Fladt overblik

15.000 kroner i bonus for at lære dansk

Morten Olsen, publiceret d.26/12 11:21 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: 15.000 kroner i bonus for at lære dansk
Igen skal danske skatteydere bare punge ud til tilrejste muslimer, der nægter at blive en del af det danske samfund. Der postes millioner af kroner i nyttesløse integrationsprojekter, uge efter uge. Hvornår går det mon op for selv de mest naive, at man ikke kan integrere personer der ikke selv ønsker det.
Hvis man ser rundt om i hele Europa er billedet det samme, ingen integration, kun det ene ønske om islamiske særregler efter det andet. I England er man nu kommet så vidt at sharia ønskes indført i hele landet, imens snakker vi naivt stadigt om integration, når det vi burde tale om var repatriering af tilrejste personer, der nægter at være en del af det danske samfund. Der er ganske enkelt ikke tale om vellykket integration af islam nogen steder i EU, istedet er der tale om en islamisering af de samfund der engang venligt tog imod.
Del Link

15.000 kroner i bonus for at lære dansk

Bo Nake, publiceret d.26/12 11:28 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: 15.000 kroner i bonus for at lære dansk
Det er altså for populistisk. Nu ved man allerede fra det offentlige skolevæsen, at flere bevillinger ikke giver bedre resultater.
Problemet er, at politikere ikke har ideer. De tror, at alle problemer kan løses ved at drysse sagesløse skatteyderes penge ud over nogle andre sagesløse, der ikke opfører sig hensigtsmæssigt. Så naturligvis er der begejstring over hele linien over Venstres pjattede indfald.
Burde man ikke snarere indføre en stor - meget stor - afgift for dumme forslag fra politikere? Problemet med den straf vil være, at politikere ikke har andre penge end andre menneskers.
Del Link

Re: 15.000 kroner i bonus for at lære dansk

krullll, publiceret d.26/12 12:01 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: 15.000 kroner i bonus for at lære dansk
Nu er det jo ikke alle indvandrer der er muslimer i den virkelige verden...

I øvrigt var det kommunen der var den største stopklods for at få lov til at lære dansk, da min kone kom til landet.

Og bare rolig hun er ikke muslim med burka på hovedet, og shaira loven under venstre arm og en stand dynamit under den højre )
Del Link

Re: 15.000 kroner i bonus for at lære dansk

Nederby Jessen, publiceret d.26/12 20:18 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: 15.000 kroner i bonus for at lære dansk
Det er et rigtigt godt integrationsforslag Venstre spiller ud med her. Det er positivt og det vil få en vis effekt.

Det er et tilbud. Ingen tvinges, men der er lagt en gulerod ud for de muslimske kvinder, der kunne tænke sig at komme ud på arbejdsmarkedet, hvor de kan blive en gevinst for det danske samfund.


Et forslag som dette er langt at foretrække frem for forslaget om at give 100.000 kr. til de nydanskere, der rejer tilbage til deres hjemland.

Bjarne Nederby Jessen
MF-kandidat for Kristendemokraterne
og politisk ordfører for udlændinge- og integrationspolitik
Del Link

Re: 15.000 kroner i bonus for at lære dansk

Bo Nake, publiceret d.26/12 20:41 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: 15.000 kroner i bonus for at lære dansk
Hvis de skal betales for at gøre noget, som enhver anden ville tage af sig selv, er motivationen næppe så stor, at den forhånds præmiering vil have nogen effekt.
Del Link

Re: 15.000 kroner i bonus for at lære dansk

Jørgen Christensen, publiceret d.27/12 12:23 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: 15.000 kroner i bonus for at lære dansk
Man savner, som sædvanlig, kriterier for succes, måling af hvad effekten bliver, vurdering af det efter en given tid - med henblik på at standse projektet, eller for den sags skyld ændre eller udvide det.

En enkel ting er at lade deltagerne selv vurdere forandringer, og hvad det betyder for dem. Om ikke andet, så inviteres de dermed til at tage stilling til andet end de 15.000 kroner - altså deres tilværelse...

Et ugentligt møde, hvor der tages et referat (af dem selv på skift) og med en selvvalgt mødeleder. F.eks. De kan så selv bladre tilbage og se, hvordan der evt. er sket ændringer. Det burde nok ikke være offentligt tilgængeligt, medmindre man på forhånd vil modarbejde positive effekter.
Del Link

Re: 15.000 kroner i bonus for at lære dansk

Bo Nake, publiceret d.27/12 12:46 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: 15.000 kroner i bonus for at lære dansk
Det fremgår af artiklen, at deltagerne skal "bestå et undervisningsforløb". Udtrykket er lidt uldent, for man kan enten gennemføre et undervisningsforløb - dvs. "sidde den af", som studerende kaldte det i min ungdom - , eller man kan aflægge en prøve. I tidernes morgen fulgte de engelskstuderende i Århus et kursus i oldengelsk, men uden prøve. Havde de været til de fleste af timerne, fik de efter kursets afslutning et kursusbevis og en is af professoren på hans kontor. Det var dog en billigere løsning end den her foreslåede.
Problemet med forslaget, er at deltagerne skal opfylde nogle formelle krav for at få summen. Nu har vi erfaring for i kontraktsamfundet, at det er ganske let for borgerne at opfylde de formelle krav, som staten stiller som modydelse for en gevinst, uden at der sker nogen ændring. Et grotesk eksempel var Claus Hjort Frederiksens krav om, at arbejdssøgende skulle søge fire jobs pr. uge på et tidspunkt, da der var 40.000 arbejdsløse. Der var intet, der var lettere for de arbejdssøgende. En bekendt fortalte mig, at han med lethed kunne sende seks eller syv korrekte ansøgninger om ugen, og så koncentrere sig om de to-tre stykker om måneden, han selv fandt relevante. Derimod fik arbejdsgiverne særdeles meget ulejlighed med at sortere i de overdrevent mange ansøgninger, de fik, for at arbejdsministeren kunne få sit "signal". Det er blot et enkelt eksempel blandt mange på de uhensigtssmæssige følger af den populistiske signalpolitik, som politikere prøver at overgå hinanden med for tiden.
Del Link

Re: 15.000 kroner i bonus for at lære dansk

Juma Kruse, publiceret d.28/12 00:55 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: 15.000 kroner i bonus for at lære dansk
"Det er et rigtigt godt integrationsforslag Venstre spiller ud med her"

Selvom jeg personligt hader begrebet 'integration' (ikke nødvendigvis hensigten, men udtrykket), er det dog betydeligt mere konstruktivt end den skrub-hjem-check på de 100.000 kr., som jo med sikkerhed bliver vedtaget.
Del Link

Re: 15.000 kroner i bonus for at lære dansk

Borchorst, publiceret d.28/12 06:48 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: 15.000 kroner i bonus for at lære dansk
Et forslag som dette er langt at foretrække frem for forslaget om at give 100.000 kr. til de nydanskere, der rejer tilbage til deres hjemland, skriver Bjarne Nederby Jessen.

Du er jo politiker, og må dermed formodes at vide faktuelt, hvad du taler om.

Derfor vil jeg gerne stille dig spørgsmålene
1: Hvor mange, som skal have penge for at lære deres nye lands sprog, tror du egentlig, er til sinds at lade sig "integrere"?

2: Hvor meget koster 1., 2., 3. og 4. generation af indvandrere fra islamiske lande den danske statskasse på årsbasis?

Jeg har svært ved at se det konstruktive, må jeg indrømme. Men som du så rigtigt skriver, "en vis effekt" vil det nok have. Men hvilken?
Del Link

Re: 15.000 kroner i bonus for at lære dansk

Nederby Jessen, publiceret d.28/12 14:44 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: 15.000 kroner i bonus for at lære dansk
Borchorst spørger mig:

1: Hvor mange, som skal have penge for at lære deres nye lands sprog, tror du egentlig, er til sinds at lade sig "integrere"?

Lad mig starte med at sige, at dette forslag er rettet mod muslimske kvinder. Flygtninge og indvandrere fra andre områder lader sig forholdsvis let integrere. Men når det handler om muslimske kvinder, er de af mændene holdt hjemme og de har ikke fået lov til at lade sig integrere. Med en gulerod tror jeg, at en del af dem kommer frem i lyset, lærer dansk og lærer om dansk demokrati. Og læg mærke til, at det kun er dem, der kommer frem og består prøverne, der bliver belønnet.

Jeg kan ikke sætte tal på, hvor mange det bliver, det vil Venstre, der er kommet med forslaget heller ikke kunne. Men for hver eneste, der bliver integreret vil det blive en gevinst for samfundet.


2: Hvor meget koster 1., 2., 3. og 4. generation af indvandrere fra islamiske lande den danske statskasse på årsbasis? Jeg kender ikke tallet. Men vær opmærksom, at der også er temmelig mange muslimske indvandrere, der ER integreret, arbejder og betaler skat, men dem hører man ikke så meget om i pressen.

Bjarne Nederby Jessen
MF-kandidat for Kristendemokraterne
Del Link
Mere:   1 | 2   Næste

flexblock

Omgangsformer i læserdebatten

Hjælp os med at sikre en god tone i læserdebatten. Når du deltager i debatten på Kristeligt Dagblad, indvilliger du i at følge disse regler.

1. Tal til andre, som du ville tale til dem i virkeligheden.
2. Undgå at lægge andre for had.
3. Overse personlige fornærmelser og kontakt administrator.
4. Skriv præcist og med udgangspunkt i det konkrete debatindlæg.
5. Vælg et passende brugernavn.
6. Videregiv aldrig personoplysninger.
7. Debatten skal holdes på dansk.
8. Overhold reglerne for ophavsret.
9. Kristeligt Dagblad er ikke ansvarlig for dit indhold.
10. Kristeligt Dagblad må benytte indlæg fra læserdebatten.
11. Bidrag til en god debat.

Læs reglerne for deltagelse i læserdebatten

August 2010
Netredaktionen, Kristeligt Dagblad
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​